Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smutek a pach moči ve Staré Boleslavi. Kolébka české státnosti dostává na frak

Stará Boleslav je kolébkou české státnosti. Nejen podle projektu, díky němuž probíhá obnova církevních staveb, ale především kvůli historickému dědictví, které si nese. Dojem z procházky centrem je i přes působivost místa děsivý

Sobotní slunečný, ale chladný podvečer v říjnovém Polabí. Procházka půvabným parkem zámku v Benátkách nad Jizerou a odsud přesun tam, kde to všechno začalo. Tam, odkud my jako český stát legitimizujeme svůj počátek – budování prvního státu Čechů.

Očekávání jsou veliká. Každým, kdo v srdci cítí příslušnost k českému státu, přece musí projet zvláštní pocit, když se blíží k tam významnému místu. Tam, kde byl zavražděn svatý Václav – ten zbožný a ctnostný muž, jak si čteme už ve staročeských legendách. Příjezd je ve skutečnosti…rozpačitý.
Okolo autobusového nádraží se posilňují vínem z plastu…však víte kdo…stejně tak na parkovišti u místního obchodního centra. Parking je v sobotu večer bezplatný, jak na mě pokřikuje jeden z pijanů, když se marně snažím z automatu vytisknout parkovací lístek. Irská setřice radostně vyskakuje z auta a vyrážíme do města.

Barokní kaple blahoslaveného Podivena – služebníka svatého Václava, který byl údajně zabit stejnými vrahy jako jeho pán – je…v nedobrém stavu….velmi diplomaticky řečeno. Ale můžeme být klidní, podle tabule na dveřích už od roku 2009 vlastník objektu postupně maká na tom, aby byl projekt zachráněn. Cílem opravy interiéru je „oživit mimořádné historicko-estetické a výtvarné hodnoty“. Nejsilnější estetický dojem z exteriéru…pobytu v blízkosti památky… je pach…moči. Jeden ze spoluautorů tohoto dojmu právě vychází zpoza kostela a přidává se k partě svých spolupijáků plasťáků. Má tu i rádce „Musíš š.kat, abys neměl problém s prostatou a nemusel chodit furt ch.át.“

Na renovaci areálu okolo barokního Kostela Nanebevzetí Panny Marie se intenzivně pracuje. Bez ironie. I v sobotu odpoledne se tu maká a je to postupně vidět. Na výsledek se těšíme, protože jde o skutečně působivé místo, které si to zaslouží. Plachta nás informuje o tom, co se s areálem děje a jaký bude výsledek.

Dvousetmetrová cesta od barokního areálu k bazilice svatého Václava je rozporuplná. Krásná radnice na Mariánském náměstí, před ní socha svatého Václava s čínskou restaurací za ním. A… permanentní zápach moči. Náměstím se pomotávají cizinci tmavší pleti hovořící neslovanským cizím jazykem…pravděpodobně námezdní síla automotivních firem. Tipuji Rumuny…ale možná ne…Přimotají se ke mně…irská setřice s obvykle velmi vysokou náklonností k lidem z okraje společnosti tentokrát zpozorní. Ještě předtím, než odmítnu její pohlazení ze strany nejožralejšího týpka, se sama schová za paníčka.

Stará Boleslav

K bazilice svatého Václava je potřeba projít Staroboleslavskou branou, pozůstatkem původního opevnění města ze 14. století. Kolem to odporně smrdí. U vedlejšího činžáku zůstal stát na plácku předvolební retroautobus pirátů…taky to všechno vyřeší za nás. Před ním na hliněné ploše vybavené paletami a dalšími překážkami řádí skejťáci.
Úžasný areál baziliky svatého Václava a kostelem svatého Klimenta je v nedobrém stavu….a to bylo napsáno extrémně diplomaticky. Při západu slunce je to obzvláště patrné. Na rozdíl od barokního kostela ani stopa po tom, že by se na rekonstrukci pracovalo, i když nám to plachta oznamuje. Tak uvidíme… Vlastně celé místo, kde došlo k vraždě svatého Václava, a jeho okolí působí možná s výjimkou dominantní kostelní věže…zašle řekněme…
Toto místo má být jedním z nejposvátnějších pro náš stát/národ? To je to místo, které máme opečovávat jako náš symbol a základ našeho státu? Proč mě vlastně napadají spojení mezi fyzickým symbolem naší státnosti, jeho nepříliš dobrým stavem a jeho vyřčenou reprezentací z pozice nejvyššího ústavního činitele? Prostě…kun.a se, kund. tam…přesně tak…můžou za to ekonomičtí zmr.i… Jasně, už od roku 2000 shodou okolností od stejného pána víme, že svatý Václav je symbol kolaborace a servility, že…A oslavovat bychom ho státním svátkem neměli. A pěkně švihat do rachoty…

Mimořádně nepřívětivé je okolí areálu. Vedle něj je náměstíčko svatého Václava, odkud je řekněme solidní přístup za hraniční zeď. Kolem ní ale vede rušná silnice, která je i v sobotu vlastně nepřetržitou kolonou aut z obou stran. Takže na jednu stranu moc nevíte, jak máte silnici v zatáčce přejít, na druhou stranu sleduje tři totálně napardť nalité cizokrajné dělníky balancující na hraně chodníku a silnice. Osvětlení je zachránilo od pádu do vozovky. Výstavní a reprezentativní místo, jak se patří…

Pro dnešek stačilo. Jdeme zpět směrem k autu. Městečko nevypadá, že by právě prosperovalo. Řada obchodů v centru zavřená, řada domů ve značně neudržovaném stavu. Jak je to možné? Symbolické místo je nám dobré jenom k tomu, abychom ho navštívili jednou za rok v Den D, kdy k vraždě došlo? Kdy nemusíme do práce? Abychom se podívali na slavnostní bohoslužbu z místa, které by pro nás mělo být svaté? A proč národy, které my považujeme za chudší a méně vyspělé, než jsme my sami, dokážou o svá významná místa pečovat a skrze ně prokazovat úctu své státnosti? Kde se stala chyba? Kun.a sem, kun.a tam?
 

A nám je to jedno? Místo ve středu naší země s působivým příběhem, který si nese, nemá dostatečný potenciál pro to, abychom ho využili? Nebo nevíme, jak na to? Nebo nás to vlastně nezajímá? Nemáme čas a chuť se někam vracet, když se musíme bránit tomu přívalu migrantů…Odkud, že se sem ty davy valí?
To město je přitom krásné. Když se člověk podívají hlouběji za oprýskané fasády a neudržované domy, odmyslí si to nehezké a odpuzující, ale naopak akcentuje to, co všechno si s sebou místo nese, zamyslí se nad logickým konceptem rozložení historického centra...Stará Boleslav by si zasloužila víc. O mnoho víc.

Směr Milovice a dál farma v obci Košík. Tady je svět ještě v pořádku. K večeři plzeň, lívance a irská setřice se může snažit v rybníčku plavat rychleji než husy, zatímco se obtloustlý pán tvorstva snaží dosáhnout na jablíčka na zítřejší svačinu a pohladit kozenky…

 

Autor: Marek Síbrt | čtvrtek 25.10.2018 14:46 | karma článku: 28,83 | přečteno: 3486x
  • Další články autora

Marek Síbrt

Lužnice: Z Tábora údolím bělostných mlýnů, skal, peřejí i chatovišť

Chladné ráno babího léta, příroda se zvolna a tiše probouzí. Z Lužnice stoupá pára, voda se odráží od jezů a balvanů. Údolím z husitského města do Bechyně. Po letech odkládání je cíl blízko... tedy 30 kilometrů daleko. Cesta je cíl

22.10.2020 v 8:07 | Karma: 22,95 | Přečteno: 769x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Rudá věž smrti: Jáchymovský masakr uranovou rudou si nepřipomínáme důstojně

Současný stav památkově chráněné vykmanovské Rudé věži smrti je důsledkem vnitřních sporů Konfederace politických vězňů. V důsledku na to doplácejí všichni. Napravme nedůstojný stav! Ti, kteří zde trpěli a umírali, si to zaslouží.

19.8.2020 v 8:42 | Karma: 18,50 | Přečteno: 461x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Měděnec: UNESCO po česku. Promarněná příležitost a výhled na ruiny

Kdo byl první? Vejce, nebo slepice? Turista, nebo infrastruktura? Jak od kaple na Mědníku shlížíte na vybrakované skelety Dolu Měděnec. A vlastníci? Zajímavá firma. Ne, že ne. Ona vlastně skoro neexistuje. Kapitál? Celých 20 tisíc

12.8.2020 v 8:12 | Karma: 16,75 | Přečteno: 742x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Krušné hory na rozcestí. Kudy se vydají? Anarchie? Chaos? Bezhlavý byznys? Udržitelnost?

Krušné hory už nejsou liduprázdné jako před pár lety. Skutečný turistický byznys se ale ještě nerozjel, i když jeho první záchvěvy jsou patrné. Kudy se unikátní oblast vydá do budoucna? Podaří se zkombinovat zájmy lidí a přírody?

4.8.2020 v 8:27 | Karma: 17,00 | Přečteno: 702x | Diskuse| Společnost

Marek Síbrt

Jáchymov: bezútěšnost a bolavá duše královského města. Budoucnost nejistá

Krušné hory po roce. Po roce, co jsou některé památky historické těžby kovů chráněné v registru UNESCO. A to vzbudilo velká očekávání. Jak se naplnila? Pojďme postupně...Začněme Jáchymovem

30.7.2020 v 7:52 | Karma: 24,28 | Přečteno: 1087x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1613x
Původem z jihu Čech, nyní už dvacet let ve Slezsku a na severu Moravy. Česko-moravsko-slezský patriot cestující po zajímavých místech země, která jsou často většině lidí úplně neznámá. Proto se texty budou mimo jiné zabývat úžasnými místy v ČR a lidmi, kteří v nich žijí. Do dvaceti let vrcholový sportovec, pak student, mediální analytik, novinář, mluvčí černouhelného gigantu v extrémně náročném období jeho existence, nyní vodař - poučený laik:-) A pořád trochu učitel i student...

Seznam rubrik