Jak vybírat do ministerských křesel lidi, kteří nebudou blbci

Zdá se mi celkem legrační, že Piráti a svým způsobem i Starostové (STAN) vybírají v konkurzních řízeních své nové budoucí ministry pro jednotlivé rezorty. Je to pečlivé a chvályhodné.

Tedy vybírat předem své exekutivní špičky tak, aby to nebyli blbci. Ale je to tak trochu účet bez hostinského.

Parlamentní volby budou totiž zhruba až za půl roku. A ANO ještě neřeklo poslední slovo. Budiž však... Piráti ve spojení se Starosty se považují předem za vítěze voleb nad Babišovým hnutím ANO, protože v průzkumech vedou zhruba obvykle o pár procent. Je tu však i sdružení SPOLU (ODS, TOP-09 a KDU-ČSL), první přirozený koaliční partner. Jinak to asi nebude. Také bude chtít své ministry.

Já bych se předem však tolik nesmál.

Nicméně na tom konkursním vybírání budoucích ministrů předem však něco je. A možná by se mělo stát pravidlem.

Nepředpokládám, že by ministři za ANO byli vybíráni na základě testovací baterie odborných testů z oboru klinické psychologie, které by byly způsobilé odpovědět, jaká je osobnost navrženého ministra/ministryně, posoudit jejich úroveň a nadání, profesní schopností v oboru a potenciál zastávat vedoucí funkci, resp. zastávat špičkovou profesionální pozici. Je totiž zaveden princip mínění absolutistické osoby, jíž byl vždy Andrej Babiš. O tom není pochyb.

Už vůbec si to nemyslím o stylu výběru ministrů z koaliční ČSSD, kde je trvale zavedený „strejcovský princip“ mínění privilegované osoby. Otázkou vždy bylo, kdo tou osobou vlastně byl.

Některé osoby z ANO či ČSSD by totiž spolehlivě neprošly ani druhým kolem testů tohoto druhu.

Na prvním místě v obou případech byla vždy loajalita k partaji plus nějaké instinktivní mínění. Např. ten je příliš malý, ten příliš velký. Ten moc hloupý, i když velmi loajální, musel bych řídit každý jeho krok, ten moc chytrý, mohl by být moc samostatný, za chvíli by začal řídit i mě... Atd.

Mluvím tu o tom tolik, že totiž dosavadní výsledky jsou spolehlivě tristní. Je třeba to přiznat. Současná menšinová vláda ANO+ČSSD s podporou KSČM a latentní podporou/nepodporou SPD nemá důvěru obyvatel. Nelze konstatovat nic jiného, že výběr klíčových osobností byl špatný a prostý občan z toho má leda tak prču.

Jen považte: Premiér Slovák bez vlasteneckého espritu s komunistickou a estébáckou (byť vehementně popíranou) minulostí, zakladatel ANO, nemůže o patriotismu ani pípnout. Nikdo by tomu v Evropě normálně neuvěřil. Ministryně financí a vicepremiérka s nevlídnou přezdívkou „paní Mastná“, kariérní úřednice, vždy nestranička za ANO. Typický dron řízený joystickem ze základny v Průhonicích. Ministryně pro místní rozvoj s přezdívkou „paní Baňatá“, kariérní úřednice, vždy nestranička za ANO. Ministryně práce a sociálních věcí s přezdívkami „seňora Venezuela“ a „paní Tlustá“, kariérní úřednice, členka ČSSD a stranická aktivistka. Ministr Havlíček s přezdívkami „Všeministr“ a „Ministr všeho“, s problematickým podnikáním, typická přísavka na Andreje Babiše, sběratel funkcí, dvojnásobný ministr a vicepremiér, nestraník za ANO. Ministryně spravedlnosti s přezdívkami „těžká Mařena“ a „Zemanova Mařka“, nestranička za ANO, bývalá členka ČSSD, spíše kariérní politička než právnička s řadou sporných kariérních epizod. Ministr obrany, bývalý ministr a náměstek min. vnitra s policejní minulostí s přezdívkou „Mr. Nikdo“. nestraník za ANO.

Nemusíme probírat všechny. Hlavní předností této vlády je jen fakt, že je jich jen 13, přičemž dva vicepremiéři jsou dvěma dvojministry, přičemž jen pět ministrů má stranickou příslušnost. Osm je nestraníků včetně Roberta Plagy, který pozbyl členství v ANO zrušením brněnské zkorumpované buňky a nehodlá ho dle prohlášení z března 2021 obnovit.

Nemám ani příliš vysoké mínění vůči výběrovým řízením Pirátů, potažmo STAN. Víte, jakou fušku dá práce vybrat příští ministry tak pečlivě, aby to nebyli blbci?

Pro každou odpověď na potřebnou otázku, je potřeba vybrat jeden z inteligenčních testů, nechť už Ravenův, Wechslerův či obstarožní Amthauerův se škálou do 200 b. atd. Je nezbytné zvládnout více testů a umět použít křížovou kontrolu pro vyjádření všech komponent inteligence od statické po dynamicky logickou včetně představivosti, zvládnout vyhodnocení produktivní intelektuální kapacity, psychomotorického tempa, exekutivní pozornosti a paměti atd.

Typickým rysem klinických testů bývá, že se určité otázky několikrát opakují. Jen jsou jinak položeny.

Těžkým oříškem bývá vyhodnocení skóre v testech ve škále lži. Zkompletovat výsledky ve prospěch silné a odolné osobnosti vyžaduje obrovské úsilí a nasazení od schopnosti vyhodnotit mj. tzv. Roschachův test až po složitější testy, které dohromady vydají složitý verdikt o případné a žádoucí bohatě strukturované osobnosti s produktivním nadáním pro práci ve prospěch společnosti s pozitivně vyvinutými rozumovými i emocionálními složkami bez náznaků strukturální patologie. A pak to ještě zkonfrontovat s výstupy z MMPI (tzv. Minnesotský dotazník) s řadou kontrolních škál. Pane jo...

Náročné testy, společně se zkouškou z angličtiny (divím se proč, když už se po odchodu V. Británie z EU v Evropě už anglicky nikde nemluví) a testem z komunikačních dovedností, mohou o „zájmové“ osobě prozradit leccos.

Avšak nejméně o charakteru.

Ti vnímavější občané bez jakéhokoliv personalistického a psychologického odborného vzdělání přijdou dle logiky vyjadřování, kontextu a použití jazykových prostředků za dva dny na to, že něco není v pořádku. Za dva týdny je jasný. Pak je otázkou, proč se na svém postu drží dva a více měsíců.

Pak je tu ještě jedna logická otázka: zda se Piráti, STAN a další snaží o výběr „neblbců“, prevenci nebo o výběr elit. A kdo ví, jestli je to něco platné.

Autor: Pavel Skramlík | úterý 13.4.2021 8:30 | karma článku: 19,42 | přečteno: 789x