Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když se bavíme o Romech, tak jsou u nás odborníci všichni, říká romský aktivista Tišer

Za svůj aktivní přístup k uchování a rozvoji romské kultury mnoho dalšího převzal David Tišer Cenu Muzea romské kultury 2018. „Žijeme v nové době, kde je mnoho vzdělaných Romů. Je potřeba s těmito lidmi spolupracovat," říká Tišer.

Brno – Čtyřiatřicetiletý David Tišer je prvním romským LGBT aktivistou vůbec. Za svůj boj se stereotypy, za aktivní přístup k uchování a rozvoji romské kultury, nebo za uměleckou tvorbu a organizaci kulturního života převzal ve středu 24. října Cenu Muzea romské kultury 2018 z rukou veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

 

Začátky s LGBT aktivitou pro něj byly těžké. Nejprve musel navázat kontakt s komunitou a otevřeně vystoupit s tím, že je gay. Začal se s komunitou scházet, snažil si je získat, aby se mu otevřeli. Až za pár let mohl založit neziskovou organizaci Ara Art, která se zabývá podporou umění Romů a šíří povědomí o romské LGBT komunitě. Organizace také nabízí odbornou pomoc. „Byla to velmi dlouhá cesta, ale dnes už máme projektů pro LGBT romskou menšinu řadu,“ říká aktivista Tišer.

K tomu, že je gay, se přiznal ve dvaadvaceti letech. Největší oporu David našel ve své rodině, která mu se vším pomáhá. „Moje máma byla dlouho rodičovským konzultantem v mé poradně, kde se na ni obraceli rodiče homosexuálních dětí,“ říká čtyřiatřicetiletý Tišer. Podle něj je lepší, když si mohou heterosexuální rodiče popovídat mezi sebou a v organizaci už pracuje celá řada takových žen i mužů. Romská společnost ale není jednolitá. V některých rodinách homosexualita opravdu není problém jako v Davidově případě. Někteří však takové štěstí nemají, jako je tomu v případě Davidova přítele. Odvezli ho na pole, a tam ho zkopali. Utekl a 12 let se svojí rodinou neviděl. „A kvůli těmto lidem to děláme. Nechceme nic uměle vytvářet, ani nic obrovsky propagovat. Jen chceme pomoct lidem, kteří to potřebují a otevřít prostor pro diskuzi,“ vysvětluje Tišer.

David Tišer se angažoval také v politice. V roce 2017 kandidoval do Poslanecké sněmovny za Stranu zelených. „Je velmi komplikované něco změnit, když nemáme moc. A tím nemyslím pouze proto, že nemáme vlastní politiky. To by bylo jistě geniální, ale hlavně jde o to, že tu chybí participace Romů na různých úrovních,“ říká Tišer. Věří, že je potřeba aktivně zapojovat experty a odborníky Romy. „Když objíždím města, tak mnohdy v expertních skupinách není ani jeden Rom. Baví se o problematice Romů a nikomu to nepřijde divné. Když se bavíme o Romech, tak jsou u nás odborníkem vlastně všichni,“ doplňuje ironicky. To je prý potřeba změnit. „Žijeme v nové době, kde je mnoho vzdělaných Romů. Je potřeba s těmito lidmi spolupracovat a být si rovni,“ sděluje Tišer.

V organizaci Ara Art vznikly zatím tři autorské hry. První je drama Guľi daj (Sladká máma), která je obdobou české Polednice. Součástí hry jsou záběry z pogromů proti Romům v letech 2010-2012. Další hrou, kterou v Ara Artu aktivisté nastudovali, je oddychová pohádka Čirikloro, aneb Co říká ptáček. „Na pohádku se chodily dívat děti všech ras se svými rodiči. Všichni seděli vedle sebe. Rodiče i děti si povídali. To bylo opravdu něco neuvěřitelného. Došlo mi, že pohádka je nejlepší integrační prvek,“ říká David Tišer. Zatím poslední hrou divadla je minimalistické představení s názvem …a zase jsme spali Pindral. Sám David si zahrál v divadelní hře Můj soused, můj nepřítel, za kterou byl v roce 2011 nominován na cenu Alfréda Radoka.

Tišerova organizace spolupracuje s festivalem Prague Pride a také pořádá mezinárodní romskou LGBT konferenci. Podle něj jsou negativní ohlasy na jeho práci minimální, většina reakcí je pozitivních. I přes to všechno, co David Tišer za svůj život dokázal, z něj čiší nesmírná skromnost. „Nikdy jsem na nic z toho nemusel být sám, vždycky to byla kolektivní práce,“ říká upřímně Tišer. 

Čtyřiatřicetiletý David Tišer vystudoval střední sociálně-právní školu v Kolíně, která ho předurčila ke studiu romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mezi jeho oblasti zájmu patří vzdělávání, umění a lidskoprávní oblast LGBT. Více než 10 let se věnuje vzdělávání studentů, učitelů a sociálních pracovníků. Nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Ovládá i svůj rodný jazyk romštinu, kterou vyučoval v rámci několikaletého projektu Quality education in Romani for Europe na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Adriana Široká

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 30.10.2018 6:46 | karma článku: 17,20 | přečteno: 1061x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Šátek na hlavu a svoboda pro Palestinu. Studenta za to vyhostili z Emirátů

13. července 2024  14:26

Student Newyorské univerzity v Abú Zabí byl deportován poté, co na slavnostní promoci nosil...

KOMENTÁŘ: Letištní zavazadlové peklo. Proč chaos na Ruzyni přesáhl obvyklé meze

13. července 2024

Premium Když člověku na dvou ze tří dovolených rozmlátí letecký dopravce kufry, začne se jeden téhle fáze...

Zaplavená dálnice, evakuovaný tábor. Hasiči měli pernou noc kvůli bouřkám

13. července 2024  7:12,  aktualizováno  12:29

Bouřky se silným deštěm během páteční noci značně zaměstnaly hasiče. Po celé zemi si připsali na...

Izrael útočil v humanitární zóně Pásma Gazy. Zemřelo nejméně 71 lidí

13. července 2024  12:19

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com