Návštěva Mika Tysona Praze je testem, jak jsme primitivní

Nějak si nemůžu pomoct, ale marně hledám respekt k projektu – druhému v krátké době – že slavný americký boxer Mike Tyson (44) navštíví Prahu jako celebrita světového profiringu. Potažmo světová celebrita. Tyson má jeden absolutní primát. Jako nejmladší profesionální boxer těžké váhy celé historie profiboxu dokázal ve věku 20 let, 4 měsíců a 22 dnů získat tituly organizací WBA, WBC, IBF současně. Když v roce 1986 porazil ve 2. kole T.K.O. Trevora Berbicka a získal titul také titul WBC, tak to byl nejsvětlejší bod jeho kariéry. Byl přirovnáván k Rockymu Marcianovi, Joe Louisovi či Muhammadu Alimu. V Praze bude ve věku 44 let předávat titul ISKA ultimátním rváčům podřadné kategorie.

Obhájil své tituly proti Jamesu Smithovi, Pinklonu Thomasovi, Tonymu Tuckerovi, Tyrellovi Biggsovi, Larrymu Holmesovi, Tonymu Tubbsovi, Michaelu Spinksovi atd. Jako člověk, který vyrůstal v pasťáku a nedokončil ani  základní školu, získal dokonce čestný doktorát Central State University v Ohiu. Pak začal střídat manažery, trenéry, měl problémy v soukromí, i v ringu, v roce 1990 prohrál s Douglasem Busterem v Tokiu v 10. kole K. O.

Jeho agresivní, divoký, zastrašující a tím pádem atraktivní styl boxu sice mnoha milovníkům tohoto sportu imponoval. Ze svých prvních 19 zápasů v profiringu vyhrál Tyson 12 K.O v prvním kole. Ale tomuto silovému pojetí boxu Mike Tysona chyběl boxerský rozum. Je sice považován za jednoho z největších profiboxerů těžké váhy všech dob, ale od porážky s Douglasem Busterem to s ním šlo všechno z kopce. Z „Železného Mika“ se stal „Nejhorším mužem planety“.

Po prohře s Douglasem Busterem sice porazil Henryho Tillmana, Alexe Stewarta a dvakrát Donovana Ruddocka, ale v roce 1992 byl odsouzen za údajné znásilnění americké černošské miss Desirée Washingtonové na tři roky do vězení. Znásilnění dodnes popírá. V roce 1995 se však úspěšně vrátil do ringu. Výhrami proti Peterovi McNeeleymu a Busterovi Mathisovi se znovu dostal do hry o tituly a 16. března 1996 v Las Vegas získal zpět titul šampiona WBC. Ve 3. kole knockautoval Franka Bruna. Poté 7. září dobyl zpět titul mistra světa WBA v boji s Brucem Seldonem, jehož poslal v Las Vegas na podlahu ringu už v 1. kole. Jenže v dalším souboji o titul WBA mu Evander Holyfield ustlal na podlaze  v 11. kole. V odvetě 28. června 1997 byl Tyson diskvalifikován, protože ve 3. kola Holyfieldovi ukousl kus ucha.

Tento zkrat v podstatě způsobil konec Tysonovy kariéry. Dostal osmnáctiměsíční distanc. V letech 1999 až 2001 sice vyhrál šest žebříčkových zápasů a 8. června 2002 nastoupil proti Britovi Lennoxu Lewisovi v zápase o tituly WBC, IBF a IBO. Byl bit v Memphisu v 8. kole K.O. Sice potom porazil Clifforda Etienna v rovněž v Memphisu v 1. kole K.O., ale jeho další dva pokusy o návrat do bojů o velké tituly skončily na podlaze ringu. S Dannym Williamsem skončil v Lousville K.O. ve 4. kole, s Kevinem McBridem 11. června 2005 ve Washingtonu K.O. v 6. kole.   

Od té doby se Michael Gerard Tyson, který byl mezitím několikrát odsouzen v USA za násilné trestné činy, snaží pouze vytěžit ze své minulosti. V roce 2003 vyhlásil svůj osobní bankrot, i když v tomto roce vydělal na zápasech 30 miliónů USD. Pokusil se o několik turné, ale ta neskončila zásadními komerčními úspěchy. Posledním pokusem byla série Mike Tyson Tour, která měla začít letos v říjnu v Praze. Její promotéři 18. října na tiskové konferenci v Praze oznámili, že nejsou schopni akci finančně zabezpečit. Není divu. Tyson chtěl jeden milión dolarů denně! To by asi nechtěl ani nebohý Michael Jackson.

Čili to fiasko nejde tak ani na konto českých promotérů jako na účet nabubřelých požadavků Mike Tysona. Pro pořádající společnost Brokerspol to asi velké potěšení nebylo, ale česká komunita alespoň obstála v testu, nakolik je primitivní platit za galavečer s kontroverzním Tysonem na Žofíně za stůl 250 000 Kč nebo individuálně 17 000 Kč, za fotku s šampiónem 50 00 Kč atd.

V USA není o komerční série s Mikem Tysonem prakticky žádný zájem, jeho image je převážně negativní. Čili jeho manažeři to zkoušejí ve střední a východní Evropě. Praha, Bělehrad, Kyjev, Hannover atd. - výsledek je však téměř nula. To není stejná ráže, jako když do Čech přijedou Ivan Lendl, Martina Navrátilová nebo Björn Borg. Čili účast Mika Tysona na březnovém mítinku Heroes Gate 3 v Praze, kde by měl velký boxerský šampion předat v hale pro 3000 diváků podřadný mistrovský pás evropského šampiona organizace ISKA v ultimátním zápase, nejpokleslejší kategorii bojových umění, je velkým úspěchem pražských promotérů. Nikoliv však Mike Tysona, jehož esprit divokého násilníka v Praze příliš nevoní. Je to komerční uplatnění odpadu, vybírání drobků. Češi prostě nejsou úplně blbí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Skramlík | pátek 26.11.2010 8:00 | karma článku: 25,49 | přečteno: 2643x