Prasečí mláto! To je disciplína evropského fotbalu proti Česku, jsme jako hadráři

Jsou tři stupně nejhloupejších řídících sborů v Evropě. Číslo 3 zaujímá česká vláda, č. 2 vedení EU a č. 1 disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA).

Výsledky jsou otřesné. Není nutné trousit „kecy v kleci“, je nezbytné se zaměřit na právní fakta. Disciplinárka UEFA se v úterý vyznamenala a její výrok znamená přelom v evropském právu, které je založeno na římském. Vynesla výrok hodný nutriční hodnoty prasečího mláta. Vyslovila verdikt nad hráčem Slavie Praha Ondřejem Kúdelou na deset zápasů stop za neprokázanou rasistickou urážku (což potvrdil i vyšetřovací inspektor UEFA). Jedná se o trest bez dokazování na základě „dojmu“. Jak známo, římské právo stanovilo princip, že nelze provést negativní důkaz. Je z hlediska právní teorie závazný pro všechny anglosaské či východoevropské právní systémy s drobnými výjimkami. Čili co se nestalo, tak nelze prokazovat ani vyvracet. Rasistická urážka prokázána nebyla.

Postup disciplinární komise nelze hodnotit jinak než rasistický v neprospěch hráčů bílé pleti na základě histriónské politické odjednávky. Byl vynesen výrok za neprokázaný rasismus, komise podlehla politicky v atmosféře antirasistické hysterie duchu politiky teritoriální teorie o „antivýchodní“ diskriminaci, která sice není oficiálně deklarována, ale je zřetelná. Zjednodušeně znamená, že nově příchozí země do spolku sjednocené Evropy jsou jako hadráři. jimž náleží jiná míra spravedlnosti než „tradičním“ zemím. Proklamovaná teze, že fotbal má národy spojovat, nikoliv rozdělovat, je napadrť.

Disciplinárka dál proklamuje svůj postoj mírnými tresty hráčům Glasgow Rangers: tři zápasy Kamarovi za ránu pěstí Kúdelovi po utkání, čtyři zápasy Roofemu za zlomení lebky brankáři Kolářovi během zápasu, pokutu 9000 € za nevhodné chování mužstva. Atd. Není nic známo o trestu za další vyloučení hráče Baloguna v 73. minutě za druhou žlutou kartu za faul na Masopusta a následnou červenou kartu. Není nic známo o trestech pro hráče, kteří v 87. min. faulovali Kuchtu, nakopli do něj míč a dvakrát ho kopli na zemi v přerušené hře (do stehna do zadnice). Není nic známo o trestech pro tým Rangers za hrubou a surovou hru (je rovněž v jurisdikci UEFA), ani o trestech pro Glasgow Rangers za nezvládnutí organizace zápasů dle předpisů UEFA.

Není nic známo o vynesení tvrdých finančních trestů za rasismus v neprospěch Ondřeje Kúdely a Slavie, jaké byly vyneseny v analogických případech. Je to jen známkou toho, že komise si nebyla svými tresty tak jistá...Jaká odpovědnost byla vyvozena z jednání izraelských rozhodčích v čele s Orelem Grinfeeldem (s Hassanem a Yarkonim na pomezí, s Leibovitzem, jako čtvrtým), co viděli, neviděli, jak se vyslovili, co zapsali a nezapsali. Jaká odpovědnost byla shledána z rolí sportovního a technického delegáta UEFA (dvě osoby). To všechno chybí.

Je dost důvodů o objektivnosti výroků disciplinární komise UEFA pochybovat. Nikoliv epizodně, ale zcela zásadně. Zdůrazňuji, že se zabýváme je fakty, nikoliv spekulacemi!

NIKDY nebyl tak tvrdý idividuální trest vůči jednotlivci vynesen v rámci UEFA.

Co víc? Soudí se dle švýcarského práva. Pro Švýcarsko evropská práva nic neznamenají. Je potřeba se vážně zabývat skutečností, nakolik je švýcarské právo kontinuální s evropským na základě skutečnosti, že UEFA se sídlem ve švýcarském Nyonu vzhledem k tomu, že UEFA řídí celý evropský fotbal.

Disciplinárka UEFA zřejmě svými výroky legalizuje postup, že Skotové můžou rozkopat soupeře, zraňovat ho, kopat do něj na zemi, hrát hrubě a surově a když to nepomůže, tak ho nařknout z rasismu. Stejně se jim skoro nic nestane. Svědectví činovníků UEFA nemá žádnou váhu. Disciplinárka UEFA nic nezdůvodnila a zatím ani nemusí. Do pěti dnů však mohou strany sporu požádat o zdůvodnění a v případě odvolání jedné ze stran proti verdiktu zdůvodňovat musí. Předsedou kontrolního, etického a diciplinárního výboru je Rakušam Thomas Partl. Dobře si to jméno pamatujme.

Nic na tom nemění ani devótní výrok šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka, který prohlásil, že trest UEFA přijímá. To může učinit jen boss svázaný z antirasistickou politikou v duchu "hadrářů"z východu Evropy. Nedokázal se svého hráče ani zastat v právním duchu celé kauzy, přestože v jeho týmu jsou hráči 11 národností a 7 hráčů tmavé či smíšené pleti. Kúdely se asi na to ani neptal.

Nápravy lze přece dosící i zcela korektně, bez války.

Zažil jsem během dlouholeté novinářské praxe při účastech na jednáních disciplinárních komisí pro profesionální fotbal dvě naprosto mimořádné záležitosti. První, když byl tehdy mladý profesionální rozhodčí Roman Berbr očištěn od dvou zcela přímých výpovědí, že si řekl během utkání o úplatek 100 000 Kč; druhou, když se zkoumalo skloňování oslovení v moravských a českých dialektech, zda tehdejší trenér Škody Plzeň Petr Uličný oslovil rozhodčího „Kurvo,Holube“,či „Kurva, Holube, co to pískáš“; Uličný prohrál a zaplatil 50 000 Kč pokutu.

Třetí mimořádkou, jíž jsem se tedy neúčastnil. je středeční jednání v Nyonu. Předsedou odvolací komise je Španěl Pedro Tomás. Také si to jméno zapamatujme.

Mé doporučení pro hráče Ondřeje Kúdelu (jakkoliv je nyní indiferentní) propříště, když jeho spoluhráč bude mít zraněnou lebeční kost a do jeho spoluhráčů se kope jako do brambor: chytni ho u krku, řekni mu pěkně pofotbalově "ty milý hodný chlapče" ("you nice goog boy") a nech si dát hlavičku a dopadne to líp. Dostaneš jeden zápas, protihráč čtyřku, prostě to dopadne líp a účel bude stejný. Stejně bys chytil pod krkem bílého i černého. Tak to ve fotbale chodí. Hrál jsem ho 20 let.

Autor: Pavel Skramlík | čtvrtek 15.4.2021 8:00 | karma článku: 26,16 | přečteno: 566x