Chtěl zvýšit morálku zaměstnanců a změnil svět. Příběh Harveyho Balla
Brno – Smajlík. Jednoduchý symbol, který znají a běžně používají lidé po celém světě. Jen málokdo ale ví, jak vznikl a kde se vzal. Oficiálně ho vytvořil americký umělec Harvey Ball, který žluté usměvavé kolečko nakreslil v 60. letech minulého století, aby zvýšil morálku zaměstnanců pojišťovací firmy. Muž, jenž zemřel před patnácti lety, svým dílem navždy změnil podobu mezilidské komunikace.
„Co kdybys vymyslel něco, co nám pomůže získat zaměstnance na naši stranu?“ mohla znít otázka, se kterou přišla v roce 1963 Joy Young, asistentka ředitele marketingového oddělení společnosti State Mutual Life Assurance, za Ballem, který se tou dobou živil jako umělec na volné noze.
Výtvarník nabídku přijal a za deset minut přivedl na svět symbol, který se stal později absolutním fenoménem. Za výsledný počin mu společnost vyplatila 45 dolarů.
Pojišťovací firma rozdala zaměstnancům malé odznaky a sledovala, jestli se dostaví kýžený efekt. Pracovníci opravdu začali působit spokojenějším dojmem a poptávka po smajlících se brzy zvýšila. Již v roce 1971 byl symbol nejprodávanějším obrázkem na světě, když výdej přesáhl hranici padesáti milionů kusů.
Jelikož si Ball nelámal hlavu se zapsáním patentu, už nikdy v budoucnosti žádný podíl z tržeb nezískal. Podle syna Charlese to ovšem otci nevadilo. „Rozhodně nebyl chlapem, co se žene za penězi,“ svěřil se před lety v rozhovoru pro americký deník Telegram & Gazette.
Může se dostavit i kontraproduktivní efekt
Podle břeclavského psychologa Josefa Pochylého je Ballův odkaz stále aktuální a inspirovat se z něj mohou i současní šéfové. „Chytré používání smajlíků opravdu dokáže zvednout morálku zaměstnanců a efektivitu práce. Pokud například umístím usměvavý symbol ke vstupu do budovy nebo kanceláře, vytvořím tím lepší pracovní prostředí pro podřízené. Dám jim první impulz k dobré náladě, což na většinu lidí skutečně zapůsobí,“ představil příčinu Američanova úspěchu.
Důležité je však podle Pochylého vědět, jak a kdy smajlík použít. „Když rozdám sadu odznaků zaměstnancům a povím jim, aby nosili symbol, který znázorňuje jejich momentální náladu, někdo si bude připadat dobře čitelný a bude mít z toho radost. Hrozí však i opačný scénář, že se člověk takzvaně sekne a jen ho naštve, když po něm budu požadovat, aby ukazoval emoce před ostatními,“ vysvětlil.
Odlišný pohled na využívání smajlíků na pracovišti nabídla studentka Mediálních a komunikačních studií Monika Pumprlová. „Když mi šéfová předevčírem v textové zprávě poslala smajlík, spíše mě to trochu vyděsilo, než že bych měla radost a větší chuť do práce. Přemýšlela jsem totiž, co za symbolem vězí. Napadlo mě, že si tímto způsobem třeba jen chtěla otevřít vrátka pro nějaký další požadavek či prosbu,“ řekla.
Nedílná součást běžné komunikace
Používání smajlíků ovšem nezasahuje pouze do pracovního prostředí. Od příchodu slavného symbolu na svět se také výrazným způsobem proměnila právě mezilidská komunikace. Téměř v každé zprávě na sociálních sítích, příspěvku v internetové diskuzi či obyčejném vzkazu na ledničce se můžeme setkat se znakem, který vyjadřuje duševní rozpoložení autora.
Život bez smajlíků už si nedokáže představit ani Bronislav Pěček z Přerova. „Když už se s člověkem nemůžu vidět osobně a musíme si psát, jsou různé emotikony vítaným pomocníkem. Jak jinak mám totiž možnost zjistit, jak se ten druhý tváří a v jaké je zrovna náladě?“ zeptal se řečnicky student strojírenství.
S tím však nesouhlasí Břeclavan David Helešic. „Smajlíci bezesporu usnadnili konverzaci, ale někdy je to spíš na škodu. Lidé pak příliš spoléhají na tyto symboly a nedokážou se pořádně zajímat o pocity svých blízkých. Vidí ten či onen znak vyjadřující určitou emoci a tím to pro ně hasne,“ sdělil svůj názor. Umění opravdové komunikace se podle něj vytrácí a konverzace bývají často pouze povrchní.
Den, kdy se bude každý smát
Harvey Ball se narodil v červnu 1921 v americkém Worcesteru, kde také strávil většinu života. Ještě před smrtí ho začalo trápit, že se ze smajlíku stal pouhý komerční symbol. Měl za to, že znak kvůli nadbytečnému používání ztratil svůj původní význam. V roce 1999 proto založil nadaci World Smile a dostal nápad vytvořit Světový den úsměvu, při němž se měli všichni lidé bez ohledu na náboženské či politické preference smát a být milí k ostatním.
Ball zemřel ve věku osmdesáti let 12. dubna 2001. Nadace od té doby nese jeho jméno. Památku muže, který změnil svět, mohou lidé uctít každoročně první pátek v říjnu.
David Baláš
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Izrael a Írán souhlasí s příměřím, oznámil Trump. Íránská diplomacie jeho slova mírní
Írán a Izrael souhlasily s vyhlášením příměří, které po 12 dnech ukončí současné boje mezi oběma...
Vedro, pašeráci, rakety. Jak jsem zažil Hormuz, kde se právě pěkně potí dějiny
Premium Kdyby si peklo chtělo otevřít na Zemi filiálku, Hormuzský průliv by byl dobrá parcela. Když tam byl...
Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin
Premium Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění...
Odposlouchávali i vydírali vlivné. Rusové měli agenty v české armádě i v ČEZu
Premium Verbování lidí ke spolupráci s ruskými tajnými službami, výhrůžky, sledování lidí, odposlouchávání...

Prodej bytu 2+1 v Českých Budějovicích
J. Plachty, České Budějovice - České Budějovice 3
4 750 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1120x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube