Dřina, sport, zábava i peníze. To je práce instruktora na horách

Jaké jsou největší výhody instruktora lyžování či snowboardingu? Kromě finančí odměny, která však není největším lákadlem, sem patří pohyb na čerstvém vzduchu v kolektivu mladých lidí. Je to ideální způsob, jak strávit na horách co nejvíce času za co nejméně peněz. Pokud nějaký student o práci instruktora na horách uvažuje, je nejvyšší čas podat si přihlášku na instruktorský kurz.

Práce instruktora je vhodná zejména pro plnoleté studenty středních škol a pro vysokoškoláky, kteří mají rádi zimní sporty na horách a vše kolem nich. Zájemci mají šanci dostat se k instruktorskému kurzu prostřednictvím lyžařských škol, studenti sportovních oborů pak mají tuto nabídku přímo ve výuce. „Loni, když jsem ještě studoval obor Management v tělesné kultuře, naše škola pořádala placené povinné kurzy. Těm šikovnějším z nás pak učitelé nabídli jako výstup licenci typu C, tedy instruktora lyžování,“ říká dvaadvacetiltý student VUT Jiří Dundáček, který na licenci nespěchal a počkal, až bude o něco levnější. 

Instruktorský kurz totiž není zadarmo, na začátku je třeba obětovat nějakou tu korunu. Licence se ale určitě vyplatí. „Už devátým rokem nabízíme pětidenní kurz instruktora lyžování nebo snowboardingu za 4850 korun, který je akreditovaný od ministerstva školství. Účastníci si u nás osvojí dovednosti na sněhu i metodiku při večerních přednáškách teorie. Na kurzu se budoucí instruktor dozví co a jak učit a hlavně proč učit,“ vysvětluje Petr Wagner, majitel lyžařské školy Sherpa Ski School působící v Karlově pod Pradědem.

Kurzy pro instruktory nabízí i lyžařská škola na Dolní Moravě. Kurz pořádaný víkend před Vánoci za necelé tři tisíce korun zahrnuje výuku pod vedením zkušeného lektora, skipas, oběd a ubytování. „V případě, že účastník úspěšně splní závěrečné zkoušky, zavazuje se, že pro školu odučí třicet hodin, které mu samozřejmě zaplatíme,“ sděluje Petr Nátěsta z lyžařské resortu na Dolní Moravě. Pokud nový instruktor zůstane v lyžařské škole na Dolní Moravě celou sezónu a odpracuje minimálně tři sta výukových hodin, je mu vrácená za kurzovné celková částka.

Budoucí instruktor musí být empatický a musí dokázat vše stručně vysvětlit a samozřejmě na patřičné úrovni předvést. „Jsem-li instruktor na horách, pak musím znát středisko, musím se umět orientovat v různém typu terénů a věnovat čas a myšlenky předpovědi počasí,“ popisuje běžný den instruktora Petr Wagner. Denně vyučuje instruktor na českých svazích v průměru šest až sedm hodin. Záleží však na momentální poptávce. Nejvíce zákazníků přijíždí na vánoční a jarní prázdniny nebo na Velikonoce. Jsou i dny, kdy práce téměř není a instruktor odučí jednu nebo dvě hodiny. Ve zbývajícím čase pak může pilovat svůj lyžařský styl na sjezdovce. Za jednu odučenou hodinu si vydělá pak něco kolem sto korun, záleží opět na dané lyžařské škole.

Představa ideálního žáka je pro instruktora jasná. Bohužel skupinová výuka blondýnek ze Švédska je utopie. „Instruktoři u nás učí malé děti,“ uvádí na pravou míru Petr Nátěsta z Dolní Moravy. „O to je pak krásnější, když se děti vracejí do areálu příští rok, pamatují si tě a chtějí jen tebe.“ Výjimkou však nejsou ani dospělí lyžaři, většina je však hrdá na svůj dokonalý styl a služby lektorů tedy nevyužívá. „Stále platí, že učíme především malé začínající lyžaře,“ přiznává Nátěsta.

Mezi instruktory najdeme i ty, kteří mají licenci na lyže i snowboard současně. „Mít dvě licence má své výhody. Kdo může učit prkno i lyže, je pro svého zaměstnavatele flexibilnější a tím i zajímavější, získá tak víc práce,“ říká třiadvacetiletá studentka psychologie Lucie Necidová, která má zkušenosti coby instruktorka právě u Sherpa Ski School. „Vzhledem k tomu, že na snowboardu se chtějí naučit převážně starší děti a zlatá éra Snowboarďáků (film Karla Janáka z roku 2004 – pozn. redaktorky) se již přehnala, je těchto klientů dnes velmi málo a znaména to také nulový výdělek pro instruktory snowboardingu,“ vysvětluje Lucie důvody, proč se rozhodla doplnit si vzdělání o lyžařskou licenci.

Malých dětí do lyžařských školiček a dalších zájemců o výuku lyžování je však každou zimu dostatek, a proto se licence na lyže vyplatí. Koho omrzí učení dětí v lyžařské školce, může zkusit kontaktovat jednu ze středních škol a účastnit se jejich zimních výcvikových kurzů. Podobnou zkušenost má i třiadvacetiletá studentka veterinárného lékařství Barbora Umlášková, která loni vyučovala skupinku svěřenců z gymnázia ve Šlapanicích. „K zimnímu kurzu gymnázia jsem se dostala přes kamarádku, která na této škole dříve studovala a využila nabídky jednoho z učitelů,“ říká Barbora. „Získala jsem nové zkušenosti v práci s dospívající lidmi, které musím pochválit za snahu a trpělivost při mých ne vždy srozumitelných výkladech,“ směje se. Přestože má Barbora zkušenosti s vedením středoškoláků, ráda se vrací do lyžařské školičky mezi děti. „Baví mě a zároveň nepřestává překvapovat dětská upřímnost. Obdivuji jejich energii a nadšení, se kterým stále dokola kličkují mezi krtečky a zajíčky a také obrovský pokrok mezi jejich prvními pokusy o pluh a oblouky hodné zkušených závodníků,“ popisuje.

Více článků naleznete zde.

Zuzana Šebečková

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | středa 20.11.2013 14:27 | karma článku: 15,40 | přečteno: 405x