Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

   V oboru umění se pohybuji bezmála dvacet let a kurzy Památkové péče jsem absolvoval jak na střední škole, tak na škole vysoké. Hlasování Sněmovny mě tedy opravdu překvapuje. A proč?

   Protože Novela o Památkové péči je komunistická norma, ze které se po roce 1989 vyškrtlo slovo socialistický ve všech pádech. Na střední škole jsme se v Památkové péči učili základní učivo o problematice, psala se devadesátá léta, v naší zemi kvetlo podnikatelské baroko a na vltavském nábřeží vzniknul dům, který tančil. Stavba neskutečně ničemná a ošklivá, která je na rušné dopravní tepně, a aby se tehdy mohla udržovat v odpovídající formě, tak se zastavovala doprava, aby se mohla ostříkat hadicí.

 Čas plynul. Přišel jsem na vysokou školu a jeden z prvních kurzů, kam jsem se zapsal, byla Památková péče vyučovaná Prof. Mojmírem Horynou, skutečným odborníkem na Památkovou péči. Psal se rok 2003 a už tehdy se připravovala zbrusu nová norma, která měla konečně definovat Památkovou péči. Byla k tomu zřízena komise odborníků a Prof. Horyna byl jejím garantem.

  V této době byl ovšem ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD), člověk lidového temperamentu, který se dostal s prof. Horynou dokonce i do soudního sporu díky jejich společnému vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce. Soud dal za pravdu prof. Horynovi a nařídil Jandákovi omluvu. Prof. Horyna pak pokračoval v náročné funkci prorektora Univerzity Karlovy a bohužel jeho život v roce 2011 předčasně ukončila zákeřná choroba.

   Je červenec roku 2017. Památkový zákon ve Sněmovně předkládaný ministrem kultury Hermanem (KDU-ČSL) neprošel, přestože to byl vládní návrh. Poslanci předlohu zamítli a její legislativní cesta tím skončila. Ve Sněmovně se k předloze sešly desítky pozměňovacích návrhů a nakonec se hlasovalo pro zamítnutí normy, kterou podali ve druhém čtení Petr Bendl (ODS), Josef Nekl (KSČM) a ,,vládní partner“ Jana Lorencová (ANO). Říci o této novele, že je nepřipravená mi přijde jako hodně velký úlet. Pro zamítnutí hlasovalo 84 ze 164 přítomných poslanců i z řad vládní ČSSD a hnutí ANO. Proti bylo 53 členů dolní komory.

  Česká republika má obrovské množství památek a shodneme se, že stav velkého množství z nich není v pořádku, ačkoli se mnozí z nás snaží tento stav soustavně měnit. Legislativa ČR ve vztahu k Památkové péči je zoufale špatná a alarmující. Nebavíme se pouze o památkách nemovitých, jde samozřejmě i o památky movité. Předloha měla upravit roli Národního památkového ústavu při povolování stavebních úprav památek nebo stavebněhistorické průzkumy, změnila by podmínky k vydávání oprávnění k restaurování a odlišila by záchranný a badatelský archeologický průzkum. Zakotvila by také účast spolků na ochraně architektonického dědictví, což je nesmírně důležité.

   Lepší postavení v ní měli získat vlastníci nemovitostí v památkových rezervacích a zónách, které ale nejsou kulturními památkami. Nově měli dostávat příspěvky od státu podobně jako majitelé kulturních památek. Úřadům měla dát norma právo reagovat ze své moci při ohrožení kulturní památky. Změnit se měl i institut vyvlastnění, aby jej vůbec bylo možné využít. Je totiž strašně jednoduché nakoupit památku na zahraniční společnost, nechat jí zchátrat a zbourat, s čím se potýká dlouhodobě neúspěšně např. Francie, ale i u nás tyto příklady známe. Stačí se podívat na tragédii zámku Červená Řečice, který se stal smutným mementem polistopadové éry. Do lepší situace se měla dostat také města.

   Zákon měl změnit také vyhlašování památkových rezervací nebo vydávání plánů ochrany památkových území. Podle vládního návrhu měla vzniknout rada pro koncepci památek světového dědictví a několik odborných poradních orgánů ministerstva kultury. Předlohou by navíc vznikl nový elektronický systém evidence památkového fondu, což by bylo od roku 1990 asi potřetí.

Památková péče v ČR bude tedy nadále fungovat podle 30 let staré a mnohokrát novelizované normy. Tedy nic nového pod sluncem. Bude fungovat podle nejasných pravidel, provizorií a polovičatých řešení. Naši zákonodárci by si měli uvědomit, že v říjnu odejdou a doufejme, že většina se už nevrátí, ale památky zůstanou. Někdy je totiž důležité hlasovat rozumově a nikoli podle partajních pravidel. Odmítnutí tohoto zákona rozumné nebylo.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 17.7.2017 12:03 | karma článku: 14,46 | přečteno: 658x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma: 19,33 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma: 11,02 | Přečteno: 647x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma: 12,27 | Přečteno: 286x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Dejte mi týden a vyhraji Českého lva nebo Oskara

Aktuální kauza kolem Masaryka dokazuje, že novináři a někteří Akademici mají hodně krátkou paměť, takže osvětleme trochu legendární pravidlo o týdenním promítání.

8.3.2017 v 11:10 | Karma: 15,49 | Přečteno: 3111x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Světová filmová klasika: Vlasy

V dnešní světové klasice se podíváme na legendární muzikál Vlasy, kterým se rád připojuji k přáním oslavenci Miloši Formanovi!

20.2.2017 v 12:39 | Karma: 12,89 | Přečteno: 426x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.