Lidské oko – zázrak vidění

Sítnice lidského oka prý obsahuje 126 milionů pixelů (obrazových bodů). Pro srovnání: dnešní průměrná digitání kamera má „pouze“ asi 10 milionů pixelů. Na sítnici se obraz, který vidíme, proměnuje v elektrické signály.

Nejprve dojde ve specielních nervových centrech hned v oku ke „zkomprimování“ signálů jednotlivých očních pixelů a potom se tyto signály pomocí asi 12 milionů nervových vláken přenesou do mozku. Přitom musí každé jednotlivé nervové vlákno přijít do přesného místa v mozku, aby se v něm mohl vytvořit přesný obraz. Je to navíc ztíženo tím, že tato vlákna se na cestě k mozku kříží, štěpí a jdou do různých oblastí.

Nervová vlákna vedou tyto signály do různých vrstev mozku na zcela přesná místa, kde dojde ke vnímání obrazu. Laicky by snad šlo říci, že vidíme mozkem.

Pokud k tomu přidáme vnímání prostoru, je to ještě komplikovanější. Aby mozek mohl vytvořit dojem prostoru, snímají obě oči stejný obraz. Z rozdílu v zobrazení obou očí vypočítává mozek vzdálenost a tím dochází ke vnímání prostoru. To se děje pro každý bod obrazu jednotlivě. Kdyby nervová vlákna nekončila přesně na správném místě v mozku, nebylo by prostorové vidění možné.

Jedná se tedy o minimálně dva velmi komplexní orgány – oko a mozek, které musí být zcela přesně propojeny.

V průběhu evoluce by tyto orgány musely být hotové současně – oko bez mozku nic nevidí a mozek bez oka také ne. Navíc by musely být hotové prakticky od začátku ve své komplexní podobě, protože „oko“ sestávající jen z několika buněk by nevidělo nic a proč by ho evoluce měla dále zdokonalovat? Totéž platí i o mozku.

Navíc by muselo současně s vývojem mozku i oka dojít k jejich přesnému propojení pomocí nervů, které by musely přesně spojit miliony správných míst v oku se správnými místy v mozku.

Jak je možné, že toto všechno se mělo vytvořit pouhou náhodou? Tomu věřit je mnohem těžší, než uznat, že za tím stojí geniální inteligence.

A když si uvědomím, že v DNA každého člověka je vývoj (myslím ted´ na vývoj v těle matky) těchto orgánů i jejich propojení přesně zakodován, takže každý malý zdravý človíček vidí, pak se této nesmírné inteligenci mohu než poklonit.

Řečeno laicky: Proč by měla evoluce vyvíjet oko, když nevěděla, co to je vidět? Takový vývoj bez plánu a cíle není možný.

Janovo evangelium začíná větou: „Na počátku bylo slovo“ – řecky logos. To lze přeložit i jako: „Na počátku byla informace.“ A byla-li informace, musel být někdo, kdo ji vymyslel. Kdo to asi byl.

 

 

Poznámka: Nejsem lékař a je možné, že můj popis je značně laický. Popisuji to tak, jak jsem to z různých pramenů pochopil.

Autor: Jan Stifter | čtvrtek 3.6.2010 15:06 | karma článku: 13,22 | přečteno: 965x
  • Další články autora

Jan Stifter

S von Leyen asi až na úplné dno

3.4.2024 v 18:21 | Karma: 36,94

Jan Stifter

Gaza – rozstřílená nemocnice

2.4.2024 v 17:30 | Karma: 35,14

Jan Stifter

Svoboda slova? Ano, ale ...

29.12.2023 v 17:42 | Karma: 18,37

Jan Stifter

Volby a krajané v cizině

13.12.2023 v 16:22 | Karma: 35,46

Jan Stifter

Blog pana Kurase o odbankování

5.8.2023 v 16:17 | Karma: 23,58