Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dostanou se nám skutečně pod kůži?

Tisíce let člověk sní o věčném zdraví či přímo nesmrtelnosti. Jenže nejčastějšími bolestmi jsou úrazy zlomeniny a popáleniny. Takže jaká řešení připravuje bionika s dalšími vědními obory pro takto poraněné?  

 

Když se poláme mraveneček z dětské a tudíž infantilní říkanky, dostane prášek cukru, a pokud marod není, jak doktor předpokládal, do rána jako rys, tak mu prostě kolega zafouká na bolístku, pohladí ho po čele a hned je zástupce blanokřídlých v pořádku a ráno skáče z postele. A takový nezmar, ten se má úplně luxusně. Tnete do něj, že kus ho upadne. Rozšmelcujte ho a všechny kousky dorostou v nového nezmara.

Člověk to má těžší, nemoci či úrazy, které si přivodí, mu nenávratně mění tělo a ztěžují mu život nebo mu jej rovnou berou. V dnešní době vědecké výzkumy dávají člověku naději, že v budoucnosti se uzdraví i z těžkých i smrtelných, chorob, slibují dokonalé nahrazení poraněných rukou, nohou, nemocného srdce, prodloužení života, dlouhé mládí - ta naděje má několik jmen genetika, nanomedicína, bionika, bioinženýrství…

Jenže chceme být například kyborgy? No, mít v očích kamery a fotit si mrknutím oka a hned fotky posílat na comp – nebylo by to krásné? Bylo! Mít v uchu Babelfish – čili překladač ze všech jazyků o jé to bych brala moc a moc. Mít v mozku čip a vše si pamatovat? Ne, to opravdu ne – naštěstí to co nás potká špatné, léty paměť nějak vymaže nebo „ohladí“. Navíc to už by lidi byly úplně ovladatelné loutky a to mám raději svoji nedokonalost.

 

Babelfish se stavá skutečností

 

Materiály na kosti a kůži

První kostní implantát si člověk vnořil do těla podle objeveného a vědecky ověřeného nálezu v neolitu. Jedná se o zlatou destičku, která nahrazovala čelní kost a byla nalezena v Peru. Kostními implantáty se zabývala arabská medicína před tisícem let a před pěti sty lety Aztékové. Používali hlavně biologické materiály a zlato.

Současný materiál používaný na výrobu různých implantátů - například kostí, kloubů, šlach…, ale i protéz, musí mít důležitou vlastnost - biologickou snášenlivost se živou tkání a to splňují některé ušlechtilé kovy a jejich slitiny (titan) a hlavně nově vyvíjené materiály jako jsou polymerní látky, biokeramika, uhlíková vlákna… Představme si některé:

Uhlíková vlákna byla poprvé vypěstována kolem roku 1940, rozkladem metanu, propanu a etylenu při 1200°C na křemenných podložkách. Uplatní se při tvorbě kostí i nových šlach.

Ještě dokonalejším biokompatibilním materiálem pro výrobu implantátů je monolitický skelný uhlík (glassy carbon), o kterém se dá říci, že je pro kapaliny a plyny téměř absolutně nepropustný. Vyrábí se pyrolýzou termosetových polymerů. Karbonizace je prováděna při 800 - 1200°C.

Biokeramika neboli keramika biotolerantní se dělí podle působní materiálu na živou tkáň na:

-inertní - to je např. korundová biokeramika nebo na bázi oxidu zirkoničitého,

-resorbovatelnou - na bázi vápenatých solí, například fosforečnanů, uhličitanů nebo síranů (tu organismus vstřebává),

-bioaktivní (na ni organizmus reaguje, jako na živou tkáň) - bioaktivní skla, bioaktivní sklokeramika nebo bioaktivní kompozity. Povrchově aktivní skla vyvinul v 70. letech 20.století L.L.Henche - ta se mohou chemicky vázat jak na kostní tak i na měkkou tkáň.

V současnosti bioaktivní keramiku vyrábí řada firem nejznámější jsou - japonská sklokeramika Cerabone A/W, německý Ilmaplant a český BAS-O a PORESORB-TCP od firmy Lasak.

 

Bioinženýři pracují na vývoji téměř všech lidských orgánů, zatím snaze vědců vytvořit její opravdu zcela umělou variantu odolává kůže. Ono v tomto případě technika naráží na jeden velmi zásadní problém a to je imunologie - díky ní člověk přijme jen svoji kůži a žádnou jinou. Dosavadní umělé kůže jsou jen dočasnými náhražkami, než se vlastní pokožka zregeneruje. Výrobní postupy kožní náhrady jsou různé, ale všechny musejí používat pacientovy keratinocyty, které vytvoří epidermis a také nějaké náhradní kožní struktury - to mohou být různé síťované kolageny (hlavně telecí nebo žraločí) vytvořené v laboratoři. Samotná náhradní kůže, která se implantuje pacientovi, se vyrobí tak, že se kožní struktura s keratinocyty navrství na silikonovou fólii. Další možný způsob je, že se fibroplasty pacienta osází na tenkou fólii z trojrozměrné houby vytvořené z kyseliny hyaluronové.

 

Příště se podívám na kůži trochu jinak, ne pod ní, kde už řada lidí i zvířat má různé čipy, ale opravdu futuristicky.

 

Autor: Jita Splítková | středa 17.8.2016 16:46 | karma článku: 11,25 | přečteno: 435x
  • Další články autora

Jita Splítková

Kde se vzal, tu se vzal

Malíř Hieronymus Bosch vlastní všechny atributy tajemné a pozoruhodné osobnosti a jeho dílo je plné otazníků.

23.2.2018 v 10:10 | Karma: 24,61 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Společnost

Jita Splítková

Citovat ty, co není slušné je citovat

Někdo opovrhuje citáty, druhý je dokonce sbírá. Dva protipóly. Nevidím nic hrozného na tom občas použít nějakou chytrou větu, co má svého tvůrce. A co ti tvůrci? Co když něco chytrého řekl někdo nepřijatelný.

21.2.2018 v 15:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 609x | Diskuse| Společnost

Jita Splítková

Jak oklamat oko

Lidské sny, které se léty ani staletími nemění, jsou: touha létat, být nesmrtelnými, umět číst myšlenky a být neviditelnými... všemožné sny se věda a výzkum snaží uvést do reality i ten o neviditelnosti.

9.2.2018 v 9:46 | Karma: 8,59 | Přečteno: 491x | Diskuse| Věda

Jita Splítková

Já tě štípnu

Kartička z tvrdého papíru popsaná čísly nebo i znaky a různě perforovaná, co dírka to informace - prostě děrný štítek - to je onen papírek, kolem kterého se hodně dlouho točil IT svět.

1.12.2017 v 8:56 | Karma: 13,08 | Přečteno: 445x | Diskuse| Věda

Jita Splítková

Referendum? Rozhodně ano!

Buďme optimisty a podívejme se na to, proč je referendum opravdu jediná možná cesta k demokracii v budoucnosti, ale neotáčejme pohled od jeho stinných stránek a možných zneužití.

9.11.2017 v 10:07 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3507x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

  • Počet článků 190
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 708x
Literátka, výtvarnice, fotografka, básnířka, popularizátorka vědy a techniky. Vyšly jí čtyři knihy - Mýty v zrcadle vědy a fantazie, Po stopách tajemných umělců a záhadných pokladů, Na konci kolejí, Pronajmu svět Zn. Virtuální. Měla řadu samostatných výstav po celé ČR. Od roku 1997 vydávala na Netu různé e-ziny zaměřené na sci-fi, techniku a vědu. Zelós (1997-2000), Universum (2000 - 2004), Futurologie (2003 -2009). V letech 2000- 2004 pracovala pro e-zin Neviditelný pes. Do roku 2010 publikovala vědecko-populární články snad ve všech seriózních novinách a časopisech. V současné době se převážně věnuje psaní beletrie a to sci-fi, focení a digitální grafice.

http://sciafant.blogspot.cz/

http://vasagita.blogspot.cz/