Věrohodnost Starého zákona – 4

Sodoma a s ní zničená města se podle Bible nacházela v oblasti dnešního Mrtvého moře. Byla zničena ohněm a sírou z nebes. Síra v enormním množství se tu nachází dodnes.

Zřejmým důkazem pravdivosti slov knihy Genesis je oblast Mrtvého moře. Původně byla úrodnou a bohatou oblastí. Za života praotce Abraháma však došlo ke zničení jejích měst Sodomy, Gomory, Adamu a Sebojimu i s jejich okolím. Hospodin je zahrnul ohněm a sírou z nebe! (Viz 1M 14,3; 19,24-28 a dalších asi 15 zmínek v celém Písmu).

Mrtvé neboli solné moře dnes obsahuje 25-28 % pevné látky, především soli. Množství soli ve světových oceánech je asi 4 %. V Moři a jeho nejbližším okolí bez lidského zásahu nic nežije. Jeho hladina je nejnižším místem na zemi (410 m pod hladinou oceánů). Zdejší roční srážky pouze 5 cm. Na pobřeží u severozápadního cípu Moře se nachází místo qumránských jeskyní. Kousek od jeho jihozápadního cípu zase pevnost Masáda, kterou r. 73 po Kr. dobyli Římané. Dodnes jsou zde viditelné pozůstatky římského obléhacího tábora. Tyto nálezy dokazují, že hladina Moře byla i před 2000 lety přibližně stejně hluboko. V současnosti ale hladina mírně klesá. (Veškerou vodu Jordánu dnes spotřebují tamní lidé.) Stejnou výšku hladiny dokládá i fakt, že v blízkém okolí slaného jezera (bez lidské péče) nic neroste, ale pár set metrů dál se vegetace nachází. Nikde na světě nenajdete podobnou oblast. Kousek dále je ale už normální příroda. Už to naznačuje, že zde došlo k něčemu mimořádnému.

Důkazem pravdivosti vyprávění knihy Genesis o zničení Sodomy jsou především v současnosti se objevující známky zdejšího dávného života. Díky mírnému klesání hladiny se objevují solí zakonzervované stromy. Archeologové našli na západní straně údolí ohromné hřbitovy obsahující přes milión hrobů. Josef Flavius ve Válce Židovské (4.8) podrobně popisuje dobývání Masády Římany a také přírodu v celé oblasti. Vzpomíná i to, že sám zde viděl pozůstatky dřívějšího života a zničených měst Sodomy, Gomory a dalších. I Kniha Moudrosti mluví o rostlinách s nikdy nedozrávajícími plody. Zkamenělá města spatřená Flaviem se r. 1989 vydal hledat i amatérský archeolog Ron Wyatt. (Některé jeho nálezy jsou pochybné. Zde ale pracuje s ověřitelnými fakty.) Na východní straně údolí Mrtvého moře našel několik skalních útvarů připomínajících svým tvarem a různými pravidelnostmi opevněná města. Útvary jsou prý nápadně bělejší než okolní horniny. Materiál, ze kterého se skládají, je vlastně popel (podle rozboru má jít o velmi čistý síran vápenatý). Významnější je jeho nález sírových koulí. Jsou jich tam prý milióny. Nacházejí se právě jen ve skalních útvarech připomínajících města a v jejich nejbližším okolí. Většina sírových koulí je vyhořených, některé jsou ale nevyhořené a obsahují čistou 94% síru, jaká se nikde v přírodě v takové koncentraci nenachází. Přítomný popel obsahuje asi 4,5% síry. Tyto jevy popsané Ronem Wyattem si šli v r. 2011 prohlédnout i čeští zájemci Milan Latka a Mirek Frič a svá zjištění uveřejnili na stránce o biblické archeologii (na adrese b-a-n.cz).

Autor: Stanislav Cigánek | čtvrtek 30.11.2017 9:06 | karma článku: 16,08 | přečteno: 756x