Chateau Estebe aneb jak STB verbovala i pomocí alkoholu

Kvalitní alkohol nebyl za socialismu k dostání. I proto do verbovacího arzenálu STB patřila výběrová vína a kořalky, jimiž se důstojníci STB snažili zapůsobit na adepty spolupráce. Po dobrém nebo po zlém.

Moravský kvítek, Ostravský kahan či Pražský výběr, albánský nebo východoněmecký chemický koňak… Na tyto „standardy“ mohli nadějní adepti spolupráce a především agenti zapomenout a těšit se na výrazně vyšší kvalitativní úroveň.

Mezi dodavatele kvalitních francouzských vín patřil fanatický komunistický vinař Charles De Mijon, z oblasti Bordeaux. Narodil se do bohaté šlechtické rodiny, ale titulu se vzdal, koncem šedesátých let minulého století znárodnil rodinný majetek a rodiče za kulactví poslal do vyhnanství. Vinici sloučil se statkem a založil první francouzské CAU (Coopérative Agricole Unique – JZD). Zajímavé je, že De Mijon v roce 2014 z PCF (Komunistická strana Francie) vystoupil na protest proti stažení tradičních symbolů (srpu + kladiva) z loga strany.

V sedmdesátých a osmdesátých letech však patřil k předním dodavatelům československé STB. Dodával zejména červená vína, která sice neměla prvotřídní kvalitu (ve svém CAU čelil archetypálním socialistickým problémům: šlendriánu při výrobě a rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví),  ale rozhodně převyšovala tehdejší čs. nabídku. Tato exportní vína pro STB měla své určení obratně zakódované v názvu jako např. Chateau Monsan Estebe.

Chateau Monsan Estebe, 1982, Bordeaux

Někdy značka vína také fungovala jako dorozumívací kód mezi agenty tajné policie. Tak například objednal-li řídící důstojník Domaine De Pitcha Loupiac, bylo zřejmé, že kandidáta spolupráce považuje v žargonu STB za neperspektivního a svým kolegům u stolu dával nenápadně najevo, že ze spolupráce nic nebude.

Domaine de Pitcha Loupiac, 1976, Bordeaux

Chateau Estebe zažilo svoji hvězdnou chvilku 11.11.1982 v bratislavské vinárně U obuvníka, kdy lahvinku objednali kapitán Rastislav Mátray a poručík Julius Šuman, aby si společně připili před podpisem vázacího aktu s později slavným agentem Burešem.

Po roce 1989 dodávky Chateau Monsan Estebe ustaly. Podle dobře informovaných zdrojů se Chateau Monsan Estebe znovu začalo objevovat od r. 2014 na Ministerstvu financí. De Mijonovo CAU údajně převzal jeho vnuk Bruno přezdívaný Rudá Vesta. Zajímavostí byla dodávka jedné lahve Domaine De Pitcha Loupiac na MF v červnu 2015 související zřejmě s odchodem 1. náměstka. A jak zjistily dobře informované zdroje, pravidelné dodávky kartonů vína Chateau Monsan Estebe nyní pokračují a směřují na úřad vlády a opět také na ÚV KSČ…

 

 

 

Autor: Jenda Šilhavý | pondělí 9.12.2019 17:17 | karma článku: 14,70 | přečteno: 461x
  • Další články autora

Jenda Šilhavý

Žiju v polychlaporii

9.1.2024 v 9:09 | Karma: 15,75

Jenda Šilhavý

Automobilism jest debilism

29.8.2022 v 7:07 | Karma: 12,18