Jak Stalin naplánoval loupež

Dne 26. června roku 1907 ve městě Tiflis hlavním městě Gruzie (dnešní Tbilisi) dochází k ozbrojenému loupežnému přepadení, do kterého se zapojilo samotné bolševické hnutí. 

K centrálnímu náměstí se pomalu blíží dva ozbrojené vozy, doprovázené eskortou na koních. V jednom voze sedí pokladník státní banky a sním - více než 1 milión rublů. V druhém doprovodném voze sedí několik vojáků a policistů. Cílem cesty je bezpečně převést hotovost do nové Státní banky Ruské říše.

Samotný den převozu a trasa vozů podléhala přísnému utajení. Ani doprovodná posádka nevěděla, že hlavní vůz převáží hotovost. Tato informace, ale neunikla gruzínskému podsvětí. Jejímž nejtroufalejším členem byl i Josif Džugašvili - známější jako Stalin - který měl v úmysl provést loupežné přepadení, z cílem získat prostředky pro Bolševické hnutí. Samotná loupež byla zorganizována řadou nejvyšších bolševiků včetně Vladimira Lenina.

Plán byl jasný. Na příjezd vozů čekalo dvacet těžce ozbrojených mužů, včetně samotného Stalina. Další muži byli strategicky umístěni na střechách a na rozích ulic. Další se skrývali v jedné hospodě poblíž náměstí. Všichni byli vybaveni pistolemi a ručními granáty. 

Když se vůz přiblížil ozval se výbuch. Jeden ze svědků incidentu později prohlásil, že viděl jak samotný Stalin hodil z blízké střechy první bombu, což byl signál, aby útok začal. Ozbrojení lupiči rychle tasili své pistole a zároveň začali na vojáky na koních házet ruční granáty. Zvířata byla v mžiku roztrhána na kusy. Gruzínské noviny Isari uvedly: „Nikdo nedokázal říct, jestli ta strašná střelba byla rachotem děl nebo výbuchem bomb... Ten zvuk vyvolal všude paniku... téměř po celém městě začali lidé utíkat. Kočáry a vozíky odcválaly." Výbuchy byly tak silné, že  rozbily každou skleněnou tabuli na míli kolem.

V tomto chaosu a zmatku začala samotná loupež. Stalinův nejvěrnější - bandita zvaný Kapitán Kamo, vjel s vozem na náměstí a poblíž stojící lupiči mu do vozu naházeli bankovky. Poté rychle zmizel. Lupičům se podařilo ukrást asi 241 000 rublů. 

Po tomto krvavém masakru zůstalo na zemi šest mrtvých a dalších čtyřicet lidí bylo zraněno. Kupodivu nezahynul, a ani se nezranil žádný z lupičů. 

Ukradené peníze lupiči  převezli do své skrýše, kde byly zašity do matrace a převezeny za hranice Gruzie.

Pocity nadšení z úspěšné loupeže, ale brzy vyprchaly. Většinu bankovek nemohli použít. Bankovky byly opatřeny sériovými čísly, které policie znala. 

Žádný z účastníků nebo organizátorů loupeže nebyl nikdy dopaden. Stalin později popírá jakoukoliv svoji roli v celém zločin.

Po bolševické revoluci v říjnu 1917 se mnozí z účastníků loupeže stávají vysoko postavenými úředníky Sovětského svazu. Lenin se stává prvním předsedou vlády Sovětského svazu, svoji funkci zastává až do své smrti roku 1924. Stalin se, až do své smrti v roce 1953, stává vůdcem Sovětského svazu. Během jeho vlády se znovu projevuje jeho bezohlednost, jako v den, kdy se svými kumpány přepadl konvoj s penězi. Nevinní lidé, kteří byli zabiti na náměstí, nebyli jeho posledními obětmi. 

Autor: Sofie Černá | neděle 4.6.2023 20:04 | karma článku: 18,68 | přečteno: 445x
  • Další články autora

Sofie Černá

Plavba na lodi Beagle

20.4.2024 v 16:02 | Karma: 9,88

Sofie Černá

John Snow

25.3.2024 v 4:44 | Karma: 16,24

Sofie Černá

Hans Joachim Albert Litten

3.12.2023 v 18:28 | Karma: 11,42

Sofie Černá

Rudý Frankenstein

24.10.2023 v 17:25 | Karma: 0

Sofie Černá

Hitlerův synovec

9.10.2023 v 17:23 | Karma: 19,05