Proč neposíláme naše peníze teroristům v Izraeli?

Ministr Zaorálek schválil humanitární pomoc z prostředků ministerstva zahraničí ve výši 3 miliony Kč pro uprchlíky z Gazy. Bylo to na základě opakované žádosti palestinské administrativy. Nabízí se tedy otázka, proč nebyla poskytnuta pomoc také izraelské vládě, která má také zvýšené výdaje při konfliktu s Palestinci?

Je sice pravda, že formálně reakci izraelské armády proti Gaze vyvolali někteří Palestinci odpalováním neřiditelných raket z Gazy na území Izraele, ale vzniklé škody a ohrožení obyvatel bylo vzhledem k existenci protiraketového obranného systému minimální.

Zato letecké, raketové a pozemní útoky izraelské armády na pásmo Gazy, kde hustota osídlení dosahuje 5000 obyvatel na km2, usmrtily cca 600 obyvatel bez rozlišení, kdo je anebo není nepřítel Izraele anebo případně terorista.

Tedy se útoky izraelské armády dají hodnotit jako teroristické. Pak samozřejmě nelze Izraeli jako státu zasílat jakoukoliv pomoc. Spíše by stálo za zvážení, zda by nebylo vhodné přestat s takovým protilidovým režimem obchodovat. Také by měli být jeho politici zodpovědní za vraždění nevinných lidí z pásma Gazy navrženi na zapsání na „černou listinu“ se zákazem cestovat do EU. Případně by měli stanout před soudem OSN pro válečné zločiny.

Jinak stále platí, že příčinou nedořešeného konfliktu mezi Palestinci a Izraelem je neochota izraelské vlády plnit rezoluce OSN o nepřípustnosti okupace palestinských území a potřeba respektování hranic z r. 1967. Tedy suverénní stát Izrael s podporou USA cynicky pohrdá usneseními OSN již řadu let. Pokud by opravdu izraelská vláda stála o mír s Palestinci, tak by ho mohla snadno dosáhnout. Kdo však nemá zájem, protože se cítí s USA za zády silný, ten sice může vykřikovat, že chyba je na druhé straně, ale k dohodě to zcela jistě nepovede. Část zoufalých Palestinců již nechce čekat a tak berou s omezenými prostředky spravedlnost do svých rukou. K cíli to prozatím nevede, ale není daleko doba, kdy USA již nebudou moci pomáhat, protože se stanou mocností druhé kategorie z důvodu ekonomického krachu. Pak teprve bude možné dosáhnout spravedlivého míru mezi Palestinci a Izraelem.

 

Odpovědi na reakce čtenářů:

Jan Růžička

Hustota osídlení dosahuje 5000 obyvatel na km2. Jinými slovy - přemnožili se vinou nesmyslné "humanitární" podpory.

 

Není to jen kvůli podpoře ze světa. Oni tam žijí i uprchlíci z území, které okupuje Izrael od r. 1967. Navíc ekonomická blokáda ze strany Izraele prakticky znemožňuje jakoukoliv výrobu, která by mohla směřovat na export do třetích zemí. Je tomu tak proto, že je to v souladu se strategií Izraele vypudit obyvatele Gazy do arabských zemí. Také je všeobecně známo z Afriky, že počet obyvatel roste nejvíce v zemích, které jsou nejchudší a mají vysoký počet nevzdělaných lidí.

Údaje z Wikipedie: Gaza měla v roce 2012 asi 515 000 obyvatel, což představovalo nárůst z 32 250 obyvatel v roce 1945. Všichni obyvatelé jsou Arabové a většina jich jsou palestinští uprchlíci nebo jejich potomci. Téměř všichni obyvatelé jsou muslimové, ale existuje tu velmi malá křesťanská menšina.

 

Autor: Jiří Soudek | sobota 26.7.2014 10:56 | karma článku: 10,88 | přečteno: 1435x