Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inspirace se dá najít všude, říká lektorka tvůrčího psaní

Už na střední škole vyhrála několik literárních soutěží a díky studiu žurnalistiky psaní propadla ještě víc. Dnes bývalá novinářka Kateřina Foltánková vyučuje v Brně tvůrčí psaní.

Brno –  Kateřina Foltánková je absolventkou mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Už při studiu pracovala jako novinářka v Brněnském deníku Rovnost a nyní pracuje jako copywriterka. Kromě toho je porotkyní literární soutěže Vyškovský cedník, kterou několikrát sama vyhrála. V kurzech tvůrčího psaní svým studentům radí, jak napsat příběh, který si čtenáři zamilují.

Román jste zatím nenapsala, ale povídek jste napsala několik. Proč dáváte přednost jim? 

Je to jednodušší než napsat román. Když člověk píše po večerech, tak mu román zabere minimálně rok. Až budu mít téma na velký příběh, tak bych chtěla napsat román, ale nechci to uspěchat. Navíc většinou píšu fantasy nebo sci-fi, a tenhle obor je trošku specifický. Je v něm důležitá účast v literárních soutěžích. Někteří nakladatelé říkají, že když jim přijde román od neznámého autora, tak ho ani nečtou, protože jsou rukopisy zavalení. Když se autor zviditelní různými soutěžemi, tak si pak jeho rukopis přečtou. Proto je i pro mě lepší začít u povídek. 

Co vám dělá při psaní povídek největší problémy?

V příbězích hraje velkou roli faktor překvapení. Čtenář by měl být na závěr překvapený, ale zároveň musí od začátku nacházet různé indicie. Někdy je pro mě těžké to zakamuflovat tak, aby čtenář překvapení neodhalil moc brzy, ale aby tam zároveň dokázal najít náznaky. Důležité je dát povídku přečíst nějakým zkušebním čtenářům, na kterých člověk otestuje, zda moment překvapení funguje.

Kdo je vaším zkušebním čtenářem?

Především můj přítel. Říká se, že není dobré dávat povídky číst členům rodiny a blízkým, protože vás jenom pochválí. Já mám ale to štěstí, že i když přítel sám nepíše, tak mi v povídce dokáže vychytat různé nedostatky. Taky dávám své příběhy číst známým, kteří sami píší. 

Kde nacházíte inspiraci pro své povídky?

Inspirace se dá najít všude. Často píšu podle snů. Někdy se mi zdá něco zajímavého a já si ráno říkám, že z toho bude skvělý příběh. Když se ale úplně proberu, většinou zjistím, že to vůbec nedává smysl. Jednou se mi ale podařilo napsat povídku podle noční můry. Někdy ze snu vezmu jen jednu nápaditou věc a vymyslím kolem ní jiný příběh.

Píšete pořád, nebo si mezi jednotlivými povídkami dáváte pauzy?

Stále na něčem pracuji. Většinou to na sebe navazuje tak, že napíšu jednu povídku a pak jí přepíšu do druhé verze. Po druhé verzi už dělám jen korektury a tak podobně. To už není tak náročná práce, a tak při ní většinou začínám vymýšlet další příběh. Když pak ukončím jednu povídku, už mám námět na druhou, takže můžu rovnou začít psát.

Jaké jsou vaše literární ambice?

Chci psát po celý život. Být neustále v tvůrčím procesu, stále něco tvořit a být kreativní. Nejvíc mě totiž na psaní baví proces vytváření příběhů. Samozřejmě bych taky chtěla vydat svou knihu, která se bude líbit čtenářům.

Který spisovatel je pro vás největší inspirací?

Pro mě jsou inspirací spisovatelé, kteří nezůstali u jednoho bestselleru. Mým vzorem je třeba J. K. Rowling, která kromě Harryho Pottera napsala i další knihy. I přes svůj úspěch stále píše a pořád je to dobré. Pokud jste na začátku literární kariéry, můžete jen příjemně překvapit. Když je ale člověk vysoko, tak může spadnout dolů. Důležité je překonat strach z pádu a stále tvořit, i když nevíme, jestli se to povede.

Studenty učíte tvůrčí psaní. Jak se v tomto oboru vzděláváte vy?

Když vyjde cokoliv o tvůrčím psaní, okamžitě pro to jdu do knihkupectví. Také sleduji další weby o tvůrčím psaní ? jak české, tak i zahraniční. Pokud je to možné, tak jdu ráda i na nějaký kurz. Loni jsem třeba byla na kurzu o tom, jak publikovat v zahraničí. 

Kurzy tvůrčího psaní vyučujete po kavárnách. Proč?

Vyhovuje mi, že je to takové pohodové a neformální. Každý si může dát kávu nebo zákusek. Prostě na co má chuť. Navíc kdybych platila pronájem učebny, pak by i kurzy musely být dražší. 

Která věková kategorie má ve vašich kurzech největší zastoupení?

To se nedá říct. Chodí tam jak středoškoláci, tak i vysokoškoláci, ale třeba i ženy nad padesát let. Věkově je to velmi různorodé, ale rozhodně převažují ženy. 

O kurzy tvůrčího psaní je v Česku momentálně velký zájem. Jaká je podle vás jejich budoucnost? 

Lidi, kteří chtějí psát, tady stále budou, a někteří z nich budou mít stále chuť jít do společnosti ostatních psavců. Myslím si, že zájem o kurzy proto přetrvá. 

Kromě prezenční formy kurzů je na internetu možné najít i online kurzy tvůrčího psaní. Můžou být i ty v něčem přínosné? 

Pokud se jim člověk věnuje poctivě, tak můžou být užitečné. Je to podobné jako s příručkami a knížkami. Jsou v nich cvičení, která si čtenáři mají vyzkoušet. Já si přečtu celou kapitolu, ale cvičení nedělám, protože mi to připadá snadné. Jenže když to člověk vyzkouší, tak zjistí, že to tak jednoduché není. Lidé, kteří to mají stejně jako já, by raději měli zajít na prezenční kurz, aby si ta cvičení opravdu zkusili.

Jakou radu byste dala člověku, který by rád začal psát, ale bojí se, že není dost talentovaný?

Spousta lidí napíše jednu povídku, a jakmile není dost dobrá, už dál nepíšou. Když ale něco děláme napoprvé, tak se to často nepodaří. Mistrovství člověk dosáhne tím, že to opakovaně zkouší. Moje rada zní, ať člověk neuvažuje, jestli má talent, ale jestli ho psaní baví. Jestli cítí, že ho psaní naplňuje.

Dominika Sladká

 

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 2.4.2017 16:10 | karma článku: 17,82 | přečteno: 269x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 157x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,49 | Přečteno: 86x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Volby by s přehledem vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a lidovci

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com