Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Právě probíhá jedno z největších zestátňování historie

Je to skoro dvacet let, co jsem chodila na kurz demografie. Už tenkrát nás učili, jak v Africe a Asii proběhne demografická exploze, jak se jednoho dne armáda Afričanů a Asiatů dá na pochod.

A skončí v Evropě, kde lidé v honbě za penězi přestali mít čas mít děti.

Demografové to věděli vždy. A přesto dnes s otevřenými ústy hledíme na statistiky, že letos přijde do Německa 800 000 uprchlíků a že v příštím roce to bude pravděpodobně ještě víc. A úplně stejné to je s Čínou. Ekonomové věděli, že Čína nemůže růst donekonečna. A věděli, že jestliže si komunistická Čína skrze akciový trh hraje na kapitalismus, pak také ke kapitalismu patří recese. Tím pádem zpomalování Číny nemělo nikoho zaskočit. A přesto se dnes skoro všichni cítí zaskočeni.

Zdá se už téměř jisté, že globální ekonomika jako celek je už znovu za vrcholem svého hospodářského cyklu a nachází se v sestupné fázi. A tento sestup odstartovala právě Čína. V Číně je naakumulována řada nerovnováh, které hrozí vybublat na povrch a čínskou a skrze ni celou světovou ekonomiku zpomalit. Zdá se, že do tohoto bodu zlomu jsme se už dostali.

Finanční trhy vysílají zoufalé SOS. Čínské akcie pokračují v propadu, i když stát na burze mohutně intervenuje. V Číně vlastně právě v těchto hodinách probíhá jedno z největších zestátňování historie. Protože státní intervence na podporu čínského akciového trhu vlastně nejsou ničím jiným než gigantickým výkupem soukromého vlastnictví státem. Znárodnění obvykle probíhá za hubičku a za hranou zákona. V Číně naopak probíhá extrémně draze a paradoxně je i podle západních měřítek zcela legální: Stát jen kupuje to, co nikdo za nerozumné ceny nechce. Odhaduje se, že zatím do podpory trhu nainvestoval 141 miliard dolarů. To odpovídá třem čtvrtinám českého HDP. A stejně to nefunguje. Jen dnes (v pondělí 24. srpna 2015) čínská burza poklesla o 8,5 %. Klesla by ještě víc, kdyby s mnohými akciemi nebylo automaticky ukončeno obchodování kvůli dosažení maximálního denního limitu pro propad. Na trhu praská normální cenová bublina.

Jenomže Čína je vzhledem ke své velikosti klíčovou světovou ekonomickou silou. Díky propojenosti s Čínou už hlásí první známky negativního vlivu na své ekonomiky i Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Japonsko. Je tedy zjevné, že čínské problémy se přelévají dál a budou se šířit postupně po celé planetě.

Už přichází a ještě přijde další pokles čínské poptávky po komoditách. Ceny komodit proto padají. Ropa typu Brent je tak od začátku roku už levnější o 21 %, zažívá nejdelší sérii týdenních ztrát za posledních 29 let a stále ještě nenašla své dno. Trhy se připravují na velké změny v průmyslu v důsledku levnějších komodit. To je ohromný problém kupříkladu pro Rusko závislé na vývozu ropy.

Čína světu dvakrát nepomohla ani 3% oslabením své měny juan, protože 3 % se zdají být příliš málo na to, aby Čínu zachránila, ale dost na to, aby spustila nové kolo vyčerpávajících „měnových válek“, při kterých se země přetlačují, která víc uměle podhodnotí svou měnu, a tím poskytne větší vzpruhu svým exportérům. Měnové války už skutečně nabírají na obrátkách. Minulý týden už devalvoval své měny Kazachstán a Vietnam. Další země budou následovat.

A konečně obavy z prudkého čínského zpomalení tlačí na pokles akciových burz nejen v Číně.  Světové akcie jako celek mají za sebou nejhorší týden za poslední rok a tím to zřejmě zdaleka nekončí.

Těžko hledat typičtější obrázek globální ekonomiky, která se přehoupla do klesající fáze hospodářského cyklu. A když se v této situaci přeneseme do Evropy, můžeme přidat další dvě ingredience: Masivní imigrační vlnu, která Evropu ekonomicky i politicky vyčerpává, a Řecko, jehož sága má ještě daleko do konce.

To je na první pohled vražedná kombinace pro evropskou ekonomiku, není-liž pravda? Ale podívejme se na věc nezaujatýma očima. Už velmi, skutečně velmi dlouho se obávám, že nezodpovědná politika (nejen) evropské centrální banky spočívající ve výkupu nebonitních dluhopisů a hrnutí ničím nekrytých a nově vytištěných peněz do oběhu je nebezpečná. Že v okamžiku nastartování déletrvající obnovené důvěry spotřebitelů by to mohlo vést k výtrysku nečekaně silné inflace.

Jenomže teď se zdá, že všechno bude v nejbližší budoucnosti trochu jinak. Že Evropa má neskutečné štěstí v neštěstí. Totiž zdá se, že jí takové období déle trvající spotřebitelské důvěry nebude dopřáno. Dříve, než mohla zažít delší periodu růstu, totiž znovu mírně zpomaluje. Základní podmínka pro výbuch inflace tedy mizí. A současně s tím klesající ceny komodit tlačí spíš na pokles, nikoliv na růst cen, což bude dál přivádět ČNB k šílenství.

Možná se výhled na zpomalení evropského růstu nezdá být moc lákavý; nicméně musíme si uvědomit tři věci:

Zaprvé Česko právě teď nebývale silně roste a má tak slušný polštář, aby evropské zpomalení obstojně ustálo.

Zadruhé Česko je silně navázané na německou ekonomiku, a ta se chová netypicky: Německo při posledním zpomalení Evropy dokázalo neuvěřitelně využít vyklizení obchodního prostoru méně šťastnými zeměmi a svou pozici na evropském trhu dokonce posílilo, což zprostředkovaně je dobrou zprávou i pro nás.

A zatřetí – dosud jsme se mohli bát, že eurozóna zažije hospodářské zrychlení, zlepšení spotřebitelské nálady a s odstupem roku nebo dvou výtrysk inflace. Teď se ale pod vlivem Číny vše mění. Jako pravděpodobnější scénář se na základě Čínou úplně nově rozdaných karet jeví, že eurozóna bude procházet několikaletým obdobím nízkého růstu sotva kolem nuly nebo těsně nad nulou spojeným s extrémně nízkou inflací i nízkými úrokovými sazbami.

To si tedy umím si představit i mnohem horší varianty. Takže si vlastně nemáme zase tak moc na co stěžovat.

 

Autoři: Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová

Autor: Markéta Šichtařová | pondělí 24.8.2015 17:34 | karma článku: 46,97 | přečteno: 29809x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Energetická chudoba je budoucí plán

Krátce poté, co začala válka na Ukrajině, zdražila prudce elektrická energie. Protože časová shoda–válka a zdražení elektřiny–se přímo nabízela, bylo pro vládu velmi jednoduché vymluvit se a nabídnout veřejnosti údajné vysvětlení:

24.7.2024 v 8:00 | Karma: 40,62 | Přečteno: 2033x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Budeme reformovat?

V poslední době je zřejmé, že hospodářská politika se vládě hrubě nedaří. Náš premiér i provládní ekonomové sice hýří navenek falešným optimismem a tvrdí, jak se nám úžasně daří, realita však je odlišná.

17.7.2024 v 8:00 | Karma: 41,91 | Přečteno: 6997x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Nový prezident, nová ekonomika

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu více příspěvků než kampaň současného prezidenta zvoleného za Demokratickou stranu Joea Bidena.

9.7.2024 v 8:00 | Karma: 38,19 | Přečteno: 2607x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Nervozita v ekonomice silně narůstá

Poslední týden se jednoznačně nese v duchu výrazného nárůstu rizik a obav v ekonomikách a ve finančním světě.

2.7.2024 v 8:00 | Karma: 38,47 | Přečteno: 2480x | Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Energie už zase zdražují, a to je jen začátek

Průmyslová produkce neustále meziročně klesá. Samozřejmě není na místě dělat závěry z jednoho měsíce. Ale data ukazují, že nejde o žádnou jednorázovou záležitost. Je to už trend. Prakticky poslední rok se průmysl zmenšuje.

25.6.2024 v 8:00 | Karma: 40,79 | Přečteno: 2523x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 700
  • Celková karma 42,01
  • Průměrná čtenost 19864x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka, autorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2024 kandidátka do Senátu ČR.

Seznam rubrik

Oblíbené články