Schengen a jedéééééééééééééééém!!!!!

Nebude trvat dlouho a budeme cestovat bez kontrol na zemi i ve vzduchu! Kdekdo by řekl, že tak tomu je už nyní. Chyba lávky! To, že vás nikdo na hranicích už dnes nekontroluje neznamená, že máme garantovaný volný pohyb po celé EU. V prosinci se to změní na pozemních hranicích a v březnu na mezinárodních letištích. Schengen! Se ziskem českého (brzy schengenského) víza bude umožněno cizinci ze zemí mimo EU cestovat po celém schengenském prostoru po tři měsíce. Kromě výhod to však znamená i zodpovědnost a větší riziko infiltrace některých živlů v celém prostoru. Kdo jednou získá vstupenku do Schengenu, bude moci nepozorovaně cestovat, což může nějaká rizika přinést. Schengen však přinese i větší možnost kontroly, nehledě na možnost sledování a dohledání ukradených aut nebo zajištění zbraní a dalších ukradených věcí. I to je Schengen!

Češi mohou svobodně cestovat od roku 1990. Kdo by o tom v Československu nesnil? Kdo věřil, že to jednou bude běžné, normální? Po Evropě dnes stačí občanka nebo cestovní pas. Pro běžného občana tak od prosince skoro žádná změna nenastane, snad kromě možnosti překračovat hranice kdekoli a kdykoli. Kromě v cestování však dojde i k dalším změnám, o kterých ještě bude řeč.

Změny však nastanou pro všechny cizince ze zemí mimo EU, kteří zde mají např. povolení k dlouhodobému pobytu. Jste-li např. běloruský student studující v Česku na lékařské fakultě, potřebujete k pobytu v Česku vízum. Chcete-li poté jet na výlet např. do Francie podívat se na Eiffelovku, potřebujete již schengenské vízum, o které musíte zažádat a hlavně, za které musíte zaplatit. Ubude papírování a zjednoduší se procedury pro ty, co žijí v zemi legálně. A co si budeme namlouvat, zahraniční studenti budou s ekonomickým růstem v Česku více než potřeba.

Proč to bude pro cizince z třetích zemích výhodnější? Zjednodušeně to bude díky tomu, že jednotný systém zaručí převod dat, včetně informací o zamítnutých vízech nebo trestné činnosti a sdílení potřebných informací všech zainteresovaných států. Nebude tedy potřeba, aby dotyčný žádal s těmi samými údaji pro krátkodobé vízum vícekrát. Tento Schengenský informační systém (SIS) je základním kamenem Schengenské dohody a prováděcí úmluvy, která byla odsouhlasena i Senátem.

Ale Schengen se nás všech dotkne i jinak. Přinese nové možnosti v cestovním ruchu. Pomůže omezit ilegální migraci, protože jednotný systém vydávání víz znamená i jednotný systém kontrol. Ale třeba i tak, že se při cestování pozná, jestli jste někdy ztratili občanku nebo jestli na váš ukradený pas necestuje po Schengenu někdo jiný. Možná se na vnějších hranicích shledáte s vaším ukradeným vozem.J Za ideálního fungování půjde lépe monitorovat pohyb ukradených věcí, zajišťovat zbraně, atd.  

Kdo by před dvaceti lety vytušil, že lucemburské městečko o několika stech obyvatelích, pomůže vytvořit prostor, o kterém jsme více než padesát let snili a který bude svobodný pro několik stovek milionů Evropanů?

Autor: Richard Sequens | pondělí 26.11.2007 8:17 | karma článku: 14,90 | přečteno: 928x
  • Další články autora

Richard Sequens

Senát coby přílepek?

2.11.2010 v 8:59 | Karma: 18,96

Richard Sequens

O inflaci slov

24.9.2010 v 11:41 | Karma: 14,97

Richard Sequens

Dejme naději venkovu!

21.9.2010 v 10:10 | Karma: 19,41