Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

Do Benátek dnes můžeme letět letadlem, jet autobusem nebo autem a není to žádná velká věc, ale překonat takovou vzdálenost bylo přeci jen časově docela náročné a obtížné. Ještě před Zikmundem a Hanzelkou však byli v českém království samozřejmě cestovatelé. Jeden z mých nejoblíbenějších byl Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který v roce 1598 cestu do Benátek ( a samozřejmě mnohem dál) podnikl. A jak a kudy jel a co viděl, o tom nás spravil ve svém poutavém cestopise.

Palazzo Ducale/Dóžecí palác

2. dubna 1598 společně s Heřmanem Černínem z Chudenic a jedním sluhou vyrazili z Plzně se zásobami na koních a vyrazili směrem k bavorským hranicím. V poledne je překročili a po odpolední jízdě přenocovali ve městě Kauby. Bavorsko měl Kryštof Harant rád, protože v mládí sloužil jako páže u Ferdinandova dvora. Nejvíce vzpomínal na návštěvy města Hallu, kde se razily stříbrné mince a na zážitek, kdy si mohl sám vykrojit ze stříbra tucet stříbrňáků.

 

Z Bavorska vyrazili do Insbrucku, země s četnou zvěří – srstnatou a pernatou. V horách si pak třeba císař Maxmilián ukracoval chvíle lovem kamzíků. Ve městě si prohlédli kostel s hrobem Gottfrieda de Buillon, prvního křesťanského krále a pověstnou zbrojnici. Po krátkém odpočinku pokračovali směr Brixen a Trident.

 

Jelikož zjistili, že přes Alpy nemohou využít české koně, kteří na horský výšlap nejsou stavěni, prodali je a koupili si koně nové – poštovské, na kterých šťastně dojeli.

 

Trident je na hranicí benátského panství, hovořilo se v něm německy a vlašsky a konal se v něm slavný Tridentský koncil, na kterém se řešily otázky víry, reformace, ale třeba i dekret o podobě křesťanských kostelů v Evropě.

 

V Tridentu si museli koupit potvrzení, že přicházejí ze země s dobrým povětřím, tedy, že nejsou z míst zasažených morem. Pokud toto potvrzení poutník nemá, musí na 40 dnů do městské karantény, buď do špitálu nebo nemocnice.

V Tridentu prodali poštovské koně a koupili si koně nové. Další den vyjeli do malého města Mestre, odkud chtěli lodí vyrazit do Benátek. Tam však zaúřadoval úředník a nechtěl je pustit na loď, protože úředník v Tridentu napsal na doklad o povětří jen Signor Hermano Czernin de Chudenic col uno servitore. Tudíž potvrzení bylo jen pro Černína a sluhu. Kryštof Harant se nechtěl vracet 15 mil na koni pro opravené osvědčení, a tak zkusil malou lest. Řekl úředníkovi, že je to v pořádku, protože oni jsou Signor Hermano Czernin a on je de Chudenic a ten pán s nimi je uno servitore. Úředník se usmál a řekl, že je to v pořádku a pustil je na loď.

 

19. dubna tak dorazili do Benátek, kde večer zasedli do hostince U bílého lva. Cesta jim zabrala tedy 17 dní.

Náměstí sv. Marka

Nahlédněme však i za městské hradby na podobu Benátek kolem roku 1600. Po příjezdu se museli zapsat na zvláštním úřadě a říct, kdo jsou, odkud jsou, kam jedou, jaké mají postavení a proč se chtějí v Benátkách zdržet. Je zajímavé, že potřebovali jet dál na Kypr, takže si vyhledali nejbližší spoj. Ten měl vyrazit za několik týdnů, takže měli skutečně dost času nato Benátky poznat.

 

Gondol bylo v té době v Benátkách 3 – 4 tisíce. Přes kanály byl v Benátkách jediný most, ale byl zase tak velký, že pod ním mohla proplout loď i se vztyčeným stožárem. Město mělo 62 kostelů, 41 klášterů a 17 špitálů. Velmi se obdivovali Chrámu svatému Marka a náměstí s radnicí a dóžecím palácem.

 

Na Chrámu svatého Marka ho fascinovaly mozaiky z drobných kamínků, které dává do srovnání s mozaikou ve Svatém Vítu na Pražském hradě. Obdivoval také sochy koní, o kterých se v dnešních benátských průvodcích dočtete, že nikdo neví, kdo je vyrobil. Kryštof Harant píše, že byly zhotoveny v Římě roku 72 pro císaře Vespasiana odkud je císař Konstantin převezl do Konstantinopole (dnešní Istanbul) a když ho Benátčané dobyli v roce 1202, vrátili se s s nimi zpět do Benátek.

 

Do vedlejší věže vedou nepříliš příkré schody, takže se na nich dalo vyjet na koni až po střechu! Na náměstí mezi sloupy se sv. Markem a sv. Teodorikem  se konalo mučení – napínání na skřipec, ale i popravy. Často se zde vykonávala tzv. strappaconda – odsouzenec je s rukama svázanýma vzadu vytažen do výšky a následně prudce spuštěn. Kromě veřejné hanby si při dopadu vykloubí ruce. Byli tam ale pouliční eskamotéři, kteří se nechávali za drobný obolus vytahovat a po dopadu se jim nic nestalo.

 

Zlata bylo ve městě tolik, že to už nikdo nepovažoval za nic zvláštního. Jednou za rok se lidem na náměstí ukazoval majetek, které Benátky dobyly ve válkách. Jen jednou se poklad pokusil ukrást jakýsi řek, kterého nakonec prozradil jeho komplic, který mu ponášel zlato odnášet. Řeka pak popravili.

 

Nejdůležitější stavbou ve městě byl podle Kryštofa Haranta Arsenál. V něm pracuje 1500 lidí, kromě zbrojířů, tam pracují kováři, ženy šijící plachty na galéry, tesaři a mnozí další. Galér k vyplutí na moře je v Benátkách 200. Řemeslníci, kteří v Arsenálu pracovali, dostávají od Benátek penzi.

 

Ve městě se věnuje spoustě času zábavě a kratochvílím. Oblíbená je střelba z luku, divadlo s harlekýny na náměstích a šašci, tedy dnešní stand-up.

 

Vrchnost je v Benátkách přísná, ale čtyřikrát do roka platí velká obecná veselí. Největší slavnost se jmenuje Zasnubování s mořem a koná se jednou do roka. Vystrojí se několik galér a dóže pak na největší a nejzdobnější dojede za město na moře, do kterého hodí zlatý prsten, čímž se zasnubuje s mořem, aby mu zachovalo poslušnost.

 

Kryštof Harant svůj popis končí tím, že o městě se dočetl mnohem více v knihách, než při návštěvě samotné.

Autor: Ondřej Slanina | neděle 14.5.2017 9:52 | karma článku: 12,27 | přečteno: 286x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Pražská kunstkomora Rudolfa II. z hlediska exotických materiálů

Nahlédněte do jednoho z divů světa do slavné kunstkomory, která byla v Praze za Rudolfa II. a obsahovala vše podstatné a zásadní v tehdejším světě.

20.12.2015 v 14:22 | Karma: 16,96 | Přečteno: 1058x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Pinakotéka: El Greco Modlící se Kristus

Jediný obraz významného španělského malíře řeckého původu v českých galerijních sbírkách upoutá na první pohled geniálním propojením pozemského a nadpozemského světa.

7.12.2015 v 16:02 | Karma: 12,82 | Přečteno: 565x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Slavná světová klasika: Schindlerův seznam

Černobílý, přes tři hodiny dlouhý film o holocaustu od začátku nikdo točit nechtěl, ale čas ukázal, že by to byla velká škoda.

30.7.2015 v 10:14 | Karma: 11,13 | Přečteno: 377x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Pinakotéka: Schikanederova Vražda v domě

Dnes zahajuji třetí sérii článků o uměleckých dílech, ve které se budu věnovat slavným obrazům, první vlaštovkou bude Vražda v domě Jakuba Schikanedera.

25.6.2015 v 13:50 | Karma: 18,79 | Přečteno: 2889x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Klenoty českého filmu: Údolí včel

Středověký příběh Údolí včel Františka Vláčila je sice často považován za ten "druhý" film po Marketě Lazarové, ale je vůbec správné o něm takto uvažovat?

15.6.2015 v 9:44 | Karma: 14,74 | Přečteno: 953x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  19:02

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.