Premium

Získejte všechny články
3 měsíce za 19 Kč

Krása ticha

31.prosinec. Silvestr. Poslední den roku. Den oslav. Den nezměrné radosti, veselí, pití, střílení petard a rachejtlí. Silvestr. Těším se vůbec?

31.prosinec 2019. Silvestr. Poslední den roku. Den společných oslav. Den společného veselí. Nechápu, že ten den stát neuzná dnem pracovního volna. Stejně firmy nepracují. A pokud jo, tak tak se tam jen tzv.uklízí.  Není to zbytečné tam nutit lidi chodit na Silvestra? Firmám a hlavně majitelům to vůbec neublíží. 

Silvestr. 10 hodin ráno a venku je tma. Slunce se už pár dnů neukázalo. Je zamračeno. Sychravo. Že by psa nevyhnal. A nevyženu ani sám sebe.

Jsem rozvedený. Ex manželka s dospělými dětmi už si dávno žijí Svůj život. Život, jehož Já nejsem součástí.

Bydlím   na ubytovně. Malá ubytovna. Samí muži. Každý se svou minulostí. Výhodou je, že mám pokoj sám pro sebe. Takže kdykoliv můžu ze ze společnosti odejít, zavřít dveře, zamknout a být sám se sebou. Sám se Svým příběhem. 

Nyní nezaměstnaný. Což je průser, protože si vyřizuji oddlužení. Dluhy. Dá se s nimi žít a vůbec mi to nevadí. Dědit po mně stejně není co.  Žádný majetek. Od výplaty do výplaty. Oddlužení. Moc se mi do toho nechce. Ale slíbil jsem to mamince, 83 let, že se těch dluhů zbavím. 5 let života v minimu. Zvládnu to? Bude to hodně tvrdý. Jestli to zvládnu? Nevím. Ale zkusím to. 

Silvestr. Ven by psa nevyhnal. Ani Já se nevyženu. Pouštím tu plastovou krabici s pohyblivými obrázky. Říká se tomu televize. Staré známé Silvestrovské pořady. Nic nového. I když... ? Reklama. Reklama. Reklama. Reklama, jejíž stopáž v konečném součtu trvá mnohdy déle než sám pořad. Daň za soukromý vysílací sektor. Dá se to vůbec vydržet? 

Hlava. Myšlenky. Chaos. Kde je řád? Lze v tom chaosu nalézt řád? Systém? Láhev. Je po ruce. Vše se tím zjednodušuje. Jeden hlt. Druhý. Třetí. Proč rozlévat do skleniček. Když jsem sám, je to zbytečné. Přímo z láhve. Rozlévání zdržuje. Ten pocit tepla. Tepla, které putuje ze žaludku celým tělem. Jeden hlt. Druhý. Třetí. Proč to počítat. Jde o tu tekutinu. O ten pocit. Pocit tepla. Příjemného tepla. 

Jenže den je dlouhý. Co s ním, když už ani alkohol nepomáhá? A tak den ubíhá. Minuta po minutě, hodina za hodinou. Televize. Pořad. Program. Zběsilé přepínání, když naskočí reklamy. Jak je možné, že všude jsou reklamy ve stejný čas? Hlt. Další a další. Prázdná láhev. Žádný problém, jsou tu skryté rezervy. Vydržím to takhle do toho půlnočního Velkého třesku?

21:00. Ještě tolik času. Času promarněného nebo času k něčemu? Myšlenka. Nápad. Dokážu to? Udělám to? Sebevražda? Taky možnost. Ale dokážu to? Vždyť mám za sebou dvě. Ani jedna nevyšla. Vyjde to teď? Vlaky tady jezdí hodně rychle. Jenže, co Ten nahoře. Ten, který mi další sebevraždy zakázal. Hlas. Ten Hlas. Jeho hlas. Mluví ke mně z prostoru. Z Vesmíru. Nejde uniknout. Může sebevražda pomoci? Je posmrtný život? Nebo není? Jen Má skutečná smrt mi dá odpověď. Pravdivou odpověď.

Oblékám se. Vycházím. Krásná zimní noc. Sice bez sněhu, ale krásně jasné nebe. Hvězdy jsou tam, kde by měly být. I měsíc. V tom mrazivém večeru jé nádherný i dým z komínů. Vytváří to nádherné kompozice. Škoda, že nemám foťák. Už se nebudu vracet. Jdu přeci na procházku. Možná poslední. V domech se lidé radují. Slaví. Kráčím městem a pozoruji. Naslouchám. Naslouchám Hlasu. Hlasu Vesmíru. Nebo hlasu Boha?  Vždyť je to ve skutečnosti jedno a to samé. Vesmír Bůh jedno jest.

Procházím se. Procházím a vnímám tu Jednotu. Klid. Ticho. Žádný chaos. Jednota. Jednota Vesmíru, Boha a Ticha. Při Své cestě se ocitám u kaple. Svítí se tam. Dveře jsou otevřeny. 

Vejdi, Člověče. Čekám Tě. Jsem zde pro Tebe. Jsem zde v každý okamžik Tvého života. Vstup. Přijď blíž.

Na nástěnce si přečítám, že se zde koná Půlnoční adorace. Nevím, co to znamená. Znám mši. Adorace? Co to je?

Usedám do lavice. Ostaní spočítám na prstech jedné ruky. Není zde zrovna teplo. Mlčím a čekám. Přichází kněz a ze Svatostánku vyjímá monstranci. Staví ji na Oltář. Zapaluje kadidlo a jeho dam začíná stoupat vzhůru a jeho vůně se v okamžiku roznese po celém kostele a provoní svou specifickou vůní celý prostor. Kněz pronese pár slov. A nastane TICHO. Nádherné TICHO. Veškerý chaos zůstal tam, tam venku. Tady je TICHO. Každý z účastníků sedí tiše v lavici a je sám se sebou. Nic a nikdo ho nevyrušuje. 

Sedím tiše a přemýšlím. Chaos v hlavě mizí. Jsem jen JÁ. JÁ a ON. Já se svými problémy a On, který naslouchá. A tak povídám. Zbavuji se těch věcí, které mne tíži. Je to vlastně zpověď. Jenže nyní tam není žádný prostředník. Žádný zpovídajíci kněz, který mi pak dá rozhřešení a pokání. Jsem v přímém kontaktu s Ním. Ani při mši jsem tohle nikdy neprožil.  Celá mše je chaos. Rušivý element při touze po setkáni se Zdrojem.

Tiše sedíme. Každý sám se sebou. Jen jednou kněz vstane a přiloží kadidlo. A zase každý sám. Sám před Ním.  O tom je duchovní cesta. O přímém setkání. O setkání bez zprostředkovatelů. 

Venku začínají bouchat rachejtle. Dává nám to znamení, že je půlnoc. Novoroční půlnoc. Z venku doléhá chaos oslav. Ale tady je klid. Ticho. Mír.

Kněz vstává a vkládá monstranci zpět do Svatostánku. Končíme. Rozcházíme se. Popřeji knězi a odcházím. Ale moc se mi nechce. Tady je ON. Tam venku je chaos.

A tak se vydávám zpět k domovu. Ale, kde je Můj domov? Lidé na ulici stále střílí petardy. Je jich tolik, že dým z nich leží těsně nad zemí a svým nezaměnitelným zápachem přímo drásá nosní dírky. Jaký to rozdíl. Vůně kadidla a zápach ohňostroje. Ticho a chaos. Věčnost a pomíjivost. Kráčím k domovu naplněn Duchem. Naplněn setkáním. Sebevražda je pro tuto chvíli zapomenuta. Není k ní důvod. Vždyť jsem s Ním opět mluvil. Kráčím Novoroční nocí přemýšleje o nekonečnosti brouka a malosti vesmíru.  

Nový rok. Nový den. Nový okamžik. Nový život. Nový počátek. V každém okamžiku něco končí a něco začíná. Co začíná pro Mne? Nový okamžik. Nemá cenu myslet daleko dopředu, když nevím, co bude za minutu. Minuta k minutě. Hodina k hodině. Den ke dni. Rok k roku. A tak stále dál a dál vstříc SMRTI. 

A pak konečně zjistím odpověď. Odpověď na otázku. Na tu jedinou, na kterou neznám pravdivou odpověď.

Existuje posmrtný život?

 

Autor: Petr Šimík | čtvrtek 2.1.2020 17:39 | karma článku: 10,31 | přečteno: 223x

Další články autora

Petr Šimík

Brexit je jedna bitva, válka začíná

Evropa a její osud je dost problematický. A zánik Evropské unie je cesta špatným směrem. Pokud se rozdělíme na pidistátečky jen kvůli národnostnímu egu, je to špatně. Pořád jsme neprozřeli a spíme.

1.2.2020 v 17:30 | Karma: 0 | Přečteno: 115x | Diskuse | Ostatní

Petr Šimík

Hrdost nebo pýcha

Hrdost. Pýcha. Dvě vlastnosti, kterých se člověk zřejmě nikdy nezbaví. Obě jsou založené na stejném pocitu, ale zatímco hrdost nás může posunout dál, tak pýcha předchází pád.

30.1.2020 v 18:45 | Karma: 0 | Přečteno: 163x | Diskuse | Ostatní

Petr Šimík

Dějiny lidstva

Dějiny lidstva nebyly, nejsou a nikdy nebudou dějinami Židovského národa. Den Obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti je špatně nastavený už jen dle názvu.

27.1.2020 v 11:21 | Karma: 14,61 | Přečteno: 565x | Diskuse | Ostatní

Petr Šimík

O antisemitismu

Židé nemají právo si stěžovat. Už tak jsou protěžováni. Aneb má odpověď panu Altmanovi na údajně nový holocaust. A jiným, kteří se tímto tématem zabývají.

22.1.2020 v 15:54 | Karma: 11,85 | Přečteno: 681x | Diskuse | Ostatní

Petr Šimík

AD ,, Chvála nerovnosti'' od pana Hinka

Nesouhlasím s tímhle hodnocením. V podstatě jen potvrzuje myšlení bílého evropana o nadřazenosti určité skupiny lidí. Jenže tahle planeta je zde pro všechny k užitku.

19.1.2020 v 11:20 | Karma: 7,41 | Přečteno: 449x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Jak dobře znáte Evropu? Otestujte se před letní dovolenou

Mířit na Teide za turistikou nemusí nutně znamenat dobývání jejího vrcholu....
vydáno 16. července 2026

V Evropě si každý najde to své – od pláží přes horské túry až po historická města plná památek. Jak...

Třesně vs. mléko. Znáte mýty o jídle?

Ve Vizovicích mají nejmladšího zmrzlináře v Česku, šestnáctiletý Jindřich...
vydáno 15. července 2026

Strašily vás babičky bolavým břichem po zapití třešní nebo angínou z bleskově snědené zmrzliny v...

Chtěla zkrášlit svět své dceři. Dnes její muraly obdivují tisíce kolemjdoucích

Věra Kopková začala malovat zdi pro svou dceru.
18. července 2026  7:56

Šedé rozvaděče, oprýskané zdi nebo nevýrazné ploty dokáže proměnit v barevná díla plná rostlin,...

Proč jsme unavení, i když nic neděláme? Častou příčinu většina lidí přehlíží

Restart nervového systému: proč jsme unavení, i když vlastně nic neděláme?
20. července 2026  6:09

Mnoho lidí zažívá zvláštní typ únavy. Ne tu fyzickou po sportu nebo náročném dni na nohou, ale...

Nejroztomilejší fotogalerie prázdnin je tu. Zoo se chlubí novými mláďaty

Dvě květnová koťata karakalů v Zoo Praha přišla na svět pod širým nebem, a...
15. července 2026

Zvířecí školky se během léta pořádně rozrostly. Návštěvníci mohou v Brně pozorovat šest malých...

Kralupy n. V. a Erbes Realitní IV budou spolupracovat na stavbě domu pro seniory

ilustrační snímek
22. července 2026  16:36,  aktualizováno  16:36

Kralupy nad Vltavou na Mělnicku a společnost Erbes Realitní IV budou spolupracovat na stavbě...

Při havárii hasičské cisterny na Českobudějovicku si hasič poranil hlavu

ilustrační snímek
22. července 2026  16:32,  aktualizováno  16:32

Při havárii hasičské cisterny u Olešnice na Českobudějovicku utrpěl dnes po poledni dobrovolný...

Zisky Budvaru i Strakonic klesly, škodí i rozdíl mezi lahvovým a čepovaným pivem

ilustrační snímek
22. července 2026  18:12,  aktualizováno  18:12

Méně se pilo u nás i v zahraničí. Také to je příčinou toho, že se meziročně o něco méně dařilo...

Pět zraněných a dlouhé kolony. Vážná nehoda komplikuje dopravu na D1 u Brna

Na D1 u Brna se srazilo auto s dodávkou, policie hlásí pět zraněných, na místě...
22. července 2026  17:42,  aktualizováno  18:03

Na 204. kilometru dálnice D1 do Brna se ve středu odpoledne srazilo osobní auto s dodávkou. Původní...

  • Počet článků 87
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 485x
Vystudoval jsem SPŠ elektrotechnickou, pracuji jako skladník. Zajímaji mne věci od historie až po kosmos. Z TV programů sleduji nejraději ČT2 a ZOOM.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.
×