Habermannův mlýn vstoupil do německých kin

Vždy když se český film nebo film s výraznou českou účastí dostane na velký trh je to velká událost hodná pozornosti. V tomto ohledu je tedy uvedení Habermannova mlýna v široké německé distribuci opravdu významným počinem a jestliže jsem v mém blogu psal o přijetí Krásky v nesnázích a Obsluhoval jsem anglického krále v USA nevidím důvod tuto tradici porušit.

 

V Čechách byl snímek přijatý méně kontroverzně než jsem očekával. Kontroverzní se dle mého soudu například staly ,,spravedlivé“ a ,,objektivní“ soudy zprostředkovávané Českou televizí, která sobotní večerní taneční pro starší a pokročilé zvládá podstatně více než reflexe současné tuzemské a evropské kinematografie. Mou recenzi si můžete přečíst zde na mém blogu a také se k filmu vyjadřoval kolega Adam Chromý.

Po monitoringu českého internetu, zvláště zpravodajských serverů, fanouškovských databází a populárního bulváru se stejně jako u Občanského průkazu dozvíte o filmu Habermannův mlýn velice málo. Výsledkem je totiž nejčastěji subjektivní zamyšlení autora recenze na téma ,,2. světová válka.“ Kamil Fila na aktualne.cz ve své recenzi např. fenomén odsunu Němců označuje těmito slovy:,,V Česku nepochybně pořád panují předsudky vůči Němcům a vyhnání Němců ze Sudet trápí jen určitou část intelektuálních elit. Většina lidí starší generace existenci problému naopak bagatelizuje či popírá.“ S tímto výrokem lze souhlasit jen stěží. A pokud je to pravda, pak rozhodně neplatí u našich sousedů.

Předesílám, že mám vždy ohromnou radost, když se nějaký náš projekt objeví v zahraničí. Ostatně už v Novém zákoně se píše, že doma není nikdo prorokem a jestliže občas můžeme skřípat zuby nad zatuchlým českým rybníčkem, kde já na bráchu, brácha na mě, tak v zemi, kde žije přes 80 milionů lidí je to přeci jen obtížnější. Podívejme se tedy na to, co se o filmu psalo.

Recenze v Německu jsou každopádně přinejmenším obdobné ve smyslu již zmiňovaného subjektivního zamyšlení. Autoři recenzí polemizují nad potřebností filmu na podobné téma a hodnocení kinematografického díla se ztrácí v posledním odstavci. Důležité je také zmínit, že zatímco u nás se o filmu hovoří jako o filmu s výrazným německým kapitálem, pak v Německu jsou reakce přesně opačné. Němci berou snímek jako iniciativu započatou v Čechách a také připomínají i finanční podíl Rakouska.

Na filmovém serveru kino.de oceňují režii Juraje Herze, herecký výkon Marka Wascheka (mlynář Habermann), zajímavou kameru Alexandera Šurkaly, který film ladí do zelených a hnědých odstínů a dobrý střih. Film tedy končí v hodnocení jako zajímavě vystavěné napínavé inteligentní politické drama o těžkých časech.

Na nejnavštěvovanější německé databázi moviepilot.de je výběr z 5 kritik na film z různých filmových a zpravodajských serverů. Jejich společné znaky jsou, že film je velmi dobře zvládnutým řemeslem, ale podívanou spíše akademickou. Dochází také opět k již zmíněným zamyšlením nad tématem snímku. V negativech pak dochází k hromadnému odstřelení hereckého výkonu Bena Beckera, který ve filmu hraje příslušníka SS. Vyčítá se mu afektovanost a značné přehrávání.

Na portálu kinozeit.de dopadla recenze snímku mimořádně nadprůměrně. Velmi kladné hodnocení získává Juraj Herz, především za kvalitní vedení herců a opět dojde na výtku k sadistickému SS příslušníkovi Kozlowskimu. I přes poukázání na slabiny snímku, které autor vidí v schematičnosti postav, vyzdvihuje zpracování snímku, které se zaměřuje na velké dějiny prostřednictvím zobrazení života normálních Němců, kteří s nacismem neměli nic společného.

Film byl uváděn již na řadě filmových přehlídek (Izrael, Singapur, USA) a jsem docela zvědavý, jak si povede před německým publikem.

Němci snímek také ocenili 2 Bavorskými filmovými cenami (nejlepší režie, herecký výkon – Mark Waschke) a Habermannův mlýn se dostal na zkrácený seznam filmů, který Německo reprezentoval v Los Angeles na promítání filmů určených pro nominaci na Zlatý glóbus. Také na 7. mezinárodním festivalu židovských filmů, který se konal v polovině října v izraelském Aškelonu, získal Habermannův mlýn Hlavní cenu v kategorii hraných filmů.

Pro zajímavost v Čechách vidělo film k minulé neděli kolem 117 000 diváků.

Autor: Ondřej Slanina | úterý 30.11.2010 11:55 | karma článku: 9,92 | přečteno: 1870x