Proč je zavedení EET špatně?

V poslední době se setkávám mnohde s názory, co že to pořád mám proti EET, když je to přece o narovnání konkurence v podnikání a postihne to ty zloděje, co nás okrádají. A přiznám se, že mi je z toho místy dost smutno.

V poslední době se setkávám mnohde s názory, co že to pořád mám proti EET, když je to přece o narovnání konkurence v podnikání a postihne to ty zloděje, co nás okrádají. A přiznám se, že mi je z toho místy dost smutno. Snažím se sice trpělivě diskutovat, vyvracet omyly, ale místy vidím, že propaganda soudruha Babiše funguje naprosto perfektně a že mnohým se dostala dost silně pod kůži. Pokusil se tedy sepsat alespoň ty nejzásadnější body, proč je zavedení EET špatně.

1. Presumpce viny

EET byla zavedena dle oficiálního tvrzení jako obrana proti rozkrádání našich daní. Dle reklamy ve výši až 18 miliard korun. Důvěřivým občanům bylo pěkně vysvětleno, že když někdo kvůli EET zavře hospodu, je to jen kvůli tomu, že doteď nás okrádal a šidil a že je to vlastně gauner, který si nic jiného nezaslouží. Bohužel, mnoho lidí rádo slyší na očerňování podnikatelů a živnostníků, že podvádí a neplatí daně. A zaměstnanci je pak prý musí živit ze svých daní. Mnoha z těchto lidí se pak chopil „spravedlivý hněv“ na všechny ty hnusné zloděje. Převažující část živnostníků a podnikatelů začala na EET naopak nadávat, a to z nejrůznějších důvodů. Společnost se díky tomu rozdělila a je znesvářená. Ostatně podobná situace byla v 50. letech, kdy kulaci byli nepřítelem lidu. Snad to nebude mít podobné konce.

Podnikatelé a živnostníci jsou teď oficiálně postaveni do role zlodějů a musí dokazovat svou nevinu. Kam se poděla ústavou zaručená presumpce neviny? Opravdu musíme kvůli tomu strpět denně špehování? A prosím, neříkejte mi, že když nepodvádím, že se nemám čeho bát. Mám, rozvedu pak později. Ale zkuste si představit, že si budete muset na vlastní náklady pořídit třeba krabičku do auta, která bude zaznamenávat váš pohyb, rychlost a bude to neustále odesílat někam na policii. Její provoz si budete hradit sami. Přece když jezdíte podle předpisů, tak se nemáte čeho bát, no ne?

2. Přenos zodpovědnosti

Dejme tomu, že jsem si pořídil pokladnu s EET. A představte si, že jste třeba hospodský, který nerozumí technice a pokladna je pro vás „černá krabička“, která nějak funguje. Netušíte jak, netušíte proč a už vůbec netušíte co s tím, když se „to rozbije“. Přes to všechno jste zodpovědní za to, že se ta vaše účtenka dostane v pořádku až na server ministerstva. A celkem pod tučnou sankcí až půl miliónu. Připadá vám to v pořádku? A šli byste do toho sami? Je to totiž jednoznačně přenesení zodpovědnosti státu na podnikatele. Už ani nevím, po kolikáté to je opět?

A do toho vstupují možné problémy s poruchami. Zrovna dnes jsem byl v jedné restauraci, kde se jim pokladna pokazila. Jistě, výklad ministerstva na to pamatuje.

Cituji: „… za správní delikt neodpovídá, prokáže-li, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila.“

Takže místo věnování se zákazníkům musíme „vynakládat veškeré úsilí“, abychom poruchu odstranili. A pak se budeme trápit s prokazováním, že jsme opravdu vynaložili veškeré úsilí, které bylo možno požadovat. Kdo to posoudí?

3. Větší pokřivení trhu

Jedním z argumentů pro zavedení EET bylo narovnání konkurence trhu. Že teď zatopíme těm podvodníkům a konkurence bude narovnaná. To by bylo celkem fajn, ALE… Kdyby ono v tom zákoně nebylo tolik výjimek. A další se chystají. Třeba v pátek jsem se dozvěděl, že když si dám oběd v restauraci, spadne pod EET. Když si ho v té samé restauraci objednám domů, tak to tam nespadne. A takových „narovnání“ je tam spousta… Že by to znamenalo, že nám ministerstvo lhalo? To snad ne. Ale asi si každý představujeme pod narovnáním něco jiného. Já si pod tím třeba představuji zrušení dotací, sjednocení sazby DPH na jednu a snížení daní…

4. Náklady na EET

Ačkoliv jste slyšeli mnohokráte, že náklady na EET budou do 5.000,- Kč, není to tak zcela pravda. K nákladům na samotnou pokladnu s tiskárnou mnohdy přiskočí pořízení Internetu, případně rozvedení internetu k místu s pokladnou. Když máte ve svém zařízení třeba 3 výdejní místa, klidně můžete zaplatit i 40 tisíc korun. A to i přesto, že některá místa využíváte zřídka, třeba několikrát do roku. A to jsme pouze u pořizovacích nákladů. Průběžné náklady musíme také započítat. Určitě náklady na internet. Někdo bude platit měsíční poplatek za pronájem pokladny. Ale hlavně to bude stát čas a ušlou tržbu. Čas strávený se zbytečnou komplikací jen zdánlivě nic nestojí. Je třeba si uvědomit, že tento čas mohl být věnován výdělečné činnosti a přinést zisk. A ušlá tržba? Vzpomeňte si na to, až budete někde u baru, kde je třeba 300 lidí (například na koncertě), a bude stát dvakrát tak dlouhou frontu na pití, protože se bude muset každé pivo namarkovat… Kolik z vás to raději vzdá?

Náklady opravdu nejsou zanedbatelné a ti, kteří byli na hraně rentability, se na to mohou vykašlat. Nestojí jim to za to. Vzpomeňte si na to, až pojedete v létě na kole po cyklostezce, kolik tam zůstane těch budek s rychlým občerstvením…

5. Zdražení

Veškeré náklady, které jsou teď navíc kvůli EET, se musí zákonitě promítnout do ceny. Je nemálo zpráv o tom, že se zdražuje. Tu o 5 korun, někde o více. Všechno stejně nakonec zaplatíme my všichni. Položili jste si otázku, kam vlastně tyto peníze jdou? Od zákazníků přes malé podnikatele a živnostníky až k velkým korporacím, pro které je to fajn byznys. Fakt jste to tak chtěli?

6. Těžší start do podnikání

Uvažovali jste nad tím, že budete podnikat? Tak si připravte o něco více peněz do začátku. Místo bločku s paragony budete potřebovat ihned pokladnu a tiskárnu účtenek. A také internet. Že třeba jen spravujete boty a nic z toho nepotřebujete? Omyl, stát ví lépe než vy, co k tomu potřebujete.

7. Žádné miliardy navíc do rozpočtu

Už delší dobu nás z televize masíruje reklama, že EET přinese do rozpočtu až 18 miliard korun navíc a jaké za to budou školky, auta pro hasiče, důchody a já nevím, co ještě. Našim vzorem je Chorvatsko. Přitom na jeho příkladu je nejlépe vidět, že to nefunguje. Dokonce je vidět, kolik desítek tisíc živností a podniků zaniklo.

8. Korupce a msta

EET nicméně zavedla do naší společnosti jeden staronový prvek – udávání. Starý zvyk mnoha lidí, kteří někomu něco nepřejí, udávat ostatní za cokoliv. Nový způsob uplatnění tohoto zvyku formou anonymního formuláře na stránkách ministerstva a aktivní reklamou na tuto funkci. Tak nějak jsem si vzpomněl na pomocné stráže Veřejné bezpečnosti. Pamětníci ví… Tak si představte, že někdo nahlásí, anonymně, že tam a tam nedostal účtenku. A teď se zkuste zamyslet nad tím, jak třeba daný hospodský prokáže, že třeba neměl komu a za co vůbec vystavit danou účtenku? Napadá vás něco? Mne ano – jednoznačný prostor pro korupci.

 

Snad raději skončím. Obdivuji každého, kdo to dočetl až sem. Není to veselé čtení. Snad to někomu otevře oči a přestane se na nás dívat jako na podvodníky a zloděje. Bylo by to fajn :)

Autor: Vítězslav Stanovský | neděle 4.12.2016 13:29 | karma článku: 38,55 | přečteno: 2048x