Anketa: Jak studenti nakládají s penězi ubytovacího stipendia?

V pravidelných intervalech se na účtech studentů státních vysokých škol objevuje peněžní částka sloužící k podpoře jejich bydlení. Jak studenti hospodaří s těmito penězi?

Brno - Stát vyplácí měsíčně každému studentovi průměrně pět set nebo šest set korun na podporu ubytování. Jedinou podmínkou, jež musí splnit, je prezenční studium a trvalý pobyt na území České republiky nebo státu Evropské unie. Univerzity přerozdělují peníze podle počtu studentů, výše příspěvků se tak může na jednotlivých školách lišit. Další podmínkou je, aby si studenti o peníze sami řekli. Většinou stačí podat online žádost o ubytovací stipendium přes internet. Liší se také období vyplácení příspěvku. Některé školy posílají peníze dvakrát, jiné třikrát do roka. Studující přitom celkově mohou počítat s částkou okolo šesti tisíc korun ročně.

Někdo je na stipendiu závislý a počítá s ním při každé splátce nájmu. Jiní se nemohou dočkat, až jim na kontě přibude příjemná suma, kterou mohou využít pro vlastní potřebu. Na co peníze studenti doopravdy používají?

 

 

Kateřina Smolová, 21 let, environmentální studia a žurnalistika, Ostrava

S rodiči jsme se doma domluvili, že si stipendium můžu nechat pro sebe a naložit s ním jak chci já. Pravidelně si tak peníze, které mi posílá škola na podporu ubytování, nechávám pro sebe a šetřím si je. Většinou si z nich pak zaplatím prázdninovou dovolenou. Jsou to pro mě takové super peníze navíc.

 

 

 

 

Anežka Michnová, 20 let, genderová studia, Dolní Rozsička

Stipendium mi chodí na bankovní účet, ze kterého pravidelně odesílám nájemné majiteli bytu. Takže peníze skutečně využívám na placení svého bydlení. S penězi, které dostávám od školy, počítám dopředu a plánuji si tak jednotlivé splátky nájmu. Naštěstí se odesílaná výše stipendia v průběhu roku moc neliší. Když mi na účtu zůstanou nějaký přebytek, využiji ho na to, co si zrovna přeji.

 

 

 

Hana Lipowská, 23 let, fyzioterapie, Jablunkov

V prváku mě mile překvapilo, že nějaké ubytovací stipendium vůbec existuje. Pak mě ještě více potěšilo, když mi rodiče řekli, že si s penězi můžu naložit podle vlastního uvážení. Je to součást mého kapesného, které použiji na nákup věcí, jež zrovna chci nebo si z nich zaplatím věci potřebné do školy – tisk, obědy, učebnice a podobně. Pravda je ale taková, že větší množství z nich nechám v obchodě za věci, které mi udělají zrovna radost. Neřeším, že to jsou peníze určené na nájem. 

 

 

 

 

Eva Laušmanová, 24 let, sociální politika a sociální práce, Praha

Stipendium na podporu ubytování je fajn věc a používám ho k placení nájmu. Peníze přicházející od univerzity si nenechám pro sebe, ale jen co je obdržím, přeposílám je mámě, která mi po celou dobu studia platí nájem.

 

 

 

 

 

Jan Jireš, 24 let, žurnalistika, Jičín

Původně jsem si myslel, že všechny peníze budu moci utratit za věci, po kterých zrovna toužím. Pravda je nakonec taková, že ho naše rodina skutečně využívá k placení mého ubytování. Měsíčně proto dostanu výrazně menší příspěvek na bydlení od rodičů. Používám ho tedy správně, tak jak to má být – na ubytování. Maximálně mi z částky zbude tak pět set korun, které si nechám pro své vlastní potřeby, většinou na nějaké posezení s přáteli v hospůdce.

 

 

 

 

Jan Kantor, 21 let, geografie a kartografie, Třinec

Podstatnou část mých úspor tvoří právě příspěvek na ubytování. Většinou si ale musím dávat pozor, abych o peníze vůbec zažádal a nepropásnul termín pro podávání žádosti. Když už je mám na kontě, odkládám si je na letní nebo zimní dovolenou. Také mi dává zabrat ovládnout se a neutratit je hned někde v hospodě nebo na akci s přáteli.

 

 

 

 

Jana Klusová, 21 let, ekonomie, Karviná

Na nájem jsem tyto peníze zatím nikdy nepoužila a doufám, že ani nebudu muset. Prozatím se pokaždé moc těším, až mi na účtu přibude obnos, se kterým dopředu ani moc nepočítám. Většinou si koupím něco pro sebe nebo jen tak pro radost. Často z nich platím i různé vstupy na akce s kamarády, koncerty, nebo je zužitkuji při posezení s přáteli.

 

Klára Lipowská

 

Jak studenti nakládají s penězi ze stipendia si můžete poslechnout zde:

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 30.4.2010 12:00 | karma článku: 7,75 | přečteno: 2519x