Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nevěřte těm lžím o ochraně

Otázka číslo jedna: Televizní hlasatelka v předpovědi počasí oznámí, že se čekají silné bouřky. Doporučí vzít si ven deštník. Co udělá průměrný Evropan? Odpověď: Vezme si s sebou deštník.

Otázka číslo dvě: V předpovědi počasí oznámí, že budou padat trakaře. Co udělá Vladimír Pikora? Odpověď: Vezme si s sebou deštník a přivstane si o půl hodiny, protože si není tak docela jistý, zda bude umět v té mele řídit a nebude se muset nechat odvézt od manželky.

Otázka číslo tři: Čekají se silné bouřky, doporučují se deštníky. Co udělá průměrný evropský politik? Odpověď: Pomyslí si něco o pozadí, o své nesmrtelnosti, o neodvolatelnosti a o cestovních náhradách, nasadí sluneční brýle a nevkusné tričko s gigantickým nápisem Armani přes celá prsa (kdovíproč má velký počet lidí disponujících penězi a funkcí dojem, že nápis Armani funguje jako nástavec na pánské vybavení), a vyjde si na špacír. A když je po chvíli promočený jako myš, nadává jako špaček, jak k tomu chudák přijde, že ho nikdo nevaroval, že to ta slečna v předpovědi počasí myslela vážně. Drazí přátelé, to prosím není nadsázka. Jsme toho právě svědky.

Za předpověď počasí si směle můžeme dosadit skutečnost, že k dnešnímu dni již pět nocí ve Stockholmu hoří auta. Násilnosti vyvolal policejní zásah ve čtvrti Husby. V této čtvrti žijí především přistěhovalci. Ve srovnání s jinými Švédy bývají opálenější, zato nemívají práci; nezaměstnanost mezi nimi dosahuje 80 procent. Je to jen shoda okolností, že ve stejnou chvíli v Londýně dva šílenci rozporcovali sekáčkem na maso britského vojáka? Shodou okolností už zjevně nebude, že britská policie teď provádí po celé zemi razie: To je totiž zákon akce a reakce. A je jen náhoda, že jen krátce předtím radikálové v americkém Bostonu připravili lidi o životy?

To není terorismus v tom pravém slova smyslu. Nejsou to bombové útoky na vlaky nebo únosy letadel zorganizované lidmi, kteří byli vycvičeni kdesi daleko od evropsko-americké kultury a pak cíleně přišli jen provést svůj sebevražedný atentát. To jsou výbuchy násilí přicházející zdola, od jednotlivých přistěhovalců, kteří dlouhé roky žijí v hostitelské zemi, nikdo netuší, že to v jejich srdcích vře, dokud se neobrátí v náhlém výbuchu vzteku proti svým spoluobčanům. Už v roce 2011 jsme zažívali v Evropě vlnu násilností, která oběhla v podstatě celý kontinent a při které také hlavní roli hráli přistěhovalci. A víte co? Nepochybuji, že vleklá hospodářská krize je tím hlavním, co můžeme za násilnosti vinit. Ne náboženství, ne národnost. Když lidé nemají práci, mají čas přemýšlet nad skopičinami. Když vám někdo dělá skopičiny, snadno se na něj naštvete. A už jsou obě skupiny v sobě. Snadno se pak zapaluje požár. Snadno se pak i šíří.

A teď si do téhle zápalné směsi, kterou jsme si dosadili na místo předpovědi počasí, přimyslete evropského politika. Přizpůsobí se předpovědi počasí a vezme si deštník? Ne. Přizpůsobí se vzlínajícímu sociálnímu a národnostnímu pnutí v Evropě a bude obrušovat vášně? Ne. Bude je eskalovat. Bude je eskalovat kupříkladu tím nejhloupějším myslitelným způsobem; totiž ubohou lží.

Když Kypr zbankrotoval a když navzdory všem zvyklostem a garancím na to doplatili kyperští střadatelé, nechal se Brusel slyšet, že už nikdy se nebude stejný model opakovat. Totiž, že už nikdy nedopustí, aby se střadatelům konfiskovaly vklady. Nevěřte tomu. Politici lhali.

Na bruselském zasedání ministrů financí EU se všichni ministři shodli, že je-li snad někdo takový prevít, že si dovolí mít v bance víc než 100 tisíc eur, měl by případné potíže banky zacvaknout. Neboli že by mu jeho vklad měl být zkonfiskován. Ba dokonce, že by se takový mechanismus měl stát jedním z principů bankovní unie.

A teď otázka číslo čtyři: Které banky jsou v EU nejohroženější? Jihoevropské. Neboli banky zemí, jejichž obyvatele často západ a sever Evropy označuje za „přistěhovalce“. Zákon akce a reakce nám celkem srozumitelně vysvětluje, že se to Jihoevropanům asi moc líbit nebude. Že je to docela slušné podhoubí k ještě větší eskalaci násilí v dalších letech.

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 31.5.2013 8:00 | karma článku: 42,15 | přečteno: 5533x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Na chvíli jsme pupkem bitcoinového světa

V těchto dnech probíhá v Praze „Největší bitcoin akce v Evropě“. Mezinárodní mega-akce s velkým množství speakerů.

15.6.2024 v 16:04 | Karma: 32,65 | Přečteno: 1259x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Inflace je manipulována, zdražování je mnohem větší!

Téma inflace je v současnosti v Česku znovu intenzívně skloňované. Podle údajů statistiků inflace v dubnu meziročně vyskočila o 2,9 %, což bylo o 0,9 procentního bodu vyšší tempo než v březnu.

12.6.2024 v 8:06 | Karma: 39,88 | Přečteno: 2640x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Hospodářský růst je jedna velká fikce

Pokud trochu sledujete ekonomické dění, možná jste si povšimnuli, že řada čísel do sebe jednoduše nezapadá.

5.6.2024 v 11:52 | Karma: 44,10 | Přečteno: 5776x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Proč znovu zdražují potraviny?

V posledních dnech je u nás celkem velkým tématem fakt, že ceny zemědělské výroby klesly pod hranici z roku 2020, v obchodech to ale nevidíme. Některé potraviny dokonce zdražily.

27.5.2024 v 8:00 | Karma: 44,36 | Přečteno: 8707x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

(Ne)přijetí eura

Stručně a jasně. Zbaveno emocí a zbaveno ideologie. Čistá ekonomie. Čistá bilance přínosů a nákladů. Přijetí eura je pro Českou republiku nesmyslné a poškozující. A toto jsou důvody:

24.5.2024 v 8:00 | Karma: 45,69 | Přečteno: 7927x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 695
  • Celková karma 42,47
  • Průměrná čtenost 19980x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka, autorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2024 kandidátka do Senátu ČR.

Seznam rubrik

Oblíbené články