Jak zabavit dítě „ležmo“ - část II.

Možná Vám není úplně dobře, jste nemocní, poranili jste si nohu, máte lékařem nařízený klid nebo jste jen „mrtví“ únavou. Ať už je to jak chce, Vaše děti Vás nešetří a vyžadují zábavu. Podívejte se na naše tipy, jak zařídit, aby se děti nenudily, a Vy si mohli odpočinout. (Upozornění – různé hry jsou vhodné pro různé věkové kategorie).

PŘÍBĚHY – Nechejte dítě, aby Vám vyprávělo příběh podle obrázků v knížce nebo náhodně vybraných obrázků či slov (podle věku). Nejmladší děti (které již však umí mluvit) bude pravděpodobně nejvíce bavit, když Vám budou moci „přečíst“ skutečnou knihu (a předstírat tak, že už umí číst a jsou velcí).

KOMENTÁTOR – Nechejte dítě provádět nějakou činnost, která jej opravdu baví. Balet, moderní tanec, karate, atd. Dítě z toho dělá show a Vy se stanete komentátorem, který podrobně (a třeba i vtipně) popisuje, co se právě odehrává: „Podívejte se na ten nevídaný skok!“ „Ne, nevěřím, že to opravdu může zvládnout, počkejme si na to…“ „Ale ano, dámy a pánové, opravdu, skutečně, no podívejte se na to, to je vskutku ten nejlepší úklon na konci, jaký jsme mohli vidět.“ Důležité je, že svému dítěti věnujete pozornost, pečlivě jej sledujete, o to Vaše dítě opravdu stojí. Že u toho ležíte, je zcela vedlejší.

LÉKAŘ – Pokud Vám není dobře, není přece nic přirozenějšího, než že Vás pořádně prohlédne lékař… Lehněte si do postele nebo na gauč a nechte si prohlédnout oči, jazyk, poslechnout srdce, změřit tep, teplotu… spolknout nějakou medicínu (lépe sušenkového či zmrzlinového charakteru) nebo strpět (bohudík jen představovanou) injekci. Zkrátka oddejte se lékařské péči svých dětí. Uvidíte, že pro Vás udělají první i poslední, aby se Vám udělalo lépe.

KRESLENÍ PRSTY – dítě Vám kreslí na záda a Vašim úkolem je poznat, co to je. Pak si můžete role prohodit. Místo kreslení si můžete také psát vzkazy. Z legrace můžete i písmenka poplést a poté je smazat (buď gumou nebo jakoby kurzorem na počítači).

ZVLÁŠTNÍ ZÁSILKOVÁ SLUŽBA – Pošťák Pat je jedním z kreslených příběhů určených dětem. Ale můžete se jím i inspirovat. Dítě si vybere nebo doma najde nějaký předmět či hračku, pečlivě jej zabalí (třeba do starých novin, papírového sáčku od nákupu, atd.), poté zabouchá na dveře pokoje, kde na zásilku trpělivě čekáte, zavolá „zvláštní zásilka“ a za chvíli už můžete plni očekávání rozbalovat překvapení, které pro Vás dítě přichystalo. Nezapomeňte jej odměnit několika obdivnými frázemi a nad dárkem se doslova rozplývejte. Patrně pak bude mít takovou radost, že Vám bude chtít donést další zvláštní zásilku.

SALÓN KRÁSY – nechejte se hýčkat a nechte si promasírovat obličej, vlasovou pokožku, krk či ruce. Dítě Vás pak může také učesat, namazat krémem nebo nalakovat nehty na nohou. Upozornění – vhodné spíše jako čistě dámská jízda! J

SURFOVÁNÍ – Dopřejte svým dětem poněkud akčnější zábavu a proměňte se v surfovací prkno. Odstraňte veškeré nebezpečné a snadno rozbitné předměty či kusy nábytku z okolí gauče. Lehněte si na pohovku a na sebe naskládejte pár měkkých polštářů. Proměníte se tak v surfovací prkno, na kterém mohou Vaši potomci předvádět své kreace ve vlnách polštářů. Děti nechte surfovat po jednom, mohou své výkony vzájemně hodnotit či porovnávat, popř. se i hecovat (jak dlouho vydrží v určité poloze nebo dělat nějaký úkon). Měkký a nestabilní podklad bude pro děti výzvou. Při troše štěstí a fantazie si navíc můžete připadat jako u maséra.

MONARCHA – předstírejte, že jste král či královna, která se nehne ze svého trůnu, a dítě pro Vás musí splnit každý rozkaz. Nezapomeňte však, že jakmile se Vám uleví, měli byste si role prohodit a panovníkem bude na chvíli Váš potomek.

JÍDLO A UMĚNÍ – větší děti mohou tvořit z pečiva nebo zeleniny. Je jedno, jestli jídlo použijí jako stavební materiál a budou vytvářet prostorové stavby nebo zda jen využijí barevnosti a tvarové rozmanitosti a vytvoří na talíři plastické obrazy. Mohou pak uspořádat výstavu nebo dílo bez rozpaků sníst. Menší děti nechejte experimentovat s jogurtem smíchaným s potravinovými barvivy. Namíchejte několik barev z většího balení jogurtu a dejte mu k dispozici kreativní prostor – tácek nebo třeba igelitem potažený stůl. Vzniknou tak v podstatě prstové barvy, které si může dítě bez obav z prstů olíznout, a přitom s nimi může nezřízeně experimentovat.

TICHO – krutá hra známá z mnoha televizních pořadů či komedií. Smyslem je být potichu a prohrává ten, kdo jako první promluví. Kdo vyhraje, získá domluvenou odměnu. Poněkud snadnější může být tato hra ve verzi s šepotem, kdy je dovoleno mluvit, ale pouze šeptem. Prohrává ten, kdo promluví nahlas. Ideální pro situace, kdy Vás bolí hlava a potřebujete chvilku klidu.

RYTMUS – kde nezabírá ticho (a není ticho potřeba), zkuste netradiční hudbu. Experimentuje s vlastním tělem a zjistěte, jaké různé zvuky můžete vytvořit ústy (něco na způsob dnes populárního beat boxu) či třeba končetinami (luskání, tleskání, tření o sebe, plácání do nohou,…). Zvuky různě kombinujte a vytvořte krátké rytmy či netradiční a vtipné kombinace. Pokuste se přimět dítě, aby po Vás zvuky a rytmus zopakovalo (volte délku a obtížnost přiměřeně vzhledem k věku dítěte).

ČAS JEN PRO RODIČE – Je-li Vám opravdu hodně špatně, zásobte dítě pastelkami a papíry (či mějte k dispozici zásobu nových omalovánek či časopisů s hádankami a úkoly). Posaďte jej k televizi a pusťte mu oblíbenou pohádku. Nebo mu pusťte hry na počítači. Další možností je plastelína nebo nějaká aktivita, která pro něj není běžná nebo ji nemá obvykle dovolenou (bude tak pro dítě zajímavější a vydrží u ní déle). Je to laciné, něco z toho patrně i nevýchovné, ale rozhodně to funguje. Nebojte se o pomoc požádat někoho z přátel či příbuzných, je-li to nutné, a nechejte je, aby se o zábavu dítěte postarali oni.

zdroj: http://www.tehotenskypolstar.cz/blog/

Autor: Marcela Sekerková | pondělí 27.10.2014 9:12 | karma článku: 5,02 | přečteno: 289x