Belgie: Vousatí muslimové a nahé ženy

Kdo vyhraje nedělní belgické volby? Budou to vousatí muslimové nebo politička, která se svlékla na předvolební plakát?

Islámský stát v Bruselu?Petr Sokol, 7.6. 2007 Brusel

Československý příklad? 

 Belgie je známá hlavně pralinkami, hranolky a cyklokrosem. Belgie ale také v mnohém připomíná Československo těsně před rozdělením. Atmosféra jako před rozdělením ČSFR ovšem v tomto desetimilionovém království trvá už desítky let. Je to způsobeno složitou skladbou společnosti. Na severu země žije přibližně šest milionů Vlámů, kteří mluví jazykem  téměř identickým s holandštinou, na jihu pak čtyři miliony Valonů. Ti hovoří francouzsky. Celou situaci komplikuje hlavní město Brusel, které leží ve vlámské části, ale žijí v něm hlavně Valoni. Francouzsky mluvící Bruselané tak tvoří nezi Vlámy velký jazykový ostrov. Na hranicích s Německem žije ještě malá německá menšina.

Oba velké belgické národy si příliš nerozumí, a to jednak jazykově, protože drtivá většina z nich neumí jazyk druhého národa (ve Vlámsku je to mnohem lepší než ve Valonsku a Bruselu). Oba národy se liší i v hodnotách. Když v Belgii nedávno probíhala soutěž podobná volbě největšího Čecha, v první desítce osobností, které vybrali Vlámové, a první desítce, kterou volili Valoni, byl jediný člověk, kterého za velkého Belgičana považovaly obě skupiny.

V Belgii se často říká, že by se dávno rozdělila nebýt problému, kdo by si nechal krále a Brusel. Vlámsko je bohatší a ekonomicky silnější. Není proto divu, že zde velkou podporu (kolem 20%) má strana, která chce samostané Vlámsko. Je to pravicová populistická strana Vlámský zájem (dříve Vlámský blok), která kromě separatismu hraje zejména proticizineckou kartu. Politici této strany rádi uvádí jako učebnicový příklad rozdělení dvou národů právě Československo v roce 1992....

Volby: Vousatí muslimové vs. nahé ženy

V neděli budou Belgičané vybírat svůj parlament.  Kampaň je zatím spíš nudná. O budoucí vládu bojují dvě trojice stran: liberálové, socialisté a křesťanští demokraté ve Vlámsku a jejich protějšky ve Valonsku.

Zajímavé momenty v kampani najdeme dva. Prvním je existence Strany mladých muslimů. V Belgii, a hlavně Bruselu, žijí tisíce přistěhovalců, a to zejména původem z muslimských zemí. Stále se čekalo, kdy muslimové vstoupí do belgické politiky a do celostátních voleb. A už se stalo. Mezi volebními plakáty tak najdeme jeden, na němž se propagují dva vousatí muslimští politici. Na plakátu je ještě třetí postava. Tou je možná trochu překvapivě muslimská žena. Má samozřejmě pokrývku hlavy. Co je možná typické, že přes obličej má tato žena umístněný nápis, aby jí vůbec nebylo vidět do tváře. Asi by to bylo pro muslimské voliče už moc.... Není divu, když program Strany mladých muslimů obsahuje požadavek na vytvoření muslimského státu všude, kde žijí muslimové....

Druhá podivuhodnost voleb pochází z úplně jiného soudku. Ve Vlámsku kandiduje mimoparlamentní strana Ne (Nee), která vznikla nejprve jako recesistická strana, ale nyná se už "vážně" uchází o hlasy voličů s protestním programem. Kritizuje ostatní strany, že nenaslouchají voličům, a jen politikaří. V Belgii takový argument může padnout na živnou půdu více než jinde, i protože zde najdeme hned osm parlamentních těles a sedm vlád (mají je federace, tři regiony i tři jazyková společenství).

Strana Ne reaguje nevšední formou na nerálné předvolební sliby ostatních stran. Když jedna z nich slíbila vytvoření 400 tisíc pracovních míst, odpověděla jedna z političek strany Ne Tanja Derveaux(ová) kampaní, v níž nabídla uspokojit sexuálně 80 tisíc mužů. K této kampani využila anglickou slovní hříčku, která obě nabídky spojuje,  nechala se vyfotit obnažená na volební plakát a dostalo se jí velké mediální pozornosti.

Ani jedna ze dvou zmíněních stran  jistě volby nevyhraje a asi ani nezasedne v belgickém parlamentu (strana Ne by dokonce poslanecká místa prý odmítla). Ale bude zajímavé o víkendu sledovat, co zabralo víc, zda vousatí muslimové nebo nahá žena...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Sokol | čtvrtek 7.6.2007 9:37 | karma článku: 20,68 | přečteno: 4946x