Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tak už ty lidi konečně vyhoďte!

Jak už víme, podle posledních známých údajů česká ekonomika symbolicky utekla z recese rozdílem jediné desetinky procentního bodu (což tedy není žádná velká výhra).

Trochu se to blíží oné situaci, pro kterou se používá rčení „utéci hrobníkovi z lopaty“. Pokud ovšem někdo uteče hrobníkovi z lopaty, obyčejně tím referujeme o někom, kdo se těší chatrnému zdraví. Má tedy všelijaké symptomy nemoci. Člověk málokdy umírá naráz z plného zdraví. A tady to právě začíná být zajímavé.

O ekonomice, která meziročně stagnuje, kde dramaticky klesají útraty, jejíž průmysl se potápí a zachraňuje ho pouze opticky to, že loni chyběly díly, ze kterých by se montovala auta, takže když už letos díly jsou, musí se i mizerná výroba jevit jako zlepšení – o takové ekonomice bychom rozhodně neřekli, že je v dobré kondici. A potom se do toho posčítají nějaké statistiky, zjistí se, kolik lidí je bez práce, což je jeden z nejlepších ukazatelů zdraví ekonomiky – a ukáže se, že lidé jsou zaměstnaní, jako by ekonomika jela na plný výkon!

Míra nezaměstnanosti totiž během května ještě dál poklesla z už tak nízkých dubnových 3,6 % na ještě nižších 3,5 %. A to je jedna z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Čistě technicky vzato, nezaměstnanost klesla, protože na jaře a s blížícím se létem se otevírají sezónní pracovní místa, hledají se lidé ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví a tak dál a dál. A s příchodem letního počasí se také objevují nabídky letních brigád. Jenomže - to pořád nevysvětluje, proč celkově je nezaměstnanost tak nízká. A už vůbec ne, proč se dlouhodobě snižuje už několik měsíců, respektive snižovala se i v době recese!

A nakonec se ukáže, že to vlastně vůbec není „dobře“, ale spíš „špatně“. To, co se na počátku jevilo jako symptom zdravé ekonomiky, je spíš příznak nemoci.

Tato nízká míra nezaměstnanosti má hned několik příčin. Zaprvé míra nezaměstnanosti u nás byla nízká dlouhodobě ještě před covidem, takže tady už byl „základ“. Jenomže za normálních okolností by pandemie a ekonomické uzavírky měly nezaměstnanost zvýšit. To by tu ale nesměl být program antivirus, který začal lít peníze do oběhu a zachraňovat provozy, které by jinak zkrachovaly. To mělo na svědomí jednak vysokou inflaci, jednak udržení nízké nezaměstnanosti – obojí byly spojené nádoby. A to navzdory faktu, že ekonomika stála.

A do toho přišlo rozšiřování státního sektoru a nabírání nových státních úředníků. Státní sektor začal nasávat lidi jak houba na byrokratické, zhola zbytečné pozice, které produkují jen stohy zbytečné, kontraproduktivní byrokracie zatěžující soukromý sektor – jenomže soukromému sektoru stále víc chybí lidi, které jim státní sektor odčerpal.

Nakonec se tak přesouváme k tomu, že co mělo být známkou zdraví trhu práce, je naopak znakem přebujelého státního sektoru, který bere podnikatelům použitelné zaměstnance. A ti zaměstnanci, kteří na trhu práce zbydou, nejsou ochotni s opravdovým zájmem pracovat a žádají nehorázné mzdy, protože vědí, že kdykoliv mohou odejít dělat úředníka do státního, kde budou mít slušné příjmy, minimální stres a lehy ve srovnání se soukromým sektorem.

Proto také na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,9 uchazeče. Mít více volných pracovních míst, než je počet nezaměstnaných, je moc a moc špatně. Je to moc špatně pro pracovní morálku, pro podnikatele zaměstnávající lidi, pro inflaci… a hlavně pro budoucnost.

Jak to myslím s tou budoucností? Takhle: Před rokem 1989 jsme měli takzvanou plnou zaměstnanost. Nezaměstnanost oficiálně neexistovala. Zato existoval trestný čin příživnictví, tedy dnes bychom řekli, že trestným činem bylo býti nezaměstnaným. Byl to tehdy znak zdravé ekonomiky? Vzkvétala naše země? Byli jsme svobodní?

Ne.

My ovšem k tomuto stavu nenápadně směřujeme. Směřujeme k němu v mnoha ohledech a měřitelných ukazatelích. Tak třeba v procentuální velikosti veřejného sektoru na celé ekonomice. V míře nezaměstnanosti. Anebo v podílu státních zaměstnanců.

Takže pro začátek bych ocenila, kdyby se ministerstvo práce přestalo tristně nízkou mírou nezaměstnanosti chlubit a vyházelo pár stovek tisíc státních zaměstnanců. Možná pokud bychom se s jejich počtem dostali někam do poloviny 90. let, mohlo by to stačit.

Autor: Markéta Šichtařová | čtvrtek 8.6.2023 16:05 | karma článku: 47,56 | přečteno: 20917x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Fiktivní ekonomická idylka, aneb když staří sponzorují mladé

Někteří komentátoři znovu začínají mluvit o „hladkém“ či „měkkém“ přistání evropské ekonomiky. Rozumějme: Tím mají na mysli, že recese například u německého (ale i našeho) průmyslu vyšumí do ztracena.

16.5.2024 v 17:23 | Karma: 41,55 | Přečteno: 2684x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

(Ne)vystoupení z EU

Výročí 20 let našeho vstupu do EU je dobrou příležitostí k sebereflexi. Dobrou příležitostí k tomu, abychom si položili otázku, zda je pro nás členství v EU výhodné, či nevýhodné.

8.5.2024 v 14:34 | Karma: 43,73 | Přečteno: 3170x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

20 let komunitního soužití

Prvního května to bude právě 20 let, co jsem si vzala PePu. PePa byl syn našich sousedů, takže jsme spolu vyrůstali a znali se od dětství.

30.4.2024 v 7:46 | Karma: 46,30 | Přečteno: 8135x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Vláda se rozhodla akcionáře ČEZu trestat za vlastní neschopnost

Zabavování vydělaných peněz lidem je označováno všelijak: Většinou tak, aby označení zamaskovalo pravý stav věci. Válečná daň. Daň z nadměrných zisků.

27.4.2024 v 16:44 | Karma: 44,04 | Přečteno: 5574x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 45,05 | Přečteno: 5223x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  20:11

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Policie jde po majetku „nemajetného“ Kaderky. Zaměřila se i na manželku

19. května 2024

Premium Šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka je vyšetřován ohledně jeho příjmů. Detektivy zajímají také...

Srovnání průzkumů: ANO ohrožuje nová koalice, lidovcům umřeli původní voliči

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Desetitisíce zemřou... a nikdo si nevšimne. Japonsko je na hraně fungování

19. května 2024  19:32

Doma v osamění zemře v Japonsku ročně až 68 000 lidí starších 65 let. Jejich smrti si pak delší...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 689
  • Celková karma 42,76
  • Průměrná čtenost 20066x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články