Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaromír Hnilička a jeho pár dárků na Tekutém kapříkovi 2011

Již přes 40 let, z toho poslední dvě dekády v klubu na Šelepce,  se  schází na Štědrý den dopoledne jen pánská část brněnské sportovní, kulturní, novinářské a kdoví ještě jaké obce, aby bylo zavzpomínáno na uplynulý rok.  Povídání za moderování Jindry Eliáše pak vždy zpestří kulturně či jinak nadaní kamarádi.

Z letos jubilujících Synkop 61 to sice stihnul jen Pavel Pokorný, ale i jeho jen sólové podání  slavné skladby Válka je vůl Oldřicha Veselého a Františka Jemelky jen potvrdilo, že tento skvělý kus za 45 let od svého vzniku neztratil nic na své naléhavosti.  Pak  hudebně trochu odlehčili Radek Rettegy a Pavel Čiča Jelínek, a již tradičně zahráli  lehčí noty v brněnském hantecu.

 

 

Mezitím se již dávno legendární Jaromír Hnilička věnoval jednomu dárku, o který se mu svým způsobem postaral také již legendární diskžokej Tony Prince z rádia  Luxembourg, který Šelepku rovněž miluje. Tony mě totiž požádal, abych mu udělal nějaké rešerše týkající se pobytu anglické zpěvačky Gery Scottové u nás koncem 50. let.  Pamětníci si možná vzpomenou, že někdy kolem roku 1957 vydal Supraphon zřejmě první anglicky zpívané desky u nás od vítězství dělnické a rolnické třídy v roce 1948, právě s Gery Scottovou a orchestrem Gustava Broma.

Jistěže to nebyl žádný rokenrol, na ten jsme však měli rádio Luxembourg. Ovšem skladby jako Alexander´s ragtime band, Chicago nebo When the saints go marching in měly taky pořádný drive, zpěvačka i kapela šlapaly naplno, a nutno podotknout, že na trubku zářil již tehdy Jaromír Hnilička, který hraje u Bromovců již od roku 1955. Hlavní výhoda tohoto počinu byla v tom, že jsme tak měli poprvé možnost pustit si anglicky zpívané skladby v nejlepší kvalitě, kdykoliv se nám zachtělo. Tehdy totiž ještě neexistovala žádná možnost koupit si magnetofon a natočit si tak něco z cizích stanic, jejichž příjem byl navíc většinou nekvalitní.

Gustav Brom pozval Gery Scottovou když kapela hrála v roce 1957 v NDR na  veletrhu v Lipsku, a on si odskočil do tehdy ještě přístupného západního Berlína, kde se s ní seznámil. K uskutečnění pozvání přispělo velkou měrou pak to, že Gery vystupovala i v NDR a nahrávala i pro jejich společnost Amigu. Protože jsem ale v přístupných pramenech bližší podrobnosti nenašel, nenapadlo mě nic lepšího, než zkusit i archiv Ministerstva vnitra, kam jsem stejně hodlal psát kvůli dalším materiálům, týkajících se brněnských hotelů. .

 Náhoda tomu chtěla, že po asi dvou měsících mi přišla ve středu 21.12. ráno mailem zpráva, že vyžádané materiály jsou již k dispozici ve studovně v Kanicích. Ne že bych neměl 3 dny před Štědrým dnem nic lepšího na práci než jet studovat do archivu, ale nakonec jsem se tam vydal, hlavně proto, abych už mohl něco sdělit Tonymu Princovi, který sám vždy jedná vskutku bleskurychle.

V archivu sice nebylo nic o Gery Scottové, ale jinak mi bylo předloženo pár doslova klenotů, včetně např. toho, jak byl na Jaromíra Hniličku mj.  založen v roce 1977 svazek prověřované osoby „OKO“. To už jsem věděl, že mám pro Jardu možná nejoriginálnější vánoční dárek, což se potvrdilo, když jsem mu to hned po příchodu na Šelepku dal. Na fotu je důkaz, že se do toho Jaromír Hnilička hned pozorně začetl. Rovněž samotný Návrh dokazuje, že Jaromír vůbec neotálel s rozšiřováním prohlášení Charty 77, takže ani ne za dva měsíce po jejím vydání  už na něj StB kvůli tomu  založila svazek prověřované osoby.

 

Že je to skvělý dárek mi vzápětí potvrdil sám Jaromír když poznamenal, že i on se stal terčem různých obvinění v tom smyslu, že měl snad spolupracovat s StB, což vycházelo hlavně ze závisti vyvěrající z toho, že Bromovci často hráli i na Západě. Pochopitelně, že když se Jaromír Hnilička zřekl jako protest proti sovětské okupaci všech autorských práv na svou melodii k Pozdravu astronautovi aka Dobrý den majore Gagarine, nijak se to nepublikovalo, takže to veřejnost nemohla vědět. Ani jinak to asi velký průšvih nebyl,  protože OSA jistě operativně takto ušetřené finance převedla třeba autorům písně o hrdinném kapitánu Minaříkovi, neboť angažovaná tvorba se musela přeci podporovat.

Zcela jistě si ovšem potom někdo na StB nějakou černou tečku udělal. Na druhé straně ovšem písnička kapele po roce 1961 jistě hodně pomohla, neboť se líbila i soudruhům. Kteří ovšem nemohli vnímat, že z autorů vytryskla tak spontánně právě kvůli naději, že mladý sympaťák Gagarin letící do kosmu může být předzvěstí toho, že se brzy budeme moci volně  pohybovat i na zemi. Na to jsme si ovšem museli počkat ještě dalších téměř 30 let.

 Hraní na Západě, když doprovázeli třeba sbor Ray Coniffa nebo Dianu Ross a The Supremes,  bylo ale Bromovcům pochopitelně umožněno jen pro to, že byli pro nás také zdrojem valut, byť třeba ne v takové míře jako Karel Gott.  O tom zase ale není známo, že by začal Chartu 77 rozšiřovat tak rychle, jako Jaromír Hnilička. I další doklady z archivu StB svědčí o tom, že ani Gustav Brom rozhodně nedirigoval svou kapelu nijak falešně, o tom ale podrobněji někdy příště.

Zatímco si Jaromír Hnilička dočítal materiály StB, vrcholil na Tekutém kapříkovi program, když  Franta Šebela, který je skvělým nástupcem siláka Franty Kocourka, oznámil, že si jako doprovod ke svým siláckým kouskům zvolil právě slavnou skladbu Jaromíra Hniličky Missa jazz, neboli džezovou mši. Pro většinu z nás to bylo nejakčnější spojení džezové hudby a kultury těla co jsme kdy mohli vidět, dojmutý byl i Jaromír Hnilička, na snímku právě s Frantou Šebelou a Jindrou Eliášem. Moc Frantovi Šebelovi za takové ztvárnění své hudby děkoval, takže to bral jistě jako nádherný dárek, když stejně ovšem podělil i všechny v sále. Jaromír ještě volil, co si vezme jako zhmotnělý důkaz tohoto vystoupení, jestli dvoumetrového kolibříka ze silného plechu, který Franta Šebela vytvaroval na svém těle, nebo ocelovou tyč, ohnutou mezi zuby.

Potom se Jaromír Hnilička už zmínil o předchozím dárku z archivu StB, když nám řekl, že už má v hlavě skladbu pro sbor, kterou brzy napíše, a jejíž část bude věnována podporučíku Vltavskému, který téměř před 35 lety na něj navrhl svazek prověřované osoby OKO. Takže jeden kdysi podporučík, později jistě povýšený, se bude moci brzy pyšnit tím, že mu jako jistě jedinému estébákovi věnovala skladbu světová hudební legenda.

Nakonec už Jaromír Hnilička dárky jen rozdával, když napřed zazněla jeho nádherná trubka v Sinatrově Strangers in the night. A podělil se o jednu životní zkušenost, získanou z pozice svých bez dvou měsíců osmdesáti let. „Když mi bylo dvacet, tak mně bylo řečeno abych nikdy nepil, neboť  hudebníkům pořád někdo nalívá a tak bych umřel v padesáti na cirhózu. Teď vidím, že to byla velká chyba. Kdybych býval pořádně pil, mohl jsem si užít třiceti báječných let a v padesátce v poklidu umřít, a připravit se tak o těch otravných třicet let, plných neduhů, které mě otravují od té padesátky.“

Na závěr ještě zazpíval neméně skvělý swingař Tibor Lenský Sinatrův New York, New York, a orchestr Gustava Broma šlapal z podkladu jako hodinky – není divu, když Tibor poznamenal, že aranžmá napsal právě Jaromír Hnilička. Takže jak se říká, tentokrát show všem ukradnul Jarda, což ale všichni brali jen s povděkem, protože sám je ten poslední, který by odmítnul kamarádům přispět. A nevyhýbá se ani lehčím žánrům, takže klidně podpoří při nahrávání desek i Radka Rettegyho a jeho Los Brňos. Oba dva jsou i na poslední fotce, která je i odpovědí na to, jaký suvenýr si vzal Jarda z vystoupení Franty Šebely. A radost může mít i Tony Prince, díky jehož iniciativě byl Jaromír Hnilička v mimořádně dobrém rozmaru.

Autor: Jan Šesták | pondělí 26.12.2011 10:08 | karma článku: 16,15 | přečteno: 1770x
  • Další články autora

Jan Šesták

Komunisti byli vždy veselé kopy

Desítky let to dokazoval např. jejich satiricko - humoristický Dikobraz. Ten se vedle zesměšňování třeba kapitalistů z Wall Streetu a imperialistů vůbec, věnoval satiricky i různým domácím nešvarům - tedy špatnostem z pohledu KSČ.

24.2.2019 v 21:13 | Karma: 25,93 | Přečteno: 1211x | Diskuse| Společnost

Jan Šesták

21. srpen by měl být státním svátkem

Jen si to shrňme, během a po listopadu 1989 mělo logicky dojít k tomu, aby bylo zúčtováno s tehdejší vládnoucí třídou, která přišla k moci v únoru 1948, a hlavně, své pozice si pak důrazně upevnila právě 21. srpna 1968.

21.8.2018 v 8:21 | Karma: 16,34 | Přečteno: 778x | Diskuse| Srpen 1968

Jan Šesták

Spisovatelští čimani jedou po Gottovi, přitom rudým komárům zobou z ruky sami

Spisovatelští čimani jedou po Gottovi, přitom rudým komárům zobou z ruky sami. Dodnes. Štrougalové, Jakešové, Čalfové, Tomanové a další exponenti rudé totality se musí smát nad totálním úspěchem svého majstrštyku s Antichartou.

15.8.2018 v 10:10 | Karma: 25,72 | Přečteno: 1343x | Diskuse| Společnost

Jan Šesták

Převratný způsob pěstování jahod

Vedle ekologické katastrofy, která hrozí či spíš se už projevuje jak v moři tak i na souši kvůli odpadům z plastů, je dalším nebezpečím betonová džungle.

24.5.2018 v 10:27 | Karma: 20,34 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Jan Šesták

Aby se nám v rozhlase jednou neuděkovali

Kouzelné slůvko “děkuji”, aspoň v rozhlasovém vysílání, poslední dobou totálně převálcovalo po desetiletí obvyklou odpověď “prosím”, ba téměř ji úplně vymazalo.

20.3.2018 v 10:48 | Karma: 18,02 | Přečteno: 875x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

  • Počet článků 505
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2755x
Pamětník, který se snažil byť jen nepatrně ovlivňovat dění u nás už za totality, a tak by se pomocí blogu rád pokoušel o totéž i nyní...

Seznam rubrik