Ukrajina podle ČT24 prý nyní přestala platit za ruský plyn

Spíše by ČT24 měla uvést objektivně, že již od počátku roku se dluh ukrajinského Naftogazu zvýšil na 2,2 miliardy dolarů! Přitom za 1. čtvrtletí byla ještě v platnosti pro Ukrajinu speciální sleva (268 dolarů za 1000 m3). Od 1.4.2014 po vypovězení rusko-ukrajinské smlouvy o základnách na Krymu se v souvislosti i s předchozím neplacením za dodávky plynu ze strany Naftogazu rozhodla splečnost Gazprom, že zvýší cenu na 485 dolarů (v ceně je započítáno i nově účtované clo, které nebylo dosud vůči exportu na Ukrajinu vyžadováno Ruskou federací). Úplná zpráva ČT24 ZDE

Tato cena je individuální podle bonity zákazníka a nijak nesouvisí s cenami za něž nakupují ruský plyn například německé distribuční společnosti.

Šéf ukrajinského státem vlastněného Naftogazu  Kobolev vyjádřil nespokojenost s cenou a označil ji za netržní.
Na trhu bývá obvyklé, že kupujete od toho, kdo je schopen dodat zboží na místo určení zpravidla nejlevněji a s vyhovující kvalitou. Tedy Naftogaz může nakoupit i jinde než v Rusku. Je to jen otázka technických možností dodávky a peněz. Serioznímu zákazníku s dobrou platební historií jistě dodají potřebný plyn třeba i USA.

Pokud však chce Ukrajina odebírat ruský plyn přímo, tak v tom případě musí splnit platební požadavky, které Gazprom stanovil pro Ukrajinu. Co by mohlo přesvědčit Gazprom, aby Naftogazu prodával respektive dával plyn za hubičku? Jedině dobré vztahy politiků obou zemí by to dokázaly překonat.

Jak se říká: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Nechceš zpívat ruskou píseň, tak si najdi jiného sponzora, který ti lépe vyhovuje. Třeba je EU tak bohatá, že oželí nějaké ty miliardy dolarů za plyn, který spotřebuje Ukrajina. Může ho pro tuto zemi nakupovat přímo na rusko-ukrajinských hranicích a ani ho nebude nutné nahánět plynovody kolem Evropy přes Slovensko zpět (samozřejmě bude nutné uhradit i dosavadní dluh Ukrajiny v Rusku). Sice asi budou němečtí politici křivě koukat, protože to bude muset hlavně Německo financovat bez záruky návratnosti (Česko si také přiloží nějaké to euro), ale rozšiřování EU směrem na východ přece stojí za nějaké to euro navíc.  Nekupte to za ty peníze.

Zajistí to sice spolehlivé prodloužení ekonomické recese v zemích EU včetně Česka, ale jednu výhodu to bude mít.  Alespoň se oslabí individualistický pohled na vztahy mezi Evropany. Počet lidí, kteří myslí na kolektiv se výrazně rozšíří. A tak to musí být!

 

Odpovědi na podněty čtenářů:

Mirek Tureček

Rusko zase prestalo platit pronajem za vojenske vyuzivani Krymu a navic okupuje Krym. To zaplati plyn dopredu na 300let.

Zajímavé, že uvažujete o platbě za pronájem i z území, které již Ukrajině nenáleží. O podobných nárocích by mohlo uvažovat Srbsko, protože v Kosovu je největší americká základna v Evropě. A odtržení tohoto území vojenskou silou jsme i my podpořili. Havel hovořil o nutnosti humanitárního bombardování Bělehradu a samostatnost Kosova uznává i Česko.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Soudek | sobota 12.4.2014 20:01 | karma článku: 30,93 | přečteno: 1473x