Genocida veřejné zeleně . Kam až jsme schopni zajít v honbě za penězi?

Válka sekaček a křovinokřezů. Asi těmito slovy by se dala popsat situace, jasně viditelná na našich sídlištích. Nevíte o čem mluvím? Tak otevřete okno a přesvědčte se sami. Veřejná zeleň doslova mizí před očima.

Vyrůstal jsem na zeleném sídlišti. Náš panelák byl doslova obklopen zelení. Hluboko v křoví byl tajný bunkr z dlouhých větví a starého listí.

Smutná realita řezu křovin.

Před lety jsem navštívil Prahu a nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Okolo celého domu, kde jsem vyrůstal, zbyla jen tráva. Žádný kěř s krásnými žlutými květy, tak jak jsem ho znal z dětských vzpomínek. Prostě tam nebyl.

Přišlo mi to líto. Byl tak krásný. Jediný důvod který mě napadl bylo zvýšení bezpečnosti v dané lokalitě. Za keř by se totiž mohl každý schovat. A tak musel pryč. Dále jsem to neřešil a již se k tomu nevracel. Až do dnes. Na Facebooku jsem objevil fotku, kterou vidíte nahoře. V ten moment se vzpomínky vrátili a já byl zase ten malý kluk, schovaný ve křoví. 

Proč to vlastně dělají? Svůj dotaz jsem napsal do skupiny Desitka na Facebooku. Odkaz zde.

 

Na den MDŽ - šeřík pro každou ženu.

Pod naším oknem roste krásný košatý šeřík. Každý rok se celý ponoří do krásné fialové barvy. 

Jako dítě jsem dostal nápad. Natrháme společně s ostatními dětmi ty krásné květy šeříku, půjdeme na zastávku MHD a každé ženě dáme po kvítku. Je přece Mezinárodní den žen! Ostatní děti s nápadem souhlasili a ten den jsme udělali štastných mnoho žen. Jenom tak.

Oznámení o zničení jedné dětské vzpomínky a velká škoda pro celé sídliště.

 

Všechno je v pořádku. Zapomeň a žij dál svůj život.

I tak by se dala popsat reakce místních zástupců starostů pánů Mgr. Ondřej Mirovský (Zástupce starosty Prahy 7) a Petr Vilgus (Zástupce starosty Prahy 8). Oba kandidáti za stranu Zelených. Ironie, že?

Pan Mirovský používá tradiční styl předkládání argumentů typu CTRL+V. Přesněji: ,,Zde ještě z odborného textu: Tento způsob zásahu přesně definuje odborná literatura jako tzv. sesazovací řez dle Standardů péče o přírodu a krajinu; Arboristické standardy – Výsadba a řez keřů a lián.; SPPK A02003:2014. Cílem tohoto řezu je obnova funkčnosti keře úplným odstraněním nadzemní části staršího jedince. Tento řez se provádí u jedinců s výraznou aktivitou nebo méně výraznou aktivitou obnovovací bazální zóny. Zmlazované keře ještě v tomto roce vytvoří řadu silných i slabších výhonů. Zmlazování se doporučuje provádět v rozsahu jednou za 2 až 3 (5) let."

Pan Vilgus ještě dodává: ,,Taky byste měl zasáhnout proti těm, co ničí trávník tím, že ho posekají."

Rád bych zdůraznil, že nechci proti někomu ,,zasahovat". To není mým cílem. 

Chci jen upozornit na smutnou realitu některých městských částí. A názory ostatních diskutujících dávají za pravdu:

• ,,Přijde mi, že je to čím dál horší. Vždy mi bylo líto, když se více ostrihaly keře, ale tohle mi přišlo jako už opravdu extrém. Teď už je to aspoň částečně zelené, ale když to v zimě takhke zlikvidovali, chtělo se mi snad až brečet."

• ,,Už jsem si mockrát všimla, že když něco obrazí a začne kvést a já se z toho raduji, tak druhý den tam jsou jen ořezané pahýly. Tohle určitě není správný postup."

• ,,Teď se to ve velkém řeže až u země a je jedno jestli to kvete nebo ne, včetně rozkvetlých stromů. A my se na to jen smutně díváme. Hlavně, že je to dobře zaplacené a pár lidí tady na netu tomu ještě zatleská."? 

Opravdu za vše může Ukrajinec s křovinořezem?

 

Alena Smekalová píše: ,,Takhle to dopadlo u nás. Keře oddělující domy od rušné Švehlovy ulice."
   Smutná každodenní realita našich chodníků a sídlišť.

• ,,To je na desítce zcela normální, podobně se toho stříhá většina,  bohužel veškeré tyto zásahy provádějí ukrajinští brigádníci, mnohokrát jsem je viděl při práci, ti vůbec netuší o zahradničení nic. Za domem nám špatným střiháním zcela zníčili růže. Ale nepochybuju o tom, že firma Rossy si pak fakturuje služby na úrovni největších zahradnických es :))))" 

Během krátkého času reagovalo několik ,,zajímavých" osob. Jako například pan Petr Skácel. Označil mě za trolla: ,,Super post. Víte o tom prd, fotite to a ještě si stezujete, že je to uděleny blbe. Jste troll?"

Jistě není náhoda, že jistý pan Petr Skácel figuruje jako jednatel (zrušené) společnosti TOMPEX SERVIS s.r.o. Společnosti pro poskytování služeb v zemědělství a zahradnictví.

Jasně zelená vize

Pamatuji si když celé okolí bylo plné zeleně. Jako děti jsme to milovali. Nechci se smířit s BARBARSKÝM postupem některých zahradnických firem. Zvláště v zimě je to smutný pohled. Všude šedivo a sychravo. A ty klacky trčí ze země jak pařáty nějaké příšery od Tima Burtona. Je to jasný signál důchodcům a sebevrahům, že mají začít umírat.

V údržbě městské zeleně se točí velké peníze. A na přehnanou aktivitu jejich pracovníků doplácíme všichni. Finanční otázka v tomto případě ustupuje do pozadí. Důvod je čistě estetický. 

 

A navíc. Kolik kyslíku zvládne vyprodukovat takový klacek?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Semecký | neděle 22.4.2018 3:59 | karma článku: 30,74 | přečteno: 2439x