Tak kolik se chceme zadlužit, pane ministře?

Vyděláváte 15tisíc korun měsíčně, ale utrácíte 16,5tisíc a to v situaci, kdy už máte dluhy za 250tisíc a nevidíte ani možnost zlepšení příjmů, ani splacení dluhů? Možná Vy ne (a buďte rádi), ale stát přesně takto hospodaří.

Tak nám dnes schválila vláda rozpočet na rok 2015 se schodkem 100 miliard korun. "Sto miliard" je totiž magické číslo, kdy vlády, které se "vejdou" do "sto miliard", tento svůj "úspěch" prezentují jako pozitivum, zatímco vlády, které udělají sekeru nad sto miliard, hledají cesty, jak to okecat.

 

Na to, abyste si dokázali spočítat, jaká je "sekera" a kdy ji tak naši republika asi splatí, nemusíte být experti. Na co nám jsou všichni vysokoškoláci s ekonomickým vzděláním a odborníci z ČNB, když každá vláda jen zvyšuje a zvyšuje sekeru? Pojďme se podívat na pár jednoduchých čísel:

 

Plánované příjmy v roce 2015: 1,119 bilionu (chcete-li, tak 1119 miliard)

Plánované výdaje v roce 2015: 1219 miliard

Sekera: 100 miliard

Sekera, kterou dlužíme už nyní: 1862 miliard, neboli 1,862 bil.

Sekera příští rok bude: 1962 miliard, možná 2000 miliard

 

Co to znamená:

 

1. Pokud by ČR chtěla splatit svůj dluh, musely by se VŠECHNY státní výdaje na téměř celé dva roky (přesněji 20 měsíců) stopnout - tedy musely by být jen rozpočtové příjmy (hlavně daně), aniž by se opravila jediná díra na silnici, aniž by se postavil jediný kilometr dálnice (to se vlastně děje i nyní...), aniž by se udržovaly parky, zámky, nemocnice, ústavy, aniž by se vyplatila jediná koruna učitelům, policistům, úředníkům, důchodcům, nezaměstnaným, postiženým, sociálně slabým, aniž by se vyplatila jediná koruna na dotacích výzkumným a vědeckým ústavům, dotace firmám, dotace na pracovní místa, dotace zemědělcům, prezentace a členství státu ve stovkách, tisících institucí atd. atd. - prostě NIC. To by znamenalo, že by stát zkolaboval a nastala by anarchie, což mimochodem není vyloučeno. Všichni státní úředníci a na státních příspěvcích závislé osoby a instituce by to teď musely dělat následujících 20 měsíců zadarmo - v zájmu splacení dluhu!

 

2. Pokud by stát chtěl splácet tento dluh třeba 5% ročně, tak by ho teoreticky splatil za 100 let. JENŽE! Zaprvé stále se budou počítat úroky z dluhu (v této chvíli jsou okolo 57 miliard), zadruhé a to hlavně, stát není schopen ušetřit ani 1%, natož 5% - je 10% ale v MÍNUSU. Dnes právě schváleným rozpočtem nám dali ministři najevo, že prodělek 10% je také pěkné číslo... Pokud tedy je dnes dluh 1862 miliard, příští rok by měl být 1962 miliard - ale to v případě, že opravdu dojde k optimistickému naplnění rozpočtových příjmů. Když přijde jakákoliv menší či větší krize, když firmy tolik neprodají kvůli sankcím vůči Rusku či čemukoliv jinému a vybere se méně na daních a vyplatí více na podporách v nezaměstnanosti či důchodech, tak schodek může být hnedle větší než 100miliard a naše státní sekera bude hnedle 2 biliony - prostě 2000 miliard neboli 2 miliony milionů... trošku drsné číslo, že?

 

Když byste si vydělávali 15tisíc, ale utratili měsíčně 16,5tisíc, možná si můžete na chvíli půjčit od Providentu nebo z nějaké kreditní karty. Ale přijde den, kdy to budete muset zaplatit... Měsíčně utratíte o 1500Kč víc = ročně o 18tisíc. A najednou máte sekeru 250tisíc a ani nevíte jak. Kolik z lidí, kteří si takto půjčují a vytloukají klín klínem, přičemž stále směřují do hlubšího a hlubšího bahna, si to umí spočítat?

 

Bohužel spočítat si to neumí ani odborníci. Nebo umí, ale v rámci plnění slibů, plnění koaličních dohod a snahy neměnit zavedené status quo, doufají, že než se tohle tzv. LETADLO zhroutí, ještě chvíli to vydrží. Protože hromadění dluhů rok co rok po sobě, prostě nic jiného než klasické podvodné letadlo není. Hlavní je, aby se to nepos... ještě teď, ale až pokud možno při další vládě.

 

Pokud by totiž stát měl v úmyslu svůj dluh aspoň po 5% ročně splácet, musel by ty 5% z rozpočtu ušetřit, ale on ještě 10% prodělává. To by se musely o 15% zvýšit buď příjmy (daně), nebo o 15% snížit veškeré výdaje. A to by bylo řevu... A tak zatímco nám cca dvě stovky miliard každý rok odplouvají do zahraničí a firmy, které by mohly, tady ani neplatí daně, stačila by polovina této do nenávratna odplouvající částky, aby státní rozpočet byl alespoň na nule. Jenže kdo za to může? Mohou za to tvůrci všech těch posvěcených tunelů, tvůrci privatizací, tvůrci nesolidního, neprůhledného a polomafiánského klientského prostředí a ekonomičtí diletanti, kteří umí rozhazovat, ale neumí hospodařit ani uspořit. 

 

Kdo čekal trochu odpovědnější politiku, asi utírá slzu. Je to zase tak, politici nás zase převezli. Nezměnilo se vůbec nic, stačí házet prasátka nablýskanou pleší a slibovat to, co vám nikdo jiný nedokáže slíbit. Právě ČSSD byla, spolu s ODS, ve vládách, které o privatizacích, odlivech kapitálu a zvyšování státních výdajů rozhodovaly. Není se tedy čemu divit, že v tom pokračuje i dnes. Smutné je jen to, že se na tom podílí i Babišova ANO, kterou mnozí měli za nositele změny. Jak už to u nás bývá, stačí už jen aby nám někdo vysvětlil, že bylo nerealistické očekávat tu změnu dnes. Ona nepřijde ani zítra, možná ani pozítří. Možná se jen celosvětově čeká, až se tenhle systém hromadění dluhů (první bylo Řecko) celosvětově zhroutí, a pak nikdo nebude dlužit nikomu. Nebo to je opravdu jen pohrdání voliči či veřejnými financemi, kdy se ukazuje, že minimálně o 10% si opravdu žijeme jako stát nad poměry. 

 

Omlouvám se za řadu zjednodušení, nicméně v kostce jde o princip, který je ve státním rozpočtu opravdu nastaven jako "letadlo". Kdyby takto fungovala fyzická osoba, už zkrachovala, kdyby podnikatel, už by měl firmu v insolvenci. Stát hromadí miliardy dluhů každý den a nikomu to, zdá se, příliš nevadí... Mimochodem, jen během čtení tohoto článku vzrostlo zadlužení opět o několik milionů...

Autor: Rostislav Siksta | pondělí 22.9.2014 13:54 | karma článku: 29,06 | přečteno: 1183x
  • Další články autora

Rostislav Siksta

Je nutné zvýšit daně!

18.10.2013 v 9:58 | Karma: 25,51

Rostislav Siksta

My nic, my muzikanti

15.6.2013 v 9:08 | Karma: 32,80