Z jihu na sever, Evropou za přežitím

Přistěhovalci, muslimové, mešity, burky, kulturní rozdíly. Řešíme je jako Evropané skoro denně. Zdá se ale, že nám v tom zápalu uniklo něco podstatného.

Je pravda, že jako obyvatelé malého státu v srdci Evropy, vnímáme problém přistěhovalců  spíše zprostředkovaně. Přesto i zde znějí velmi silné hlasy proti multikulturalismu, přistěhovalcům, muslimům, mešitám, burkám atd.. Měli bychom si v tomto našem přemítání uvědomit důležité skutečnosti. Pokud dosud do Evropy proudili uprchlíci ze zemí bývalých kolonií, případně z Asie nebo severní Afriky, budou podle všeho nově proudit vnitřní migranti, skuteční "tradiční" Evropané, Evropou z jihu na sever.Stačí se podrobněji zamyslet nad situací v Řecku a také nad vyhlídkami chudších států nebo oblastí na jihu Evropy. A abychom si to udělali trochu zajímavější, tak i nad situací poměrně bohatých států Španělska či Itálie.
Položme si otázku, jaký pohyb nastane po případném bankrotu Řecka, nebo po ovládnutí hospodaření tohoto státu mezinárodními finančními institucemi. Myslí si snad někdo, že budou Řekové jen tak nečinně sedět doma a čekat na zázrak? Budou v zázraky věřit mladí lidé ve Španělsku, ve kterém je více než 20% nezaměstnanost a mezi mladšími ročníky téměř 50% ? Budou pokorně živořit v domácích chudších regionech, nebo se dají do pohybu Evropou?
A co taková Sicílie, ze které už i teď odchází ročně podle odhadů až 10 000 mladých lidí? Itálie právě přijala drastické úspory, mimo jiné se krvavě škrtá ve fondu na vyrovnávání regionálních rozdílů. Již tak dost chudá Sicílie, ještě více zchudne.Jih Itálie zažívá mimochodem neskutečný paradox. Zatímco z něj mladí lidé houfně prchají, tak ze severní Afriky se do něj valí desetitisíce utečenců. Ti riskují holé životy na primitivních plavidlech a berou za vděk i chudším evropským jihem.
A tak, zatímco se Evropa dosud utápěla v neplodných diskusích na téma přistěhovalci, dostavily se brutální ekonomické problémy, rozpočtové škrty, snižování důvěryhodnosti pro investory a hlavně, krize důvěry vlastního obyvatelstva. Až ten pohyb z jihu na sever opravdu masivně začne, můžeme u nás jen tiše doufat, že nebudeme dostatečně atraktivní pro lidi z tradičních evropských států. Neumím si představit, jak naše společnost nadšeně přijímá Portugalce, Řeky, Španěly, Italy, o Pákistáncích, Tunisanech, Somálcích a  Libyjcích ani nemluvě.
Kde se vlna zastaví si nedovolím odhadovat. Nemyslím si, že Francie a Německo, případně Velká Británie, Norsko, Švédsko a Dánsko dokáží "zachránit" celou Evropu a ještě kus zbytku světa. Proto je možné, že spíše než o vlně, budeme muset přemýšlet o vlnách. Migračních, z jihu na sever, později možná ze severu na jih, až se ukáže, že sever kolabuje. Mimochodem. V dřívějších dobách se houfně odcházelo do Ameriky. USA však stojí krok od státního bankrotu, potýkají se s oficiální téměř 10% nezaměstnaností. Nevypadá to proto, že by Evropané hledali útočiště právě tam.

 

Z jihu na sever, Evropou za přežitím. To bude myslím opravdový program EU na nejbližší období. Bez komisí, summitů a dotací. To bude prostě úplně přirozený a samovolný proces.

Autor: Martin Šik | pátek 29.7.2011 9:40 | karma článku: 12,50 | přečteno: 1488x
  • Další články autora

Martin Šik

50 odstínů a šedivé módní vlny

22.2.2015 v 7:30 | Karma: 14,08

Martin Šik

Hra na Komárka

12.2.2014 v 17:50 | Karma: 27,32

Martin Šik

Komu patří 150 mega a zlato?

15.6.2013 v 6:45 | Karma: 30,54