Obdiv k Rathovi mi nedovoluje do něj kopat, je to "kúúúúl" politik

David Rath je nyní univerzálním fackovacím panákem. Já ho však obdivuji. Nikdo by nedokázal co on, každý jiný politik by už byl smeten dávno předtím, než by ho chytli s krabicí se sedmi miliony. Bude jich zřejmě mít rozstrkaných po dalších krabicích a účtech o něco víc. Těch třicet mega doma pod podlahou bylo zřejmě jen pohotovostní kapesné. David Rath byl totiž poháněn nezdolnou buldočí ctižádostí, která mu nedovolila padnout dříve. Poprvé jsem ho potkal, tuším, v roce 1993. Měl jsem tehdy přítelkyni, která chodila do kroužku gotických tanců, stejně jako Rathova dívka. Chodili jsme holky vyzvedávat na trénink a pak jsme šli všichni na pivo. Rath měl tehdy tři roky po škole, pracoval v motolské nemocnici, byl členem ODS. Už tehdy u piva před svědky říkal: "Jednou budu ministrem zdravotnictví".

A to mu bylo jen 27 let a ještě ani nezaložil Lékařský odborový klub (LOK). Za 12 roků se mu to skutečně podařilo. Ale to už byl členem ČSSD. Jiří Paroubek ho jmenoval 4. listopadu 2005. Na výsluní se David Rath však držel už dlouho a bylo tomu tak až do pondělního večera 14. května, kdy se mu stala ta "nehoda" s krabicí, v níž bylo jakousi podivnou shodou okolností sedm melounů. V jeho kariéře je to však jen "drobnost". Patrně je stále v klidu a naprosto hluboce přesvědčen o tom, že mu to zase nějak projde.

David Rath nadělal spoustu věcí, které by jinému politikovi zlomily vaz nebo by ho postupně likvidovaly až do zapomnění. Pan doktor je však nejspíš prototypem téměř bezchybného politika, jenž se ve složitých  politických kuloárech, plných zášti, pomluv, intrik, kladení pastí, čekání na chybu, pokusů o likvidaci, dokáže pohybovat s jistotou a lehkostí šelmy v těle hada. Je prostě úplně "kúúúúl".

Jen považte. V letech 1991 až 1994 byl pravičákem, členem ODS. V roce 1995 se stal odborářem, založil LOK. Stal se velkým kritikem všech vlád, organizoval stávky. V letech 1996 až 1997 se vyšvihl mezi elitu politické strany SD-LSNS (Svobodní demokraté - Liberální strana národně sociální), která se dnes jmenuje Česká strana národně sociální. To je pro změnu strana politického středu. Pak byl nějaký čas nestraníkem. Nyní je už dlouho sociálním demokratem, něco jako jejím kladivem, exponentem ČSSD je od roku 2005. Typický politický turista, ale nějaké výtky tohoto druhu se po něm svezly vždy jako slina po igelitové pláštěnce. V letech 1998 - 2005 byl předsedou České lékařské komory.

Jeho jmenování do funkce ministra zdravotnictví vzhledem k Rathovým dalším funkcím ve střetu zájmů vyvolalo velký rozruch a mediální humbuk. Rath nešetřil ostrými výroky a urážel kdekoho, včetně prezidenta republiky.

Po volební porážce v roce 2006 byl David Rath "jen" poslancem, od léta 2008 byl hejtmanem Středočeského kraje. Nyní je ve vazbě, zbyl mu titul MUDr. a získal nově tituly "Vinař roku" a "Sklepmistr roku".

Do pondělka mu prošlo prakticky cokoliv. Politický turismus ho nechával v klidu. Jak měnil politické kabáty, tak měnil své názory poplatky ve zdravotnictví. Prošla mu v roce 2003 aféra s licencí. Jako předseda České lékařské komory si ji udělil vlastně sám v rozporu s licenčním řádem ČLK, uváděl při této příležitosti nepravdivé údaje, neboť nesplňoval podmínky. Rathovo vysvětlení bylo hodné mistra politického balancu. "Byla to lež, ale nebyl to podvod." Tentýž skandál vypukl, když Rath nesplňoval podmínky pro výkon funkce vedoucího lékaře. Další aféra vznikla kolem jeho atestace (2. atestace praktického lékaře), kterou si zřejmě udělil v době svého ministrování sám. Využil poněkud zvláštních pravidel před vstupem České republiky do Evropské unie. Dokumentace se na ministerstvu zdravotnictví nikdy nenašla. Podle Rathova ministerského nařízení byly tehdy dokumenty ničeny nebo vraceny lékařům. Rathovi prošel i skandál kolem inzerce v časopisu České lékařské komory. Prošly mu jeho neslučitelné podnikatelské aktivity. Veřejně urážel koho ho napadlo, provokoval, choval se s viditelně narůstajícím pocitem jistoty, že jemu se prostě už nemůže nikdy nic stát. Po třech letech jeho šéfování na středočeském hejtmanství byl kraj nejzadluženějším v České republice (mínus 3,2 miliardy korun), dluh narostl trojnásobně. Rath však řekl, že za všechno může jeho předchůdce Petr Bendl a byl úplně v pohodě.

Mnoha politikům hodně komplikovalo kariéru jejich soukromí, milostné aféry, rozvody. Ne ovšem Davidu Rathovi, je prakticky legálním bigamistou. Střídavě žije s manželkou a s milenkou v Hostivicích. Na všechny výtky vůči jeho osobě, ať už jde o cokoliv, reaguje podle pravidla "psi štěkají a karavana táhne dál."

Úplně se odtrhl od reality, cítil se nadčlověkem a polobohem.

Podle toho se choval. Pamatuji se, jak na jedné párty přišel k hloučku sociálně-demokratických politiků a řekl: "Tak kluci, co uděláme. Už jsem aspoň čtrnáct dnů nikoho nenasr... "

Narazil jen dvakrát. To když mu v roce 2006 vrazil na sněmu České stomatologické komory Miroslav Macek pořádnou facku (odplata za urážku, že si Macek vzal svou ženu pro peníze). A potom v pondělí večer, když byl zadržen policií se sedmi miliony v krabici.

Ta krabice je však jenom začátek nové show. Nyní může Rath buď zapírat, mlčet a nechat si za to zaplatit mírným trestem či zproštěním obvinění, což mu někdo vymůže, nebo bude mluvit a potápět všechny, s nimiž "jel" na korupčním kolotoči. V každém případě to bude legrace.

Opakuji, já Davida Ratha obdivuji. Měl tendence jít svým způsobem - alespoň pokud šlo o rétorickou taktiku - ve šlépejích republikána Miroslava Sládka, ale mnohonásobně ho překonal. Je prototypem politického tygra, navíc nápadným. Takových jako on, talentovaných a obratných, je v české politice daleko více, ale ještě se jim nestala ta štrapáce s krabicovým vínem ... Vít Bárta je proti němu žabař.

Autor: Pavel Skramlík | středa 16.5.2012 19:00 | karma článku: 30,26 | přečteno: 2729x