Salónní manýry aneb Terazky som premiérom !

Od listopadu 89 jsme zažili několik předsedů vlád. Každý byl jiný, ale jedno měli společné. Dřív nebo později jim velká část společnosti nemohla přijít na jméno. U některých se stav neoblíbenosti projevoval hned od začátku, jiní se k němu později dopracovali vlastní pílí. Tímto malým ohlédnutím chci vzpomenout, jaké typy lidí prošli premiérskou funkcí.
Václav Klaus vedl vládu v letech 1992 - 1997. Od začátku se stal symbolem přechodu od plánované ekonomiky k ekonomice tržní. Zatímco část voličů v něm až nekriticky viděla a vidí profesora ekonomie, který nejlíp zná recept na mnoho problémů společnosti, druhá část voličů Klause zatracovala jako samolibého a nepříjemného člověka, který prosadil utahování opasků a útěk před právníky. Počáteční nadšená přízeň velké většiny se postupně rozplynula v problému financování ODS a celkové špatné ekonomické situaci. Přesto Klaus přežil všechno a všechny a zastává spokojeně prezidentský úřad. Nelze mu upřít sílu osobnosti a schopnost držet dohody.

Vystřídán byl Josefem Tošovským, který vládu vedl krátce v letech 1997 - 1998. Tento na pohled seriózní bankéř také postupně rozdělil společnost na dva tábory. Jedni mu neustále předhazovali velkou spojitost s komunistickým režimem, druzí vyzdvihovali jeho serióznost a odbornost. Politické ambice zjevně neměl a vedl pouze přechodnou vládu. Svým zjevem ze všeho nejvíc připomínal mafiánského bosse z kdysi populárního seriálu Chobotnice. Dodnes je oblíbeným terčem Klause a jeho obdivovatelů.

Miloš Zeman v letech 1998 - 2002 zahájil éru sociálnědemokratických vlád a premiérů. Svůj úspěch postavil na sílícím odporu části společnosti, na kterou dopadly negativně reformy Klausových vlád. Sociální demokracii vytáhl z preferencí kolem 7% až k vítězství ve volbách. Po celou dobu své vlády bojoval s nepřízní médií. Jeho vláda "dědků a sebevrahů" však zastavila ekonomický pokles a obrátila ho v růst. Pro mnohé obratný politik, pro jiné ubohý žvanil. Jeho bonmoty byly a jsou pověstné. Pro mě osobně právě on, společně s Klausem, naplňuje slovo "politik". Jeho sloní paměť je pověstná, stejně jako více než hodinové projevy pronášené z patra.

Jeho nástupce Vladimír Špidla (2002 - 2004), překvapil obhájením vítězství Sociální demokracie ve volbách roku 2002, proti znovu sílící ODS, stále ještě v čele s Václavem Klausem. Dokonce se hovořilo o jistém podcenění Špidly, právě ze strany Klause. U Špidly bylo zajímavé, že se po letech stal předsedou vlády člověk bez ekonomického vzdělání. Tento historik ovšem rozhodně nebyl žádným řečníkem. Spíš plaše a uzavřeně působící Špidla si nakonec vysloužil posměch a jeho přezdívka "Hurvínek" se celkem vžila. Skončil po problémech ve vlastní straně, nepovedené prezidentské volbě, problémech v koalici a společnosti jako celku.

Stanislav Gross se měl stát novou nadějí. Jeho působení v letech 2004 - 2005 ovšem nebylo tou pravou ukázkou dravého mládí. Stal se nejmladším předsedou vlády v celé Evropě. Bohužel to byl zřejmě jeho jediný přínos. Mnozí mu vytýkali malé životní zkušenosti a prakticky celý dospělý život prožitý jen v politice. Z Grosse, obratného parlamentního vyjednavače, byl najednou bezradný předseda vlády. Vše vyvrcholilo jeho kolosální neschopností vysvětlit své majetkové poměry a známou bytovou aférou. A tak skončil kdysi dlouhodobě nejpopulárnější politik. Později, už mimo politiku, dokázal, že zase tak bezradný není. Obchodem s akciemi, díky svým kontaktům a někdejšímu postavení, vydělal kolem 100 mil.Kč. Tím ale jen dokázal, že do české politiky se nechodí spravovat věci veřejné, ale bohatnout.

Jiří Paroubek nastoupil do úřadu v letech 2005 - 2006 docela razantně. Od začátku dal až přemrštěný důraz na průzkumy veřejného mínění. Z počátku tento styl slavil úspěch a Paroubkova popularita rostla. Dalo by se říct, že se vezl na vlně neúspěchů jeho předchůdců. Po neslaném nemastném období tu najednou byl silný hráč. I podle zmíněných průzkumů velká část společnosti volala po silné ruce. Paradoxně Paroubek, řazený do "pravicového" křídla ČSSD, nevylučoval spolupráci s KSČM. Jeho odpůrci mu později vyčetli diktátorské metody a chování. Ve volbách roku 2006 vytáhl zdánlivě zdecimovanou Sociální demokracii k nejlepšímu volebnímu výsledku v historii. Přesto volby těsně prohrál s ODS a snížil se k emotivnímu povolebnímu projevu. I v současné opoziční roli Paroubek vyvolává především emoce. A to jak u svých odpůrců, tak u příznivců. Otázkou je, zda právě on je budoucností Sociální demokracie.

Od roku 2006 zastává funkci předsedy vlády Mirek Topolánek. Někdejší senátor a současný předseda ODS, nástupce Klause. I on dokázal ve volbách roku 2006 dosáhnout historicky nejvyššího volebního zisku pro svou stranu. Zatím obratně vede koaliční vládu, která se musí při volebním patu spoléhat na hlasy přeběhlíků z opozičního tábora. V takové situaci prosadil některé reformy. K zamyšlení je jeho způsob chování a vystupování na veřejnosti. Jak sám říká ve svém rozhovoru pro tisk, nemůžeme od něj čekat "salonní manýry". Absolvent vojenského gymnázia, který podle vlastních slov 7 let fáral v dolech. Rád se stylizuje do polohy hráze, která brání (cituji): "všechny věci, které jsme od listopadu 89 získali". Sám sebe považuje za vítězný typ, všechna důležitá klání prý vyhrává. Tito lidé ovšem bývají dost nevypočitatelní při prvních porážkách, které musí zákonitě přijít. Zatím mu ale (opět cituji): "nervy nestříkají".

 

Tolik moje shrnutí. Proč vlastně jsem se k němu odhodlal ?  Abych naznačil, kolik různorodých typů lidí dosáhlo na premiérský úřad a jak v něm uspěli nebo neuspěli. Z hlediska pohledu na politiku je jasné, že Mesiáš nepřijde. Přijdou jen další průměrní lidé, kteří se budou chtít zaobírat tak iracionální záležitostí, jakou politika vlastně je. Pro nás "pozorovatele" z toho vyplývá poučení. Ať ekonom nebo historik, pokročilejšího věku nebo mladík, ať bankéř nebo voják, dřív nebo později stane se neoblíbeným a odejde. Proto je zbytečné, aby v nás vyvolávali nějaké emoce a abychom kvůli nim plnili internetové diskuse. Premiéři přicházejí a odcházejí, my zůstáváme.

Autor: Martin Šik | středa 2.4.2008 7:16 | karma článku: 22,14 | přečteno: 1843x

Další články autora

Martin Šik

Varování klientům KB - Moje mobilní karta

Mám rád nové technologie. Aktivně se o ně zajímám. Staly se součástí mé profese, i koníčkem. Uvítal jsem, když se moje banka postavila do čela technologického pokroku a zavedla možnost placení mobilem, prostřednictvím NFC.

10.10.2016 v 8:15 | Karma: 31,22 | Přečteno: 4455x | Diskuse | Ostatní

Martin Šik

50 odstínů a šedivé módní vlny

Móda se vrací ve vlnách, tak jako nelítostné tsunami. Někoho smete na místě, jiný má více štěstí a zachrání se. Momentálně to vypadá, že před módní vlnou filmu 50 odstínů šedi, se zachránit prostě nedá. Svědčí o tom rekordní návštěvnost, množství recenzí a především očekávání těch, kteří dílo ještě neviděli.

22.2.2015 v 7:30 | Karma: 14,08 | Přečteno: 550x | Diskuse | Ostatní

Martin Šik

Hra na Komárka

Když vstoupí novinář do politiky, je výsledkem většinou lidská tragédie. V tomto se historie nedá okecat.

12.2.2014 v 17:50 | Karma: 27,32 | Přečteno: 886x | Diskuse | Ostatní

Martin Šik

Novináři a komentátoři, na co ještě čekáte?

Myslím si, že sdělovací prostředky, média, komentátoři a novináři, mají právě ohromnou příležitost přispět k formování zničené politické kultury v této zemi.

29.10.2013 v 13:20 | Karma: 27,89 | Přečteno: 952x | Diskuse | Ostatní

Martin Šik

Komu patří 150 mega a zlato?

V celé současné všeobecné hysterii, by myslím neměl zapadnout výrok politika ODS Pospíšila, který jako jediný zatím vyslovil střízlivý názor.

15.6.2013 v 6:45 | Karma: 30,54 | Přečteno: 1508x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník

25. června 2025

Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...

Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil

25. června 2025

Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...

ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír

25. června 2025

Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...

Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie

25. června 2025

Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....

Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?
Jak vlhčené ubrousky Babydream z drogerie ROSSMANN zvládají každodenní výzvy?

Máte pocit, že během dne nemáte čas se ani nadechnout, natož si pořádně umýt ruce nebo osvěžit obličej? My to známe. Vlhčené ubrousky Babydream na...

  • Počet článků 160
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1797x
Narozen v roce 1970 ve Zlíně,ve znamení Vodnáře. Pozorovatel a spolutvůrce postmoderního světa.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.