Je Stanislav Gross spolumajitelem fotbalové Slavie?

Co spojuje Grosse a Slavii? Kromě křišťálově čistého fanouškovského vztahu, ještě jedna zásadní společná vlastnost. Neprůhlednost.

Pokud byste si náhodou nemohli vzpomenout, kdo to Stanislav Gross je, pokusil bych se vám ho připomenout. Vezměme si na pomoc Wikipedii. Ta Grosse představuje jako "českého právníka" a "bývalého sociálně demokratického politika". Zastavme se u první charakteristiky. Pokud si o někom přečtu, že je "český právník", získávám okamžitě pocit, že jde člověka, který v oboru práva nějak vynikl, nebo něco výjimečného dokázal. O ničem takovém zatím u Grosse nemůže být řeč, jeho profesní historie je na to až příliš krátká.
Mnohem delší historii najdeme v případě Grossovy politické dráhy. Po roce 1989 vstoupil do obnovené Sociální demokracie a postupně se stal předsedou Mladých sociálních demokratů. Tuto funkci zastával až do roku 1994. V roce 1992 byl zvolen do České národní rady. Z té se po rozdělení Československa, stala Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. A Gross začal postupně stoupat žebříčkem. Nějakou dobu vykonával funkci předsedy poslaneckého klubu Sociální demokracie, aby se v roce 1998 stal místopředsedou Poslanecké sněmovny.
V roce 2000 byl jmenován ministrem vnitra ve vládě Miloše Zemana. Stejnou funkci zastával i v letech 2002 - 2004 ve Špidlově vládě. Po Špidlově odstoupení na konci června 2004 se v té době 34letý Gross stává nejmladším předsedou vlády v historii země. Na samotném vrcholu se však dlouho neohřál. Po aféře spojené s nevyjasněným financováním bytu a některými dalšími aktivitami, včetně nejasností kolem podnikání jeho manželky, začal sílit tlak koaličních partnerů (Kalousek) a Gross odstoupil z funkce předsedy vlády a později i předsedy Sociální demokracie.
V září 2007 odhalil týdeník Euro, že se Stanislav Gross stal 31% vlastníkem firmy Moravia Energo. Pokusit se zde objasnit celou kauzu, není účelem tohoto článku. Ve stručnosti lze napsat, že za pomocí půjčených peněz a "šikovným" obchodem s akciemi Moravia Energo, zhodnocuje svou počáteční investici asi 10x a vydělává 110 miliónů Kč. Tento obchod samozřejmě velmi dráždí veřejnost. Pro někoho se Gross stává učebnicovým příkladem zneužití politického vlivu a kontaktů, pro jiného jde jen o šikovného mladého člověka, který se "postaral".
Nejnověji se lze v listopadu roku 2010  o Grossovi dočíst, že se stal "miláčkem podnikatelské štěstěny". Firma Královopolská RIA je od roku 2008 vlastněná firmou Conoscenza, jejímž spolumajitelem je i Gross. RIA se podílí na obrovských zakázkách pro energetický průmysl a jaderné elektrárny. Jak se zdá,  Grossova záliba v energetice tak má své pokračování. Může za to snad fakt, že původně vystudoval SPŠ dopravní a pracoval jako elektromechanik na dráze?
O Grossovi je kromě jeho obchodních aktivit známé také to, že je velkým příznivcem fotbalového klubu SK Slavia Praha. Nevím jak v současné době, ale v minulosti byl pravidelným hostem VIP lóží nového stadionu v Edenu. Slavia momentálně neprochází úspěšným obdobím. Kromě pádu sportovního, kdy bude mít možná starosti s prostým zachováním ligové příslušnosti, se klub potýká s nemalými ekonomickými  problémy. Hráčům dluží až 30 miliónů Kč na výplatách, někteří z nich neviděli peníze již 4 měsíce. Klub dluží svému bývalému anglickému spolumajiteli firmě ENIC něco přes 120 miliónů Kč.

Jak jsem napsal v perexu, Grosse a Slavii spojuje především neprůhlednost. Pominu-li aféru s bytem v době politického působení Grosse, zůstává samozřejmě mnoho otázek kolem jeho podnikatelských  aktivit. Kromě toho si média i čile spekulovala kolem způsobu získání titulu JUDr.na PF Západočeské univerzity v Plzni. Slavia se velmi neprůhlednou stává tím, že odmítá zveřejnit svou současnou vlastnickou strukturu. Osobně si kladu otázku, jak je vůbec možné, aby v našem fotbale působil subjekt, o kterém není známo, kdo ho vlastní.
To samozřejmě vytváří prostor pro spekulace. A tak si dovolím zaspekulovat. Není náhodou ono tajnůstkaření Slavie jen jakýmsi nutným obranným mechanismem? Pokud by se ukázalo, že spolumajitelem Slavie je Gross, byla by to těžká rána pro celkovou image klubu, i pro případné sponzorské kontakty. Gross by rozhodně prostředky na podíl ve svém oblíbeném klubu měl. Umím si představit, že část svých aktivit směřuje do fotbalu.
Dokud bude Českomoravský fotbalový svaz tolerovat působení neprůhledných ekonomických subjektů v našem fotbale, bude pro podobné spekulace čím dál víc prostoru. Co se může dnes zdát nadsazené nebo nesmyslné, může se zítra ukázat jako pravdivé. Po nástupu nového vedení do našeho fotbalu v čele s Ivanem Haškem všichni věřili, že se vše zprůhlední. Na příkladu Slavie je jasně vidět, že k ideálu máme opravdu daleko. Myslím si ale, že by mělo být především v zájmu klubu samotného, aby podobným spekulacím učinil přítrž, jasným zveřejněním vlastnické struktury.  Dočkáme se toho někdy, nebo dříve  skončí Slavia v insolvenci?

 

Zdroje: Wikipedia, iDnes.cz

Autor: Martin Šik | pátek 12.11.2010 8:12 | karma článku: 33,72 | přečteno: 5233x
  • Další články autora

Martin Šik

50 odstínů a šedivé módní vlny

22.2.2015 v 7:30 | Karma: 14,08

Martin Šik

Hra na Komárka

12.2.2014 v 17:50 | Karma: 27,32

Martin Šik

Komu patří 150 mega a zlato?

15.6.2013 v 6:45 | Karma: 30,54