Létat mezi gibony II. [Laos]

Že budu létat vysoko nad údolím a bydlet na stromě? Že budu tři dny sdílet prales s jeho obyvateli a probouzet se za zpěvu gibonů? Když jsem poprvé slyšela o projektu „Gibbon Experience“ netrvalo mi dlouho se rozhodnout, že tohle musím vyzkoušet na vlastní kůži. Zní to jako úryvek z Kiplingovi Knihy Džunglí. Realita předčí vaše očekávání!

Provincie Bokeo leží na severozápadě Laosu, nedaleko od „zlatého trojúhelníku“ místa, kde se střetávají hranice Laosu, Thajska a Myanmaru. Není jednoduché se sem dostat, ale pokud máte dost času, oddejte se pohodovému plynutí času tak jako místní a dřív nebo později se ocitnete v malém městečku Huay Xai, kde to všechno začíná.

Po krátkém seznámení s ostatními členy výpravy, nás čekají čtyři hodiny náročné cesty po rozbitých silnicích, které místy chybí úplně. Místo mostů se brodíme koryty řek a na dřevěných lavicích na korbě pickupu svorně nadskakujeme při každém výmolu. Na konci zběsilé jízdy jsme všichni pokryti půlcentimetrovou vrstvou načervenalého prachu, ale to je jen začátek. Při pohledu na skupinku právě se vracející z pralesa je nám jasné, že začínají tři dny naplněné potem, bahnem a fyzického vypětí.

 

Kam zmizeli všichni giboni?

Přírodní rezervace Bokeo  vznikla mimo jiné za účelem ochrany ohroženého druhu gibona černého. Díky nekontrolovanému  kácení a vypalování pralesa bylo ohroženo mnoho živočišných i rostlinných druhů a tak přišla francouzská organizace Societe Animo s  originální myšlenkou na záchranu pralesa a jeho obyvatel. S pomocí místních lidí vybudovali v korunách stromů několik dřevěných chatrčí, údolí protkali systémem ocelových lan a projekt  “Gibbon Experience„ byl na světě. Netrvalo dlouho a místní pochopili, že si prací pro tenhle projekt vydělají více než nelegálním kácením a pytlačením v pralese. Projekt je nejen schopen uživit všechny zaměstnance z řad místních domorodců, ale vydělá také dost na aktivní záchranu ohrožených druhů.

Mimo jiné se projektu podařilo dokázat, že ochrana pralesa je finančně výhodnější než jeho vykácení. Zatímco těžba dřeva přinese výdělek jen jednou, projekt je schopen vydělat tu samou částku každý rok znovu a znovu. Vydělané peníze jdou navíc zpět do místní komunity a tím přispívají ke zlepšení životních podmínek vesničanů.

 

pokračováni zítra..

 

Zkrácená verze vyšla v Koktejlu 6/11

 

 

Autor: Lucie Šindelková | středa 22.6.2011 7:38 | karma článku: 8,60 | přečteno: 912x