Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hooligans aneb skvrna na nejoblíbenějším sportu planety

Fotbal. Football. Fußball. Díky své dostupnosti a lehce pochopitelným pravidlům je to nejoblíbenější sport planety. Místo není podstatné, s hadrovým míčem se baví děti jak v Brazílii, tak v Egyptě či Japonsku. Ale i sebekrásnější a sebejednodušší věc, jako je fotbal, má prostor k nedokonalostem. V českém prostředí je to vedle do hloubky zarostlé korupce také problém nedisciplinovaných „fanoušků“. Hooligans, česky chuligáni, mnohdy nemají s fotbalem nic společného a zápasy jsou tak pouze ventilací jejich agrese. Fundamentální problém je pravděpodobně v systému trestů.

Když se v roce 1985 střetli kluby Liverpool FC a Juventus Turín ve finále Poháru mistrů (dnešní Liga mistrů), pro fotbal to byl tragický večer. Bitky mezi nejradikálnějšími základnami jejich podporovatelů měly otřesnou bilanci. 39 mrtvých. Tento den měl ale veliký význam pro budoucnost anglické ligy, dnes známé jako Premier League. Tehdejší premiérka Margaret Thatcherová stáhla v tento rok všechny anglické kluby z evropských pohárů a později byl trest prodloužen na pět let. Pro majitele klubů v Anglii a legislativce to byl první impuls k radikálním změnám. Stadiony změnily tvář, fanoušky hlídal kamerový systém a sankce za porušení pořádku se velmi zpřísnily. V dnešní době je fotbal na britských ostrovech kulturní událostí a oblíbenost tamní ligy v mezinárodním měřítku neustále stoupá. Z velké části je to také díky legislativě, kde není doživotní zákaz přístupu na fotbalové stadiony výjimkou. Tresty nad fanoušky visí jako Damoklův meč. 

Kdo jsou to vlastně hooligans? Problém je v tom, že je těžké odlišit, kde je hranice mezi věrnými fanoušky a extremisty, kteří přichází na fotbal jen kvůli násilí. V některých klubech se tyto skupiny prolínají, jinde stojí odděleně. Hooligans obecně jsou radikální skupiny, které se často formují do určitých pouličních gangů. Když si mladý člověk, velmi často z nižších sociálních vrstev, hledá místo, kam by patřil či kde by mohl dát najevo svoji frustraci (a teď může jít naprosto o cokoliv), právě to nejradikálnější jádro „fanoušků“ se může stát jeho domovem. Fotbal pak není zábavou na víkendová odpoledne, jako je tomu v Anglii, ale pouhý nástroj na uspokojení potřeby po násilí, střetech s policií nebo kriminálním prohřešku. Mnoho obviněných nebo odsouzených bere pobyt ve vězení jako úspěch a jsou na svá „díla“, jako jsou rozbité stadiony či napadání oponentů, patřičně hrdí. Výjimkou není ani sympatizování těchto skupin s neonacistickými názory. Jak ale ochraňovat ty opravdové fanoušky? Nechme se inspirovat.

Jak jsme na tom my v Čechách, na Moravě a ve Slezku? Za nejproblematičtější se dá považovat derby pražských velikánů Sparty a Slavie, kterého se Pražané bojí týdny dopředu. Na druhé straně republiky jsou pak svým radikálním jádrem známí fanoušci Baníku Ostrava. Být v jejich společnosti není zrovna procházka růžovou zahradou, jak jsme psali zde.

V českém prostředí není sice situace ideální a do úplného řešení je daleko, některé země v Evropě jsou na tom ale mnohem hůř. Nizozemsko, Itálie, Polsko a Turecko jsou místa, kde jsou radikální fanoušci hluboko zakořeněný společenský problém. Mrtví fanoušci a policisté, rabování, rozbité stadiony i celá města jsou bohužel jejich smutnou vizitkou. Problém České republiky je pravděpodobně ve špatně nasměrovaných sankcích. Tresty za zdemolování stadionů dostávají totiž místo viníků kluby. I potrestání ve formě zákazu hraní před publikem poškodí (finančně) pouze fotbalové kluby. Zevedení kamerových systémů pomohlo policii alespoň v některých případech výtržnictví, vězení je ale pro některé provinilé, jak je zmíněno výše, jen zajímavou položkou v životopise. Mnohem větší důraz je u nás kladen na sankce pro hráče, když bychom se měli dívat jinam. Do hlediště.

Jak tedy pomoci českému fotbalu s problémem nepřizpůsobivých „fanoušků“? Inspirujme se v Anglii či Německu. Náš západní soused má nejvyšší návštěvnost v Evropě, problémy ale minimální. Odpovědí jsou tvrdé exemplární tresty, jako již zmiňovaný doživotní zákaz na fotbal. V Česku je jich zatím málo.

 

Ondřej Plevák

Autor: Stisk Studentský deník | středa 26.3.2014 17:42 | karma článku: 14,05 | přečteno: 136x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 248x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 162x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 131x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 140x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com