Jak si spořit na vlastní sny?

Každý má nějaký sen na který si chce naspořit, ale chybí mu vytrvalost a disciplína jak toho dosáhnout. Velmi často totiž nastává situace, kdy úspory použijeme na něco jiného, co vlastně ani nakonec nepotřebujeme.

Když se odprostím od faktu, že každý má jiné příjmy a jiné možnosti tak se dostáváme ke způsobu jakým nakládáme s penězi obecně. Peníze máme od toho, aby jsme je vydělávali a utráceli. Takže pokud je nemáme snažíme se je vydělat a pokud je máme přirozeně se je snažíme, ač se tomu bráníme, utratit. 

Základem úspěšného spoření je udělat peníze nedostupné. Pokud s nimi nemůžeme jednoduše nakládat, nemůžeme je jednoduše utratit. Pokud se něco stane a my budeme skutečně tyto peníze potřebovat musíme se k nim dostat, ale s vynaložením nějakého úsilí.

Jak teda může reálně spoření vypadat?

Skvěle nám to fungovalo v dětství. Měli jsme taková ta prasátka do kterých jsme házeli mince co nám někdo dal nebo jsme je našli válet se na stole. Když jsme za pár let to prasátko rozbili zjistili jsme, že máme naspořeno docela dost a můžeme si koupit to co chceme. Pokud máme prasátko co nejde otevřít nebo vyštěrkat fungovalo to pěkně, protože nám bylo líto ho rozbít.

V dnešní době to může fungovat podobně. Každý den si prohlídněte kapsy, jestli se vám tam veválí nějaké drobné a odložte si je do “prasátka”.

Prasátka pro spoření mohou být:

  • klasické prasátko
  • láhev od okurek (přilepte si víčko, aby vás nelákalo ji otevírat) 
  • spořicí účet (volil bych takový, kde se dají peníze v případě potřeby vybrat)
  • investice
  • zkrátka vše co se dá proměnit zpět na peníze, ale chvíli to trvá

Důležité je pouze to, aby peníze byly spořeny na místě, kde si je hned nevyzvednete cestou do obchodu.

Jak si spoříte vy? Napište mi komentář k příspěvku na IG, nebo FB.

 

Další článek: Spoření v digitálním věku: Jak způsob platby ovlivňuje naše výdaje

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Seidler | úterý 12.5.2020 20:40 | karma článku: 4,75 | přečteno: 227x