Půjdem spolu do Betléma

Kouzlo vánoc...pro každého jiné. K tomuto krásnému období v roce patří i betlémy  mající dlouhou tradici, jejíž počátek můžeme najít ve 13. století. Praotcem vánočních betlémů je...

... Svatý František z Assisi. Po návštěvě Svaté země, kde navštívil Betlém, se vydal do střední Itálie do Greccia, kde postavil roku 1223 v jeskyni první betlém. Zde sloužil štědrovečerní půlnoční mši.

A u nás? První betlém byl postaven v roce 1562 jezuity v Týnském chrámu v Praze. Důvodem byla jejich snaha přimět lidi, aby chodili do kostela. Počátkem 18. století se stavění jesliček  stalo tradicí i v dalších kostelech a klášterech, později proniklo i do měšťanských domů a koncem 18. století i mezi prostý lid. Dost možná i proto, že je spolu s vánočními hrami císař Josef II. považoval za naivní a nedůstojné.

Lidé si stavěli vlastní jesličky. K Ježíškovi, Marii a Josefovi, volu, oslu, pastýřům se stády a třem mudrcům postupně přidávali i další postavy ze svého okolí. 

Betlémy se stavěly na počátku adventu. Figurky novorozeňátka  a andělů se přidávali až o svátku Narození Páně. Postavy tří králů a jejich průvodu se přidávaly až 6.ledna. Jesličky stávaly ve staveních až do Hromnic. 

Betlémy se vyráběly z různých materiálů, dostupných pro chudé lidi. Z papíru, dřeva, kukuřičného šustí, těsta, vosku , sádry, keramiky, látky, ručně se malovaly na dřevěné desky, od 19.století i tištěné betlémy. . 

Nelze se nezmínit o nejznámějším dřevěném mechanickém Třebechovickém betlému,  známém též pod názvem Proboštův betlém, vytvořeném v druhé polovině 19. století Josefem Proboštem společně s Josefem Kapuciánem a Josefem Frimlem. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. 

Kdo to má do Třebechovic coby kamenem dohodil, může navštívit Třebechovické muzeum betlémů.

A kdo to má dál, zvu jej na prohlídku betlémů vystavených v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze.

Materiál je velmi rozmanitý.

 

 

 

 

 

A tady se na chvíli zastavme. Město Třešť patří vedle Jihlavy a Třebíče k významným střediskům betlémářství nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. 

Na počátku 19.století se zde objevovaly papírové betlémy, od poloviny 19. století pak dřevěné figurky. V třešťských betlémech je krajina vytvářena z mechu, pařezů a jiných přírodnin, postupně se pak zvedá v krajinu malovanou. 

Zajímavostí je Betlémská cesta. V některých třešťských domácnostech stále do betlémů vyřezávají další figurky, místní svá každoročně obnovovaná díla rádi ukazují každému, kdo je na zvědavý. A tak je možné každoročně  od 25.12. do 2.2. putovat od jedné domácnosti ke druhé a doslova se kochat rodinnými díly.

Sklo

 

 

 

 

Moderní pojetí

Sklo

Lastura

 

Anděl strážný

 

A to už je pro dnes vše. 

Přeji všem pohodové nejen svátky, ale i celý další rok ve zdraví, ať se splní vaše sny. 

 

(Fotografie byly  vytvořeny spouští na mém foťáku :-))

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Soňa Pražáková | sobota 25.12.2021 11:19 | karma článku: 15,55 | přečteno: 285x
  • Další články autora

Soňa Pražáková

Lidově zvaný Prokopák

28.4.2024 v 17:51 | Karma: 17,66

Soňa Pražáková

Krok sem, krok tam ... cvak!

17.3.2024 v 20:01 | Karma: 17,12