Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Couchsurfing umožňuje bezplatné ubytování a poznání ciziny

Cestování je koníčkem mnoha lidí. Někteří rádi chodí po památkách, jiní vyjíždí za exotickou faunou a flórou, další si chtějí zkrátka jen odpočinout nebo se naučit cizí řeč. Co ale dělat, když finanční náklady dalece přesahují vaše možnosti? Zkuste ušetřit na ubytování. Ve více než 100 tisících městech po celém světě můžete bydlet úplně zadarmo. Stačí využít Couchsurfing.

Couchsurfing je internetová služba, která cestovatelům pomáhá zprostředkovat bezplatné ubytování. Jednoduše se jedná o sociální síť, kde si člověk založí profil a následně komunikuje s ostatními členy a domlouvá si ubytování zdarma. U dovolené tak odpadají náklady na hotel, apartmán nebo hostel. Ubytování je zpravidla v domě někoho, kdo předem souhlasil, že ho bude na určitou dobu hostit. Zároveň se každý, kdo si na stránce couchsurfingu založí profil, může stát hostitelem a nabízet ostatním lidem přespání. 

Na couchsurfingu jsou lidé z celého světa

„Couchsurfing mi doporučila kamarádka, která s ním měla dobré zkušenosti,“ vysvětluje studentka anglistiky Veronika Neřoldová, která se přes couchsurfing vydala už do Anglie, Rakouska nebo na Island. „Je to skvělý způsob, jak ušetřit při cestování a zároveň poznat místní lidi a kulturu,“ vyzdvihuje klady couchsurfingu.

Celá sociální síť má dnes už přes 6 milionů členů, kteří pochází z více než 100 tisíc měst po celém světě. Přes couchsurfing je možné vyrazit i do exotických koutů naší planety, i když největší pravděpodobnost nalezení vhodného hostitele bývá v zemích, kde je couchsurferů nejvíc, tedy ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Německu nebo Kanadě. Alespoň jeden couchsurfer ovšem žije opravdu v každé zemi na světě. Velká většina uživatelů (přes 70 procent) mluví anglicky alespoň na základní úrovni.

Zařizování je snadné, je ale dobré začít včas

Zařizování pobytu přes couchsurfing není nijak zvlášť složité, ale chce to trochu trpělivosti a hledat s předstihem. Po založení profilu může chvíli trvat, než naleznete vhodného hostitele. Samozřejmě čím větší požadavky hledající na hostitele má, tím déle celý proces trvá. „Často se stává, že půlka kontaktovaných hostitelů vůbec neodpoví. Nebo naopak, když se pošle víc žádostí, tak dojde na zákon schválnosti a přijmou tě všichni,“ líčí studentka Karlovy univerzity Alžběta Nemeškalová.

Při shánění hostitele je dobré se vyhnout hromadným zprávám, z kterých jde poznat, že byly rozeslány i několika desítkám lidí. „Hromadné zprávy se můžou některých lidí dotknout. Nejlepší je si přečíst všechny informace v jejich profilu a následně napsat co nejvíce osobní zprávu,“ radí Veronika Neřoldová.

Důvěřuj, ale prověřuj

Samozřejmě ubytování u neznámého člověka, kterého znáte jen přes internet, s sebou přináší určitá rizika. Stránky couchsurfingu obsahují celé kapitoly o bezpečnosti, snaží se mazat podvodné profily a reagovat na jednotlivé stížnosti a špatné zkušenosti uživatelů. Ani to ovšem neznamená, že se nemůže nic stát. Existují ale určité zásady, jak riziko co nejvíce snížit. 

Vždy je třeba si vybírat jen ty hostitele, kteří mají v profilu celé jméno a ideálně i několik fotek, na kterých je jim vidět do obličeje. Na webových stránkách couchsurfingu mohou uživatelé na konkrétní hostitele psát určité „recenze“. Názory jiných couchsurferů, kteří už s daným hostitelem mají zkušenosti, jistě mohou pomoci s rozhodováním. Dívky a ženy často pro jistotu vyráží pouze k ženským hostitelkám. Přesto se může stát, že se na místě setkáte s nepříjemným překvapením. Je tedy dobré mít vždy záložní plán – dostatečné finance na nejlevější ubytovnu nebo zpáteční letenku či jízdenku.

Situací, kdy se couchsurfer dostane do skutečného nebezpečí, je velmi málo. Ale i na takovou sitaci je třeba být připraven – rozhodně se ujistěte, že vaši blízcí vědí, kam přesně se vydáváte a zjistěte si také všechna nouzová telefonní čísla v zemi, do které se chystáte. Cestovat alespoň ve dvojici je určitě bezpečnější, než do ciziny vyrazit na vlastní pěst, obzvlášť pokud se jedná o zemi s vysokou kriminalitou.

Levné a přínosné cestování, ale taky málo svobody a soukromí

Couchsurfing může přinášet i jiné nevýhody, se kterými se v běžných formách ubytování nesetkáte. „Když bydlíte u někoho doma, nemáte tak velkou svobodu. Musíte se hostitelům přizpůsobit, například když jdete večer ven, je vám hloupé vrátit se příliš pozdě, abyste nikoho nebudili,“ říká mladá cestovatelka Nemeškalová. V každém případě je třeba počítat s tím, že pokud bydlíte v cizí domácnosti, nebudete mít tolik soukromí jako v hotelovém pokoji. 

Na druhou stranu nevýhoda může být často i výhodou. To, že ve městě bydlíte u někoho doma znamená, že znáte někoho, kdo vám může v prvních dnech pomoct, provést po okolí, doporučit dobrou kavárnu, klub nebo hospodu. Ve finále si můžete i udělat nového kamaráda či kamarádku. „Já bych couchsurfing všem doporučila a to hlavně kvůli tomu, že je to levné a přínosné. Cizí město daleko líp poznáte,“ říká Neřoldová.

„Mám s couchsurfingem dobré zkušenosti, bydlela jsem jenom u slušných lidí, takže to můžu doporučit. Sama ale volím spíše hostel. Osobně mi přijde nejlepší, když vás někdo z místních provede po městě i bez domluvy na ubytování. I to couchsurfing umožňuje," uzavírá Nemeškalová.

 

Autor: Kristýna Zemanová

Další články naleznete na munimedia.cz

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 20.10.2014 8:43 | karma článku: 18,57 | přečteno: 725x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 157x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,49 | Přečteno: 86x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com