Blog for „fuckin‘“ People
Headlineři nezklamali (překvapili ale?)
Letošní festival trval 4 dny, od soboty 3. 7. do úterý 6. 7. První ostrý festivalový večer, v neděli čtvrtého, vystoupili britští The Prodigy. Zaplnili celou Česká Spořitelna stage a splnili to, co se od nich očekávalo. Podobně jako většina velkých hvězd posledních několika ročníků, ani Prodigy příliš nevládli interakcemi s publikem. Omezili se pouze na občasné „hey fuckin‘ people“ či „this is Rock for fuckin‘ People“. Nejvíce publikum rozproudily jejich tři nejznámější hity.
I další dny festivalu se nesly především v britské režii. Nedělní večer ovládla pravděpodobně nejlepší alternative rocková kapela současnosti a hlavní lákadlo festivalu – Muse. Podobně jako Prodigy, ani Muse nenabídli show založenou na interakcích s publikem. Přesto bylo jejich vystoupení famózní. Samotné vystoupení kapely doplňovala vizualizace, o které si jiné kapely mohou jen nechat zdát. Panely za kapelou připomínaly svou úrovní výborné vizualizace Massive Attack, které jsme mohli vidět před dvěma lety. Ovšem s tím se Muse nespokojili a celkový dojem vylepšili o laserovou show.
Poslední festivalový den se nesl v duchu vystoupení řady kvalitních interpretů. Poslední den byl také určitě tím nejnabitějším. Během večera na hlavních stagích vystoupili The Subways, na poslední chvilku přihlášení kanadští Billy Talent, Editors, NOFX, Kryštof a zakončila Morcheeba. Účastníci tak houfně přebíhali z T-music stage na „Spořku“ a zpět. Ukázalo se tak, že se rychle sžily s nedávno zavedeným systémem střídání stagí, kdy vždy hraje jen jedna hlavní. Příjemným překvapením byli britští The Subway, kteří dokázali za bílého dne dostat posluchače do varu. Billy Talent podali lepší výkon, než o týden dříve jako předskokani Green Day, což se dalo za daných okolností očekávat. Ani Editors nebyli pro publikum zklamáním. NOFX na rozdíl od většiny kapel nepotřebovali ke své show složité vizualizace a osvětlení, bohatě si vystačili s kelímkem malinovky, balíčkem chipsů a neotřelým politicky nekorektním humorem na triko publika. Nabitý den zakončila Morcheeba v podstatně klidnějším duchu. Roztomile „střelená“ zpěvačka bavila mezi baladami. Celý festival pak zakončili známou skladbou „Rome was built in a day“.
Camping
Tak jako každý rok, i letos bylo sociální zařízení ve festival parku i v kempovém městečku na dobré úrovni, na festivalové poměry samozřejmě. „TOIky“, jak obyvatelé kempu familiérně říkají mobilním toaletám, byly pravidelně čištěny a vyváženy. Jedna na svých dvířkách měla dokonce reklamu výrobce toaleťáku, která říkala „Myslíme na Váš zadek,“ s výstižným dovysvětlením od nějakého lihovkou vybaveného účastníka „Váš Pavel Vítek a Janis Sidovský.“. Letos, oproti minulým letům, některé sprchy nabízely kromě ledové vody také vařící. Camp se letos rozrostl i na plochu části runwaye. I přes obrovský zájem tak s ubytováním nebyl problém. Opačná situace však byla u parkování. Parkovacích míst byl naprostý nedostatek a tak auta parkovala všude, kde se dalo. Organizátoři často neměli ani představu o počtu volných míst a dopravu preventivně odkláněli na parkoviště mimo areál.
Chléb a „tekutý chléb“
Tak jako každý rok, bylo i letos v rámci celého festival parku mnoho možností občerstvení. Od langošů (nevím proč mi Word ze všech sil opravuje na „Langrů“, Íčko má asi P.R.), přes kukuřice, steaky, gyrosy, bramboráky, až po chilli papričky na hotdogu. Občerstvení tradičně lemovalo cestičky mezi jednotlivými stagemi. Letos festival nově nabídl místo tradičního Plzeňského piva Staropramen. Byly dojednány i příznivé ceny od 32 do 36 Kč za půllitr piva. Ve snaze zabránit frontám na pivo, které trápily všechny minulé ročníky, bylo postavenou 2x tolik stánků a píp než je obvyklé. Nejen v důsledku toho, ale i menšího zájmu o slabší pivo - Staropramen, nebyly fronty téměř žádné.
Dojem
Poměrně vysoká cena vstupenky odradila nižší platové třídy tradičních festivalových účastníků, takže se nedalo tak často v areálu potkat typické punkery ve věku našich otců (s vnitřními orgány našich dědů). Přesto střední a vyšší třída naplnila letos festival takřka k prasknutí a festival park si šáhl na své maximum. Praxe z minulých let – plácnout se na runway – už letos nebyla moc realizovatelná, tak leda za cenu ušlapání. Travka voněla na každém rohu, tvrdší drogy distribuovali dealeři v přestrojení za sběrače kelímků.
Letos nepůsobily ekoteroristické organizace přímo v areálu stagí, ale měly vyhrazené místo za branami v tzv. zeleném městečku, které zelo prázdnotou, jak si ostatně koutek této nebezpečné ideologie zasluhuje. Naprostým fiaskem skončila snaha o třídění veškerého odpadu z festivalu. Letos proto účastníci nedostali pytle na odpadky. Namísto toho zaplatili 200 Kč místo dřívějších 50 Kč za camp. Za tu cenu měly existovat sběrná místa na všechny složky odpadu a ekotým, který je bude obstarávat. Skutečnost byla taková, že jsem objevil sběrná místa dvě a obě tak daleko, že jenom blázen by tam nosil každou lahev, kelímek, atd. zvlášť. Ekotým spočíval v prohánění se blonďatých slečen na čtyřkolkách od jednoho sběrného místa k druhému. Při odjezdu byl camp největší žumpou plnou odpadků za poslední 4 roky. Koše na tříděný odpad byly plné všeho, náhodně. Kdyby ekobuchty neměly čtyřkolky a radši sbíraly odpadky do jednoho pytle a ten se pak hodil do spalovny, vypustilo by se asi méně emisí a letiště by nakonec bylo čisté.
Novinkou letošního ročníku byla Vuvuzela mánie, takže se v kempu usínalo občas velmi těžko, naštěstí bylo po ruce vždy dostatek tekutin, které tomu pomohly. V 8 hodin ráno býval již celý camp na nohou, protože nesnesitelná horka vytvořila ze stanů improvizované skleníky, kde už se nedalo spát ani vteřinu.
Závěr
Letošní ročník nabídl skutečně nezapomenutelný zážitek, na který zkrátka stálo za to vyrazit. Po show, kterou předvedli The Hives (07), po audiovizuálním zážitku Massive Attack (08), který poslal můj mozek na dlouhý trip, po loňské návštěvě „Arctiků“ a Placebo (09), si i letošní ročník najde v paměti své místo. Kladně hodnotím sestavu hostů letošního ročníku, sestavu návštěvníků festivalu (málo zewlů), zvládnutí obrovského zájmu, příznivé ceny piva a záchrannou službu všude po ruce. Negativně problémy s parkováním, volbu značky piva, malou možnost zchlazení, malou kapacitu „korýtek“ s vodou a totální nezvládnutí odpadků.
Radim Smetka
Jak jsme se (my voliči) s vládou jenom nepochopili

Musel jsem si po uplynulým týdnu důkladně promnout oči, abych viděl, co se to vlastně semlelo. Nakonec mi došlo, že jsme se prostě s vládou jenom trochu nepochopili. Nebo teda spíš ona s námi - voliči.
Radim Smetka
Euro, nebo koruna? Festival dojmologie

Už před časem jsem si všiml, že diskuse ohledně přijetí eura přechází z alespoň částečně odborné roviny do roviny ryze pocitové. Dokonce v poslední době přibylo euro v balíčku nezbytných postojů pro výběr toho správného týmu.
Radim Smetka
Spojené státy evropské – velmi nepřesná paralela

Kdykoliv se člověk rozhodne vstoupit do debaty o Evropské unii s obhajobou teze, že by evropským státům bylo lépe, kdyby Evropskou unii opustily a v nejlepším případě celý tento projekt rozpustily, střetne se dříve či později s argumentací Spojenými státy. V lepším případě s argumentací, že musí v Evropě vzniknout konkurence Spojeným státům americkým. V horším případě s argumentací, že když jsou Spojené státy americké prosperující zemí, budou automaticky prosperující zemí i Spojené státy evropské.
Radim Smetka
Příliš transparentní svět (Zveřejňují se platy a já nejásám)

V pátek 8. února 2013 zveřejnila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová plat svůj a také platy svých kolegů. Ve čtvrtek 14. února ji stejným krokem následoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ve stejné době dospělo ministerstvo školství k závěru, že platy musí zveřejnit i rektoři veřejných vysokých škol. Tím to jistě nekončí; ostatně to ani Lenkou Bradáčovou nezačalo – jde o dlouhodobou tendenci. Veřejnost se zajímá a média se dotazují stále častěji, objevují dosud nevyzkoušené možnosti a meze zákona o svobodném přístupu k informacím. Téměř všichni se z prvních úspěchů nové transparence veřejné správy radují. Já ne.
Radim Smetka
Vládu přeprala Lafferova křivka. Opět.

Zpravodajský server iDNES.cz v pondělí 2. července přinesl zprávu, že za 1. pololetí roku 2012 stát vybral na DPH méně, než v prvním pololetí roku 2011. A to přesto, že je DPH o 4 procentní body vyšší, než v roce 2011. Od zvýšení DPH si ministerstvo financí v rozpočtu slibovalo neuvěřitelný nárůst výnosu z DPH o 15,5 %, namísto toho se však dočkalo propadu. Ministerstvo si to vysvětluje útlumem české ekonomiky. Výsledkem tedy je, že stát musel zvýšit objem přerozdělovaných prostředků, aby měly jednotlivé rozpočtové kapitoly dost prostředků na pokrytí vyšší daně, ale přitom příjmy státu nevzrostly.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Narkos v akci, Francie se stala novým Medellínem. Jak gangy perou peníze z drog
Premium Francouzi sledují koordinované útoky na věznice, jakoby vystřižené z války gangů někde v...
Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši
Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina...
Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti
Premium V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na...
Dnešní společnost je orientovaná na zisk. I u dětí řešíme: má dáti a dal, říká sociolog
Premium S výjimkou Afriky a Indie porodnost víceméně všude klesá. „Být rodičem není norma a povinnost jako...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 24
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4647x