Do ruky zubní kartáček, do kapsy fotku oběti

Organizátoři hry Assassin jsou připraveni na nápor až 240 účastníků, kteří se touží stát mafiány a spřádat intriky v brněnském podsvětí. Stisk přináší rozhovor s Padrinem Gattinim, jedním z pořadatelů hry.

Letos se chystá už šestý ročník Assassina. Jak je možné, že se hra původem z Právnické fakulty Masarykovy univerzity rozšířila mezi tolik lidí?

Já jsem u těch začátků organizátorem nebyl. Hru zakládal jeden člověk, a protože byla zábavná, hromadilo se kolem ní čím dál více lidí. V loňském ročníku jsme se spojili s Vysokým učením technickým (VUT) a začalo se hrát na všech vysokých školách. Po skončení poslední hry přišla nová vlna organizátorů, protože někteří z těch stávajících začali pracovat. Já jsem se přidal také.

Takže někteří z původních organizátorů už hru opustili?

Ne, právě že ne. Letos hru organizuje tým deseti lidí včetně těch, kteří stáli u jejího zrodu. Mají na to ale stále méně času, takže pro zajištění fungování hry k sobě vzali více lidí.

Říkal jste, že jste se před rokem spojili s VUT. Znamená to, že předtím existovaly dvě na sobě nezávislé akce?

Na VUT hru založil jeden z těch lidí, co dnes organizují Assassina s námi. Inspirací mu byla právě hra, která se už konala na Masarykově univerzitě.

A původní organizátoři se inspirovali kde?

Hry na mafii existují ve světě už dlouho, většinou se hrají po univerzitách v anglosaském světě. Takže prvotní inspirace pochází ze zahraničí. Už od roku 2005 se hraje v Praze Mafie, která o tři roky později vzniká i v Brně a je, dalo by se říct, konkurenční.

Existuje mezi Mafií a Assassinem nějaký zásadní rozdíl?

Mafie probíhá na jaře formou kruhu. To znamená, že jako hráč máte určenou svoji oběť a sám jste cílem někoho jiného. Bohužel však může dojít k tomu, že hra uvázne na mrtvém bodě. Jakmile jeden člověk přestane hrát, celý řetězec se zastaví a hra se už nepohne. A to se právě stalo, takže se organizátoři rozhodli vyzkoušet v naší hře systém Famiglií (mafiánských rodin, pozn. aut.). Ten se osvědčil. Je také rozdíl ve způsobu provedení herní vraždy. Zatímco v Assassinovi se „vraždí“ zubním kartáčkem, v Mafii k tomuto účelu slouží rukavička. Ve světě se pak používají například tenisové míčky anebo pálivé koření, které nasypete oběti do jídla.

Konají se mafiánské hry i v jiných českých městech?

Dnes už prakticky zůstaly jen v Brně a v Praze, protože v Liberci, Plzni a Ostravě se odehrál pouze jeden ročník.

Když už jste mluvil o těch „vražedných“ nástrojích, jak vás napadl zrovna kartáček na zuby?

Tak to přesně nevím, ale mám dojem, že to bylo původně bráno jako recese. Navíc zubní kartáček má každý a tím pádem si nemusí draze pořizovat novou herní zbraň. To byly podle mě ty hlavní důvody.

Registrace hráčů probíhá teprve chvíli, ale práce organizátorů musela jistě začít už dřív. Jak dlouho už připravujete nový ročník hry?

Letos jsme s přípravou začali těsně před prázdninami. Pár večerů to samozřejmě zabere, k tomu se musí připočítat různé domlouvání, a pak akce, jako je třeba tenhle rozhovor.

V rámci registrace se konají i osobní pohovory s hráči. Nezabere to příliš mnoho času? A co s nimi probíráte?

Osobní pohovory trvají zhruba týden. Vždy si pozveme kompletní Famiglii, hráči už jsou totiž rozděleni mezi jednotlivé rodiny. V průběhu setkání všechny účastníky nafotíme, aby byly portréty všech hráčů sjednocené. Také je chceme uvést do herní atmosféry, a pokud se členové Famiglie neznají, nějak je seznámit.

Takže když se někdo nepřihlásí s kolektivem spoluhráčů, má pořád šanci dostat se do nějaké Famiglie?

Samozřejmě. Jakmile se uchazeč dostane mezi těch 240 přijatých, tak s ním počítáme. Pokud se sám nepřihlásí ke své Famiglii pomocí dohodnutého hesla v registračním formuláři, někam ho přidělíme my. Registruje se spousta jednotlivců.

Letos se akce může poprvé zúčastnit kdokoli, kdo dosáhl osmnácti let a pobývá pravidelně v Brně. Proč jste se rozhodli upustit od požadavku, kterým byla příslušnost k některé brněnské vysoké škole?

Ozývali se nám studenti z vysokých odborných škol nebo z JAMU, že nemohou hrát. Také někteří bývalí hráči se už nemohli hry zúčastnit, protože školu ukončili. Usoudili jsme, že to nějak zvládneme. Takže tohoto ročníku se může zúčastnit mnohem více lidí.

Vzpomenete si na nějakou skutečně zajímavou, kuriózní "vraždu", která by stála za zmínku?

Tak stalo se třeba, že se v šatnách na koupališti udála vražda úplně nahé oběti, která samozřejmě neměla po ruce nic, čím by se mohla podle pravidel bránit. Nebo vražda hráče, kterému zrovna rodila manželka. Vrah si sehnal doktorský úbor a při porodu budoucího otce přepadl.

Stává se, že místo oběti „zemře“ někdo, kdo se hry vůbec neúčastní?

Když jsem ještě hrál, tak mně samotnému se povedlo „zabít“ nejlepší kamarádku plánované oběti. Ta samozřejmě můj cíl informovala a já tak promarnil svoji příležitost.

Nebývají problémy s nehrající veřejností? Nestěžuje si někdo?

Většinou to lidi chápou nebo si zvykli. Bude to už šestý ročník. A když se hry zúčastní těch 240 hráčů – a my věříme, že ten limit naplníme – bude to tak masová akce, že lidi pochopí, o co jde.

Jak hra, ve zkratce, proběhne?

Registrace trvá do 9. října. V dalším týdnu se budou konat osobní schůzky, Famiglie si zvolí názvy a určí své Dony, kteří budou působit jako hlavy rodin. Assassin potrvá až do 14. prosince a v průběhu hry uspořádáme některé zvláštní nárazové akce.

Takže zábava nekončí jen u likvidace soupeřů?

Nárazové akce slouží k tomu, aby i hráči, kteří brzo zemřou, mohli ještě zasáhnout do hry. Když zaplatíte zápisné a zemřete v prvním týdnu, což se u 50 procent hráčů většinou stane, můžete být naštvaní. Proto jsou tu zvláštní akce, kde mohou vyřazení hráči pomoci své Famiglii. Většinou je v takovém případě vyhlášena imunita a konají se soutěže, při kterých se dají vyhrát herní peníze.

Co se stane 14. prosince? Bude vyhlášen vítěz?

Ne, končí podzimní část. Dvě nejlepší Famiglie ale postupují do jarní části. O té zatím můžu prozradit jen to, že nebude konfrontační, ale bude probíhat v rámci úkolů. Zbylé týmy už se hry neúčastní a zůstává jim pořadí z konce podzimu.

Jak si vysvětlujete, že se v dnešní uspěchané době najde tolik lidí, kteří se do hry zapojí a věnují jí svůj čas?

Tak Assassin je moderní hra. Je úzce provázána s internetem, kde se zadávají úkoly, a probíhá komunikace. Navíc hráče baví ta paranoia, která je skutečně obrovská. Když jsem já sám ještě hrál, bál jsem se vylézt na zastávku, kterou mám před kolejemi. Je to adrenalin, i když víte, že vám žádné skutečné nebezpečí nehrozí. Tematika mafie je také v dnešní době hodně známá a oblíbená díky knížce a filmu Kmotr nebo počítačovým hrám s tímto zaměřením. Proto to lidi stále baví.

Ondřej Ekl

Případné další informace a pravidla hry Assassin najdete na stránkách www.assassin-brno.cz. Více článků z rubriky Studentský servis najdete na www.munimedia.cz/kurz/stisk.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 30.9.2010 17:53 | karma článku: 11,23 | přečteno: 1542x