Premiérové uvedení filmu Obsluhoval jsem anglického krále v USA

Menzelova adaptace Bohumila Hrabala začala svou pouť v USA a je velmi zajímavé sledovat reakce na tento film.

Pivo jako kren ...
Jan Dítě (Ivan Barnev) chtěl být vždycky milionář a podřídil tomu celý život. Nejdříve okrádal cestující, když na nádraží prodával párky a pak se vyšvihl z číšníka v lepší hospůdce přes pana vrchního v luxusním restaurantu až na majitele krásného hotelu. Přitom ho ovšem neopomněly dějiny, kterým prostě nemohl uniknout a které ho navedly k tomu, že pochopil o čem je lidský život.

Jiří Menzel natočil už svou šestou adaptaci Bohumila Hrabala. K dispozici měl ostře sledovanou a světově úspěšnou knihu, rozpočet kolem 90 milionů korun a stabilní osvědčený tým spolupracovníků – především pak skvělého kameramana Jaromíra Šofra. Očekávání byla tedy obrovská a snad právě proto se film nedočkal v tuzemsku zrovna dvakrát přívětivých reakcí v masmédiích. Podle mého názoru je film Obsluhoval jsem anglického krále jeden z nejlepších filmů éry samostatné České republiky a to pro naprosto profesionální zpracování, skvělou režii, zdařilou hudbu Aleše Březiny a celou řadu solidních hereckých výkonů v epizodních úlohách, kterým dominuje Oldřich Kaiser v životní roli. Film po svém více než ročním putování vidělo bezmála 900 tisíc diváků.

V USA běží film v limitované distribuci a byl na rozdíl třeba od nového filmu hvězdy Vina Diesela Babylon A. D. (mimochodem natáčeném rovněž v ČR) promítnut prestižním americkým kritikům.

Tak tedy film I Served the King of England byl Richardem Schickelem z Time přijat velmi slušně. Autor na film napsal smířlivou reakci nic proti ničemu, připomněl postavu Yossariana ze slavného Hellerova románu Hlava 22 a připodobnil ji čtenářům k českému Švejkovi (Heller při psaní knihy o Švejkovi vůbec nevěděl, ale na základě seznámení se slavnou Haškovou postavou, jí pak zařadil do druhého dílu svého úspěšného románu pod jménem Schweik, protože si zamiloval Haškův humor), takže diváci si mohou o náladě filmu udělat poměrně rámcovou představu.     

Nejdůležitější je ale vždy recence v New York Times. Stephen Holden v New York Times vyzdvihl herecký výkon Ivana Barneva a popsal ho jako zvláštní kombinaci Michaila Baryshnikova, Dereka Jacobiho a Romana Polanského, která se mi po zralé úvaze jeví jako velmi přesná. Mimochodem nevybavím si z českého tisku prakticky jediné slovo chvály právě na Ivana Barneva. Holden oceňuje na filmu jeho uměleckou výpověď, velmi si cení práce Jiřího Menzela a připomíná jeho Oskarový úspěch s Ostře sledovanými vlaky, který tam je dodnes uváděn na televizních obrazovkách jako vybraná evropská filmová podívaná (slyšel jsem od svých amerických přátel). Holden také vzpomene na úvodní hříčku s groteskou a upozorňuje, že film má relativně vysokou nepřístupnost R především kvůli erotice. O Menzelovi hovoří jen v superlativech a film doporučuje k návštěvě.

Na Rotten Tomatoes měl film slušných 94 % a velmi překvapivá je pro mě i divácká návštěvnost filmu, která po premiérovém týdnu dokonce zaznamenala vzestup. Film zatím utržil přes 150 tisíc dolarů, což je na fakt, že běží jen ve dvou městech a není podpořen ani Oskarovou nominací ve skutečně nízkém počtu kopií mimořádný výsledek.

Obsluhoval jsem anglického krále udělal českému filmu ve světě velmi dobré jméno a je hezkým příkladem, proč nadále pokračovat v státní grantové politice kinematografie.



Obsluhoval jsem anglického krále
režie a scénář: Jiří Menzel, kamera: Jaromír Šofr, hrají: Oldřich Kaiser, Ivan Barnev, Marián Labuda, Milan Lasica, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Julia Jentsch, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Zuzana Fialová, Pavel Nový
Cena filmových kritiků FIPRESCI na MFF v Berlíně, Český lev za nejlepší film, režii, herecký výkon (Martin Huba), kameru, Cena asociace českých kameramanů za nejlepší kameru

Zdroj: magazín Cinema    - uvedení v tuzemských kinech
diváci 857 359 tržby 81 704 549 premiéra 20.12.06 rozpočet 85 000 000




Autor: Ondřej Slanina | sobota 13.9.2008 2:30 | karma článku: 20,98 | přečteno: 2805x