Jsou bio a plnohodnotné potraviny drahé?

Vše je relativní říkáme, když chceme s někým polemizovat o věcech, které se nám zdají jasné, ale druhá strana ještě není schopna naše argumenty, byť by byly sebeprůkaznější, přijmout. Dnes se chci zaměřit na relativitu drahoty Bio a plnohodnotných potravin. Nechci nikoho přesvědčovat, ale už od léta loňského roku, kdy jsem strávil krásných čtrnáct dní v „nejdražší" zemi na světě, Švýcarsku, se stále více přesvědčuji o této relativitě.

Miloš Škorpil

Podíváte-li se do nákupního koše většiny lidí v jakémkoliv supermarketu, uvidíte podobný obrázek. Rostlinné tuky, light produkty - odtučněné mléko a jogurty, bílé pečivo, levné uzeniny, chipsy, light colu a další podobné „dobré" potraviny.

Celkem to chápu. Dlouhá desetiletí jsme si nemohli dovolit nic, jednak na to nebyly peníze, a když už je člověk měl, tak se na všechno stály fronty, nebo sháněly bony, abychom si to mohli koupit v tuzexu. Dneska se na nás hrne na každém kroku, jak je in mít, jíst to či ono, a odolat té široké nabídce není lehké. Pak nám začne nějaká kapacita vykládat, jak je zdravé jíst vše, co neobsahuje tuky, nebo obsahuje minimum tuku, abychom náhodou neměli cholesterol. Jak se v tom má neinformovaný člověk vyznat.

Jeden do vás drtí, že nejlepší je jíst kuřata, druhý prasata, třetí krávy a čtvrtý to všechno zažene zpátky do chlívku a řekne vám, abyste zapomněli na to, co vám jeho předřečníci tloukli do hlavy a začali jíst mrkev, špenát, čočku, tofu, soju, tempeh, řasy a to nejlépe v bio kvalitě.

Hlava vám to nebere a tak se na všechny rady vykašlete, zavětříte a začnete nakupovat to, co vám zrovna zavoní a co vám padne do oka, protože to má krásný pytlík nebo škatulku a ještě se z toho na vás usmívá taková šťabajzna. A protože je to cenově dostupné, tak toho nakoupíte mraky. Doma to vyložíte na stůl, od mámy či táty, to podle toho, kdo v rodině obstarává rodinné nákupy, dostanete pochvalu, jak dobře jste nakoupili. Pochvala vás zahřeje a tak se stanete s ostatními členy vaší rodiny, resp. vaše těla, smetišti průmyslového odpadu.

Myslíte si, že přeháním? Ale vůbec ne! Představte si, kolik toho do sebe jenom za jeden rok při tomto stravování uskladníte. Každý Evropan zkonzumuje ročně v potravinách 2,5 až 3 kg chemických aditiv. Pokud nevíte, co jsou to aditiva, tak to jsou látky, které způsobují, že potravina dlouho vydrží, má krásnou vůni, barvu, ale jinak jsou pro vás, jako strávníky, naprosto k ničemu. Tedy pokud netoužíte po tom krásně vonět, hrát všemi barvami a dlouho vydržet :).

Ještě jsem si vzpomněl na jednu příhodu s průmyslovou uzeninou. S kamarádem využíváme vždy volna 5. a 6. července a vyrážíme ještě s jeho synkem na vandr. Před třemi roky jsme byli v česko - saském Švýcarsku. Protože zapomněl koupit špekáčky u řezníka, abychom měli večer na ohni co opékat, zašel ještě do Penny a koupil tři kusy uzeniny. Byly levné a velké. Večer už jsme je opéci nestačili, ale ráno jsme rozdělali oheň, uvařili čaj a těšili se na dobrou, opečenou snídani. Napíchli jsme uzeniny na klacky, nechali olizovat ohněm, aby z toho, že nás hřál, taky něco měl a prsk, prsk, prsk. V jednu chvíli se všechny tři rozprskly a oheň je celé pozřel. Jen si s radostí zasršil. Jak by taky ne. Uzeniny obsahovaly jen tuk, strouhanku (my měli tedy spíš podezření na piliny), nějaké to barvivo a ochucovadlo, toť vše. Jak říkám, oheň se jen olízl, ale nám zůstal jen suchý chleba. Alespoň že ten byl z místní, pravé venkovské pekárny a tak jsme ani moc neželeli a nakonec byli rádi, že jsme do sebe to svinstvo nenacpali.

Když říkám uskladníte, myslím to naprosto vážně, protože tyto potraviny vám dodají pramálo energie. Sice máte pocit sytosti, ale energeticky strádáte a ať děláte, co děláte, úspěšně kynete. To kynutí je způsobeno tím ukládáním na skládku. Pokud nějakou skládku průmyslového odpadu máte poblíž, zajeďte se tam občas podívat a uvidíte, jak vám doslova roste před očima. Stejně tak se to kupí ve vás.

Pokud ale začnete jíst bio a plnohodnotné potraviny, jednak nebudete mít na ty plné koše a pak vám bude stačit sníst toho mnohem méně. Tyto potraviny vám dodají dostatek energie pro váš život. Způsobí i to, že se pomalu začne zmenšovat vaše vnitřní uložiště. Vaše nohy vás zase unesou, budete se moci občas projít a nebudete muset trávit celý čas doma před televizí. Tím ušetříte i za elektrickou energii, za plyn, benzín či naftu a pomůžete světu z energetické krize.

No vidíte, taky jste netušili, že tím, že se začnete lépe stravovat, můžete pomoci zachránit nejen sebe, ale i svět!

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miloš Škorpil | pondělí 12.1.2009 6:30 | karma článku: 20,89 | přečteno: 1786x