Členství ČR v EU výrazně prodražuje náš zdravotní systém

Pokud bychom v ní nebyli, tak úspory na lécích by mohly dosáhnout desítky miliard Kč ročně. Farmaceutické firmy a jimi financované lobby hájí skryté kartelové dohody výrobců léčiv v USA, Švýcarsku a dalších zemích EU a současná

česká legislativa jim jde na ruku.

Daří se jim to tak úspěšně, že ceny téměř všech léků v našich lékárnách za posledních deset let stále rostou, přestože náklady jejich výrobců na ty druhy, které byly v jejich nabídce již před deseti lety stagnují, a celkově ekonomiky evropských zemí nerostou a příjmy zaměstnanců se nijak výrazně nezvýšily. Ty tzv. průměrné platy jsou pouhou statistickou hrou s čísly, kdy já mám k obědu celou husu a soused nic, ale v průměru máme oba půlku.

Ještě si živě pamatuji dobu, když začalo v ČR postupné odbourávání bezplatného zdravotnictví. Tehdy nás politici za vydatné mediální podpory rádoby odborníků na veřejný zdravotní systém přesvědčovali, že se plýtvá léky a není ekonomické, aby lékaři psali recept na Acylpyrin, když jeho cena ve volném prodeji je cca 4 Kč. Netrvalo to však ani moc dlouho a dnes si ho můžete pořídit za 34 Kč. A takových léčiv, která se vyrábí podle nezměněné receptury již desítky let a jejich cena neustále roste, najdete v českých lékárnách mnoho.  

Pokud bychom nebyli vázáni EU a českou legislativou používat léky pouze od výrobců ze zemí, které jsem zmínil výše, tak by v našich lékárnách mohly být k dispozici generické léky z Indie, u nichž je dodavatelská cena nesrovnatelně nižší než těch, které jsou nyní v ČR k dispozici.

Například léky na HIV z indické produkce způsobily pokles jejich ceny o 99% na současných 100 dolarů v zemích Asie a Afriky.

Kolik budeme platit za Acylpyrin z domácí produkce za 10 let? Typoval bych to vzhledem ke skutečnosti, že nikdo nic nenamítá proti kartelovým dohodám a lobbingu výrobců léčiv z výše uvedených zemí, na cca 300 Kč.

Členství v EU není posvátná kráva, bez níž nemůžeme existovat. Sdružovat se lze i v jiných zájmových organizacích. Podle údajů samotné Evropské komise získávají ekonomiky členských zemí díky unii 120 miliard euro ročně, ale kvůli unijním regulacím a daňové harmonizaci tratí 600 miliard ročně. Tratí však především slabší země jako je například Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a vydělávají ty, které jsou rozvinuté. Jedná se tedy zjevně o opakování skryté formy kolonialismu. Dnes jsme zemí, která dodává levnou pracovní sílu západním ekonomikám, a zároveň jim nemůžeme reálně konkurovat v produkci finálních výrobků. Po podpisu Lisabonské smlouvy se EU jeví jako výrazně nedemokratický útvar a ani Evropský parlament to nijak nezlepšil. Ten má vlastně jen poradní úlohu a nerozhoduje téměř o ničem. Nelze tedy očekávat, že se sama od sebe zreformuje. Je pak ekonomičtější založit úplně jinou unii, protože by to bylo asi tak obtížně, jako kdyby chtěli řadoví členové zreformovat NSDAP.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Soudek | neděle 28.6.2015 12:36 | karma článku: 31,87 | přečteno: 1168x