Letní čas, zimní čas. Biologické hodiny nám neposunete!

Změny času letního na zimní a opačně už se ději drahně let. Ušetří se tím prý až 2% spotřeby elektrické energie. Vyváží ale tahle úspora všechny ostatní problémy, co souvisí s neustálým posunováním času? Biologické hodiny přírody posunout nelze. Ty tak nějak tikají, mizerové, bez ohledu na rozhodnutí centrálních orgánů....

Jednou za půl roku se z moci úřední mění čas. Dost lidem to asi vyhovuje, dost lidem právě naopak. Mně osobně to nevyhovuje vůbec. Ale vůbec. Jaké vlastně jsou důvody pro neustálou manipulaci s časem? Zásadní prý je energetická úspora. Prý se uspoří 2% elektrické energie. Nevím, jak je to myšleno. Globálně? Nebo to platí pro každého z nás? Pokud globálně, pak je to trochu kontraproduktivní. Jestliže dojde skutečně k reálnám úsporám, náš milý ČEZ jistě bude reagovat zvýšením cen o právě ta 2%, spíše však o více procent. Čili tuto úspornou věc zaplatí spotřebitelé vyšší cenou a úspora energetická se tak mění ve vyšší cenu pro všechny spotřebitele. Jinak řečeno, "nechci slevu zadarmo". Vznikne úspora, tak ji zaplatíme vyšší cenou. Jaká je v tom logika? Pokud je úspora míněna směrem ke každému spotřebiteli, pak se trochu musím zasmát. Platím cca 1.800 Kč měsíčně elektřinu. Úspora 2% je tedy pro mne osobně nějakých 36 Kč měsíčně, tedy asi 216 Kč za celé období, kdy platí jiný čas. Já teda nevím jak kdo, ale já osobně pokud bych se měl rozhodnout zda zaplatit 216 Kč anebo ponechat čas bez posunů, pak volím rozhodně varinatu 2, tedy neměnit čas a těch 216 Kč složenkou typu A odešlu na účet ČEZu.

Tohle je ale jen jeden úhel pohledu. Druhým úhlem jsou biologické hodiny přírody a tedy i moje. Dvakrát ročně si člověk se svými návyky a zvyklostmi musí posouvat veškeré činnosti, od vstávání až po uléhání ke spánku o 1 hodinu. Jednou dozadu, podruhé dopředu. Vždycky mi trvá nejméně týden, než si na to zvyknu. Tedy spíše můj organizmus. Proč se takovou věcí mám 2x za rok vlastně trápit? A jak k tomu přijdou ostatní domácí tvorové? Našemu pejskovi nevysvětlím, že se o hodinu posouvá krmení, venčení, návraty páníčků domů. Naší kočce je hodinový posun tak nějak fuk a odmítá na něj reagovat. Obdobně na tom jsou i ostatní naše zvířátka, které opečováváme. A to nemluvím o přírodě venkovní. Nejsem si jist, ale mám takový pocit, že ptáci venku na to ohled neberou a cvrlikají ve stejnou dobu, i když moc dobře vědí, že už je zimní čas. Srnky, srnci, kolouchové, zajíci a další dohlední tvorové taky nějak nerespektují nařízení státu. Krávy v kravíně začínají řvát o hodinu jinak, ač velice dobře vědí, že je zimní čas a krmení ráno i večer je prostě posunuto.

Nějak mi chybí argumenty, abych si ty neustálé posuny času aspoň sám před sebou odůvodnil. Možná k tomu existuje něco, co nevím nebo si to neuvědomuju. Existuje něco takového vůbec? A pokud ano, co? Prosím o vysvětlení.

Možná to mělo odůvodnění v dřívějších dobách, kdy 40% pracujících nastupovalo do šichty v 6:00 hodin, dalších 40% v 7:00 hodin. Zdá se mi, že tyhle socialistické začátky směn už zmizely, zaplať pámbu, do propadliště dějin. Možná v těch dobách to alespoň pro lidi nějaký smysl v tomhle kontextu mělo. Ale dnes? Myslím, a vlastně i doufám, že tato agumentace je už mimo. Takže se ptát musím, jaký další důvod existuje?

Navrhuji: zkusme se zasadit, aby se čas neustále neměnil podle administrativních nařízení. Co by se stalo, kdyby čas byl prostě takový, jaký opravdu je a ne nějak uměle pošoupnutý? Tedy stále stejný, neposunutý, neměnný. Vadilo by to někomu, pokud ano komu a z jakých důvodů?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Milan Soušek | neděle 26.10.2008 9:00 | karma článku: 17,90 | přečteno: 1132x