Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Island jako modla levice: Mýtus a realita ostrova po krizi

Pravice má svoje Řecko, jehož příběh jasně ukazuje, kam vede nezodpovědná politika, kdy se utrácí víc, než je v kase, a potvrzuje, že bez střídmosti a realismu to v politice evropských zemí dále nepůjde. Evropská levice nebo aspoň její méně odpovědná část si v posledních týdnech našla alternativní příběh, který má ukázat, že to jde i jinak. Předobrazem levicového ráje se údajně stal ostrovní Island.

Pravice má svoje Řecko, jehož příběh jasně ukazuje, kam vede nezodpovědná politika, kdy se utrácí víc, než je v kase, a potvrzuje, že bez střídmosti a realismu to v politice evropských zemí dále nepůjde. Evropská levice nebo aspoň její méně odpovědná část si v posledních týdnech našla alternativní příběh, který má ukázat, že to jde i jinak. Předobrazem levicového ráje se údajně stal ostrovní Island.

Zamlčená revoluce?

Evropským a nyní i českým internetem se šíří příběh, původně pocházející ze španělské internetové stránky podporující tamní bouřící se levicovou mládež. V článek vykresluje „islandskou cestu“. Ostrované prý krizi vyřešili originálně: znárodnili banky, odmítli platit zahraniční dluhy, bankéři a politici jsou za „krizi“ postaveni před soud a lid ze svých řad vybral nestranické zástupce, kteří sepsali novou ústavu. To všechno prý provedlo Island úspěšně krizí a změnilo tamní společnost k lepšímu.  Tato islandská revoluce a její úspěchy však zůstaly mimo ostrov úmyslně zamlčené, protože se to „oficiálním“ médiím nehodilo „do krámu“.

Chytlavý příběh o zamlčené revoluci si nachází své obdivovatele i v České republice. Najdeme ho proto nepřekvapivě na informačním portálu největší české odborové centrály ČMKOS. Na facebooku se vytváří skupina „Asociace za islandskou cestu“ a transparent o Islandu jako alternativě Řecka nechyběl ani během červnové odborářské stávky. Tolik „islandská“ mytologie.

Kuchyňské protesty

Ale jaká je na ostrově v severním Atlantiku skutečná realita posledních několika let? Island mohl být dlouhá léta spíše vzorem pro pravici.  Na ostrově s významnou americkou vojenskou základnou, který se nikdy nezapojil do projektu užší evropské integrace, dlouhá léta vládla konzervativní Strana nezávislosti. A pod její vládou se dařilo ekonomice. Jenže jen do doby než ostrov zasáhla světová ekonomická krize. Island se stal jednou z prvních zemí, kde se projevila, a měla zde skutečně ničivou sílu. Vzhledem k velikosti ekonomiky byla islandská krize podle některých odhadů dokonce největší v historii. Blížícímu se krachu tří klíčových bank v říjnu 2008 zabránila pravicová islandská vláda jejich znárodněním a restrukturalizací. Nejednalo se tedy o znárodnění v levicovém střihu, ale o zatáhnutí za záchrannou brzdu v situaci, kdy se hroutila celá islandská ekonomika.

Pád islandské ekonomiky ale samozřejmě nezůstal bez politických následků. V zemi vypukly protesty, obviňující vládu, že může za krizi, protože příliš liberalizovala bankovní sektor a nezabránila efektivně jeho pádu. Pouliční protesty vyvrcholily v lednu 2009, kdy dav několika tisíc lidí (v zemi s celkem 300 tisíci obyvatel) zasypal premiéra Haardeho sněhovými koulemi a před parlamentem demonstrující natolik hlučeli za pomoci kuchyňského nádobí, že muselo být přerušeno jeho jednání. Premiér Haarde pod tlakem bouřlivých pouličních protestů vypsal předčasné volby a sám kvůli onemocnění rakovinou odešel z politiky. Právě tento vývoj udělal pro mnohé z Islandu předobraz současných protestů na jihu Evropy.

Obrat doleva

V předčasných volbách konzervativci poprvé po osmdesáti letech ztratili pozici nejsilnější islandské strany a k moci se dostala koalice socialistů a zelených. Vláda Jóhanny Sigurðardóttirové, první otevřeně lesbické premiérky na světě, se skutečně po svém nástupu pokusila obrátit kormidlo výrazně doleva. Dokonce využila deziluze Islanďanů z dosavadního směřování země a podala za tradičně izolacionistickou zemi přihlášku do EU. Vsadila na náhlý proevropský poryv veřejného mínění. S rychlou přihláškou do EU se ale vláda poprvé spálila. Po pár měsících se ostrovní veřejné míněné vrátilo k původnímu odmítání Unie a aktuálně se 51 % Islanďanů vyslovuje pro vzetí přihlášky zpět. Kvůli odporu k evropské integraci u části koaličních zelených navíc vláda již disponuje v parlamentu jen většinou jediného hlasu.

25 moudrých

Podobně se premiérka Sigurðardóttirová spálila s revizí islandské ústavy, kterou tolik opěvuje levice napříč Evropou. Levice prosadila návrh zákona, který nově upravil možnost měnit ústavu, jejíž základ pochází z roku 1944. Nový zákon ustavil vedle parlamentu Ústavní shromáždění, v němž nezasedají zástupci politických stran, ale přímo vybraní a nestraničtí „zástupci lidu“, jejichž kompetencí je vypracovat návrh nové ústavy. Volby „lidových zástupců“ do Ústavního shromáždění proběhly loni v listopadu a staly se dvojitou porážkou vládní levice. K urnám přišla jen třetina voličů, někteří zvolení zástupci lidu dostali jen stovky hlasů (s minimem 374 hlasů) a nejvyšší soud navíc volby pro porušení pravidel následně zneplatnil.  Vláda v nouzi prosadila jmenování zvolených zástupců parlamentem, ale její snažení se proměnilo v politický debakl. Přesto v těchto dnech parlament obdržel návrh nové ústavy.

Samotnou kapitolou, která samozřejmě může lahodit levici, se stala dvě referenda, v nichž Islanďané opakovaně odmítli, aby země zaplatila Britům a Nizozemcům dluhy za jednu ze zkrachovalých finančních institucí. 

Na Islandu se však podle všeho věci postupně vrací k normálu. Ještě loni v květnu se při komunálních volbách projevilo znechucení občanů politikou, což se nejvíce odrazilo ve volbě nového primátora metropole Reykjavík, kterým se stal herec a komik Jón Gnarr. Zakladatel recesistické a anti-politické Nejlepší strany vyhrál s programem, ve kterém slíbil ručníky zadarmo v městských bazénech, Disneyland na letišti a polárního medvěda v městské zoo.

Letos už ale v preferencích opět vedou konzervativci a opozice má celkově vyšší podporu než levicová vládní koalice. Island jako vzor evropské levice se i proto stává fikcí postavenou na tom, že o malé ostrovní zemi většina Evropanů nemá podrobnější informace.

Autor: Petr Sokol | středa 5.10.2011 16:53 | karma článku: 7,57 | přečteno: 558x
  • Další články autora

Petr Sokol

Mrs. Gucci a komunisté

Když se v některé evropské zemi k vládní moci dostane pravicově populistická strana, je to vždy oprávněně ve středu zájmu médií. Totéž bohužel neplatí o vládním angažmá různých krajně levicových a komunistických uskupení. I proto se v informacích o dánských parlamentních volbách, které proběhly v polovině září, trochu ztratilo, že vítězná koalice levicových stran bude moci vládnout pouze díky toleranci strany s názvem Jednotná listina.

4.10.2011 v 16:27 | Karma: 6,86 | Přečteno: 360x | Diskuse| Ostatní

Petr Sokol

B. Sobotka: Slibujeme a pak se uvidí.....

Místopředseda ČCSD Bohuslav Sobotka opět dokázal, že je dobrým maskotem předvolebních kampaní českých socialistů.

21.5.2009 v 8:44 | Karma: 10,53 | Přečteno: 637x | Diskuse| Politika

Petr Sokol

Vražda není poprava aneb extremisti nejásejte….

Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že pravicově-extremistickou Dělnickou stranu na návrh vlády nerozpustí. Jásají extremisté a škodolibě jásá i opozice.... Jejich radost je ale dost možná předčasná.

16.3.2009 v 21:01 | Karma: 13,26 | Přečteno: 1022x | Diskuse| Politika

Petr Sokol

Tajná volba: ušetříme za volební plenty!

Když jsem uslyšel návrh ČSSD na veřejnou volbu prezidenta. Připomnělo mi to jednu historku z volební historie. Dlouho na světě existovaly země, kde se naplňovaly všechny základní charakteristiky demokratických voleb. Volby tam byly rovné, všeobecné a přímé. Chybělo jen, aby byly tajné.

23.1.2008 v 20:51 | Karma: 14,27 | Přečteno: 1588x | Diskuse| Politika

Petr Sokol

Dienstbier – bývalý kandidát či další Paroubkova porážka?

Sociální demokracie dále sní svůj sen o „svém“ prezidentovi. Láká jí zřejmě představa, že jejímu arcirivalovi – ODS – se v době, kdy zasedal v opozičních lavicích podařil husarský kousek a přes slabší postavení v PS prosadil svého prezidentského kandidáta. Jenže, když dva dělají totéž, není to vždy totéž.

18.7.2007 v 11:41 | Karma: 17,07 | Přečteno: 1477x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

Práce k lidem patří, hodnotí účastníci první máj. Oslavy zdůrazňují i politici

1. května 2024,  aktualizováno  16:31

Politické strany, hnutí a spolky a jejich příznivci se sešli k oslavám prvního máje. V Praze se...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1575x
Politolog, pedagog Vysoké školy CEVRO institut, šéfredaktor CEVRO revue, pravidelně publikuje v časopisu Reflex.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky