Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klenoty českého filmu: Čest a sláva

V oblíbeném cyklu o českých filmech dnes pokračujeme snímkem Čest a sláva, který má takové téma, že se vlastně nehodí pro žádnou dobu ani režim.

Rudolf Hrušínský a Blanka Bohdanová

Režisér Hynek Bočan je širokou veřejností zbytečně přehlížený režisér (S čerty nejsou žerty, Zdivočelá země) a přitom právě jeho tvorba v 60. letech neunikla pozornosti art kinům v USA a naleznete ho v řadě zahraničních publikací. Bočan je autor fantastického filmu Čest a sláva s Rudolfem Hrušínským, který se odehrává na tvrzi v posledním roce třicetileté války a který si i přes úspěch v Benátkách vysloužil uložení do trezoru na pražském Žižkově.

 

Je rok 1647 a už skoro třicet let zuří válka. Pro ty, kdo nejsou příliš kovaní v dějepisu, podotýkám, že skutečně ta třicetiletá. Mladý rytíř Václav Rynda z Loučky (Rudolf Hrušínský) evangelického vyznání žije na chudé zemanské tvrzi společně s pár čeledíny a děvečkami a je rád, že má co do úst. O rodový majetek přišel už jeho otec, který se pro záchranu holého života musel po bitvě na Bílé hoře vzdát své víry a odpřísáhnout poslušnost katolické církvi. Jednoho dne se na tvrzi objeví císařův komisař Šrandorf (Karel Höger) s chotí (Blanka Bohdanová) a požádají o nocleh. Mezi čtyřma očima pak host Ryndovi prozradí, že Šrandorf není jejich pravé jméno a ve skutečnosti nejsou ani manželé. Ve skutečnosti se jedná o Jindřicha Donovalského a jeho společnici Kateřinu, kteří přichází ve službách francouzského krále a chtějí v Čechách vyvolat vzpouru proti Habsburkům.

 

Film vznikl podle knihy Karla Michala, který byl ve své době velmi uznávaným mladým spisovatelem a ohromným talentem. Jeho knihy Bubáci pro všední den se ve čtyřech nákladech prodalo přes 100 tisíc výtisků! Novela Čest a sláva byla jeho třetí publikovanou knihou a zcela se vymykala jeho předchozí tvorbě. Michal v ní předpověděl na historických paralelách politické podhoubí naší země natolik věrně, že z toho intelektuální elitu velmi zamrazilo. Je celkem pochopitelné, že člověk s tak vyhraněnými názory z Československa emigroval do Švýcarska, kde nejprve našel práci v bezpečnostní agentuře a následně učil na Bazilejském gymnáziu. V roce 1984 si v 51 letech rozhodl sáhnout na život. Michal v době natáčení filmu Čest a sláva už zkušenosti s filmaři měl, protože se podílel na scénáři komedie Bílá paní Zdeňka Podskalského.

Film se natáčel v jižních Čechách za docela zběsilých podmínek. Zatímco Rudolf Hrušínský si roli vyloženě užíval, fantastická úvodní scéna s ranní hygienou je jeho improvizací, tak Karel Höger na natáčení upřímně trpěl. Pevnost postavená pro film totiž nenabízela absolutně žádný komfort a výkonná filmová světla v omezeném prostoru sálala takový žár, že se hercům tavily knoflíky na historických kostýmech. Högerovi pak jednou ruply nervy a výrazně se ozval, že by nerad po tomto natáčení oslepl.

Atmosféru filmu dodává geniální hudební kompozice Zdeňka Lišky (Marketa Lazarová, Údolí včel, Spalovač mrtvol), který zde opět potvrzuje, že v historii české filmové hudby patří k naprosté špičce.

 

Čest a sláva není jednoduchý film, což se nám letos potvrdilo i při uvádění v našich filmových klubech. Diváci seděli jak přikovaní a přestože ocenili, jak film funguje i po letech, mohu zodpovědně říct, že na ně dopadla tíha látky a pro některé diváky bylo sledování opravdu tvrdým oříškem.

 

I po letech je však dobré ocenit profesionalitu a vysoký filmařský styl vyprávění. Nekompromisní scény a realistické zobrazení skutečnosti, zejména násilí je v českém filmu naprosto ojedinělé a je docela škoda, že tento film zůstává někdy až příliš ve stínu Vláčilových historických eposů, vedle kterých obstojí bez větších potíží bez ztráty květinky.

 

Klíčovou úlohu ve filmu hrají herci, kteří jsou v tomto filmu opravdu skvostní. Rudolf Hrušínský se pro tuto roli snad narodil. Jeho šlechtic připomínajícího sedláka, který v sobě objevuje ztracenou hrdost, aby pak všechny šokoval svým ,,bláznovstvím“ je brilantní ukázkou toho, jak ohromného hráče jsme v něm v naší kinematografii měli. Totéž platí i o Karlu Högerovi, který svými ostře řezanými rysy a důvěryhodným charakterním zevnějškem přesně naplňuje představu ve scénáři. Skvělá je i Blanka Bohdanová v roli nepříliš sympatické Kateřiny. V epizodní roli zaujme i Iva Janžurová v roli děvečky, které se údajně Rudolf Hrušínský později omlouval zato, jak se k ní ve filmu i během natáčení choval. Až film uvidíte, tak pochopíte. Janžurová však jeho omluvu podle vlastních slov nepřijala, protože necítila, že by se jí měl za něco omlouvat.

 

Film otevírá řadu filozofických i teologických otázek a například dějová linka s farářem patří mezi nejlepší scény v domácí kinematografii. Mimochodem Čest a sláva byl jediným filmem, u kterého se otálelo i v novém režimu, zda ho pustit na veřejnost. Možná i to, o něčem vypovídá.

 

Československo 1968, mezinárodní název: Honor and Glory, režie: Hynek Bočan, scénář: Karel Michal, Hynek Bočan, kamera: Jiří Šámal, hudba: Zdeněk Liška, střih: Zdeněk Stehlík, hrají: Rudolf Hrušínský, Karel Höger, Blanka Bohdanová, Josef Kemr, Lubomír Lipský

 

87 minut, 35 mm, černobílý, Československá premiéra: 24. 1. 1969

 

MFF Benátky – nejlepší zahraniční film

 

 

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 21.11.2011 9:00 | karma článku: 18,75 | přečteno: 2223x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma: 19,33 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma: 11,02 | Přečteno: 647x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma: 14,46 | Přečteno: 658x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma: 12,27 | Přečteno: 286x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Dejte mi týden a vyhraji Českého lva nebo Oskara

Aktuální kauza kolem Masaryka dokazuje, že novináři a někteří Akademici mají hodně krátkou paměť, takže osvětleme trochu legendární pravidlo o týdenním promítání.

8.3.2017 v 11:10 | Karma: 15,49 | Přečteno: 3111x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.