Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slavná světová filmová klasika: Matrix (1999)

Na jaře roku 1999 přepsaly filmové dějiny sourozenci Wachovští, když divákům naservírovali filozofickou podívanou nabitou akcí a přelomovým designem.

Thomas Anderson (Keanu Reeves) pracuje jako programátor u nadnárodní počítačové firmy a přes noc se angažuje jako hacker Neo. Jednoho dne je kontaktován podivnou skupinou lidí v čele s teroristou Morfeem (Laurence Fishburne). Ten Andersonovi vysvětlí, že není terorista a že vše, co ho obklopuje je Matrix, načež mu dá vybrat, jest-li chce poznat víc a nebo se vrátit do normálního života. Anderson neváhá a sobě i divákům Matrix odtajní.

 

Poté, co bratři Wachowští napsali scénář k Nájemným vrahům (Assassins, 1995) mysleli si, že Hollywood je okouzlující místo. Ale ouha, film nebyl ani zdaleka podobný jejich původnímu scénáři, a tak poprosili jednoho ze dvou nejvlivnějších producentů v Hollywoodu Joela Silvera, který produkoval i Nájemné vrahy, aby jim dal šanci. Chtěli si totiž zrežírovat vlastní scénář Matrix.

 

Joel Silver byl z filmu nadšen, ale mírně řečeno byl v šoku z rozpočtu, který by byl kolem 140 milionů dolarů. V Sidney, ale byly naštěstí vybudovány nové ateliéry a ty Silverovi umožnili točit nejnáročnější scény za poloviční cenu. Ale i tak to byl velký risk. Ovšem ve Warner Bros. si Silvera hýčkají a udělali opět dobře. Silver, který začínal chápat, že podívané, na kterých si udělal jméno jako Komando, Predátor nebo Smrtonosná past sice patří k respektované žánrové klasice, ale jejich neustále opakované syžety už u diváků nezabírají.

 

Matrix se jevil jako moderní film, který by mohl zcela změnit tvář mainstreamové kinematografie, protože operoval s nejmodernějšími audiovizuálními reklamními postupy, umožňoval product placement a kromě nosného příběhu nabízel futuristickou akci. Silver věděl, že Matrix může být revolučním snímkem a prvnímu dílu věnoval celé 4 roky života.

  Tvůrci snímků nechtěli Matrixem oslovit diváky jenom pasivně díváním se v kině, nabídli fenomén pro intelektuály a především nový design pro popkulturu. U zrodu stála i respektovaná designérka z Austrálie Kym Barret. Právě ta byla pro tvůrce správná volba, protože už měla zkušenosti s Hollywoodem (navrhovala kostýmy pro americkou verzi Romea a Julie australského rodáka Baze Luhrmanna). Kym sice nebyla ve filmové branži příliš dlouho, ale tím pádem také netrpěla předsudky, zvláště kvůli filmovým efektům. Matrix pro ní představoval ohromnou výzvu. Nešlo jen o to navrhnout design pro kostýmy, ale musela vymyslet celé variace kostýmů s různými rozparky a skrytými otvory pro akční sekvence kvůli zavěšení lan pro herce a kaskadéry při choreograficky náročných scénách. Zdánlivě jednoduché kostýmy agentů měly dokonce 40 variací!

 

  Pokud máte sami zkušenost s nošením kožených oděvů je vám jasné, že v takovém oblečení asi opravdu salto nebo kop s otočkou neuděláte. A navíc musíte neustále myslet na to, že se natáčí převážně před zeleným pozadím. Velkým problémem je barevné spektrum modré barvy, na kterém jsou založeny počítačové programy určené ke klíčování pozadí. Kym Barrett musela respektovat pravidlo, že žádný kostým nesmí obsahovat ani trochu modré. I s tímto poznáním však zjistila, že když navrhla bílý kostým, tak měli trikaři co dělat se zelenými odrazy na kostýmech z pozadí.

 

 

 

Pro slavný kostým Nea, který si většina diváků vybaví jako dlouhý kožený kabát musela vymyslet něco úplně specifického. Proto si koupila v obchodě obarvenou vlnu, cca 3 dolary za metr, a z toho kostým ušila. Trikaři a promotéři matrixovských oděvů pak dodělali své. Schválně se znovu na film podívejte a uvidíte, že Vás paměť možná oklamala a vybavujete si pouze kožený kabát z propagačních materiálů distributora.  

 

Kameramanem snímku byl Bill Pope, který měl do té doby zkušenosti především z natáčení reklam a videoklipů. Právě tato průprava však byla pro natočení Matrixu zásadní. V hraném filmu dosud nevídaný ,,bullet time“ – tedy zpomalená záběrová sekvence s kruhovou jízdou kamery kolem centrální herecké akce se sice již objevila v reklamě a experimentálním filmu, ale Matrix má v tomto ohledu skutečně prvenství v rámci celovečerního mainstreamového filmu. Výtvarně složitě komponované záběry, retušované odrazy v chromu a skle, zrychlené transfokace nebo záběry plně regenerované v počítači byly v hraném filmu jednoznačně revoluční a ve filmové řeči autoři často citovali nejlepší klasické sci-fi snímky.

Pro úspěch filmu byl klíčový i casting, jehož výsledek byl spíše dílem náhody. Keanu Reeves nebyl zdaleka první volbou pro hlavní roli, tou byl Tom Cruise, který scénář zřejmě ani nečetl kvůli natáčení ostře sledovaného Kubrickova opusu Eyes Wide Shut. Will Smith Nea odmítl kvůli své přiznané herecké nevyzrálosti a Reevese na scénář údajně upozornil jeho agent. Talentovaný exotický míšenec k celému projektu inklinoval, protože je sám velkým fanouškem sci-fi žánru. Vzhledem k Reevesově vzhledu a ohromnému úspěchu Nebezpečné rychlosti byl herec vítanou posilou tvůrčího týmu.

 

  Na úspěchu filmu má lví podíl i hudební složka. Kromě skvělého orchestrálního soundtracku Dona Davise si bratři Wachovští vybrali řadu interpretů a např. pro německou skupinu Rammstein nebo zpěváka Marilyna Mansona byl Matrix důležitým milníkem v kariéře.

 

   Film sice nebyl uveden jako typický letní blockbuster, ale během chvíle si získal doslova kultovní status. Kritika byla k snímku celkem vlídná už v době přijetí. V New York Times sice vyšla vlažnější recenze, že snímek bude ukájet hlad po akci peciválů u televize jako v 80. letech Rambo a je určen pro hráče videoher, ale na druhou stranu mu nelze upřít skvělý vizuál a aura kultovního díla, která film provází již pár dní kolem premiéry. Intelektuálové začali rozebírat jeho náboženské a filozofické základy a právě to začalo v řadě zemích nabádat cenzory k opatrnosti. Matrix se tak brzy ocitnul na seznamu zakázaných filmů v řadě zemí.

 

To ovšem byla pro tvůrce ta nejlepší reklama a jali se jí využít. Během roku se citace z Matrixu ocitli v televizi, kině a zejména na nově využívaném médiu internetu, kde Matrix budil obrovský zájem. Webová stránka tvůrců nabízela propracovaný svět a slovo cool dostalo úplně nový význam. Brzy se objevily počítačové hry, módní kolekce, animované spin off v projektu Enter The Matrix. Název a řada dialogů se dostaly do hovorové řeči a to je první důkaz toho, že se z filmu stal kult. Matrix vydělal při prvním uvedení jenom v kinech téměř 400 milionů dolarů a navázala na něj dvě mimořádně úspěšná pokračování Reloaded a Revolutions. Zvláštní dohru měl film u tvůrců snímku. Joel Silver snímek propagoval kde mohl a hájil zájmy obou režisérů, kteří nechtěli být v médiích. Brzy se vyrojila spousta spekulací, ale po čase vyšlo na povrch, že bratr Larry se v průběhu natáčení podrobil operaci změny pohlaví a dnes se jmenuje Lana.

 

 

 

 

Matrix

 

USA 1999, Matrix, Warner Bros, režie a scénář:Wachowski Brothers, kamera: Bill Pope, střih: Zach Staenberg, hudba: Don Davis, hrají: Keanu Reeves, Carrie Anne - Moss, Laurence Fishburne, Hugo Weaving, Joe Pantoliano  

136 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

 Oskar za zvuk, střih, vizuální efekty, střih zvukových efektů, BAFTA – nejlepší vizuální efekty, zvuk, nominace na BAFTA – nejlepší kamera, střih, výprava

 

 

Autor: Ondřej Slanina | sobota 4.1.2014 17:48 | karma článku: 13,97 | přečteno: 743x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma: 19,33 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma: 11,02 | Přečteno: 647x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma: 14,46 | Přečteno: 658x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma: 12,27 | Přečteno: 286x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Dejte mi týden a vyhraji Českého lva nebo Oskara

Aktuální kauza kolem Masaryka dokazuje, že novináři a někteří Akademici mají hodně krátkou paměť, takže osvětleme trochu legendární pravidlo o týdenním promítání.

8.3.2017 v 11:10 | Karma: 15,49 | Přečteno: 3111x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.