Lidé, čtěte!
Předtím jsem jakousi neuvěřitelnou shodou náhod a mně dodnes nepochopitelných okolností oblbnul pasovou kontrolu na bulharsko-jugoslavské hranici a dostal se do světa, kam mi byl po deset let odpírán vstup, což naše socialistické státní orgány rok co rok odůvodňovaly prohlášením, že návštěva mé matky „není ve státním zájmu“.
Takže jsem se po mnoha peripetiích ocitl u ní doma v obýváku s tím, že má dobrodružství, která začala na tom hraničním přechodu, jehož jméno jsem již dávno zapomněl, v sobě zahrnovala nocování v jednom bělehradském parčíku, kde mě očichali snad všichni místní psi, cestu vlakem do Vídně, a posléze do Hannoveru za tetičkou, přátelství s italským studentem filosofie Luigim, který se přijel do Hannoveru učit němčinu, aby mohl číst Hegela v originále, a nakonec cestu letadlem do New Yorku a San Franciska, která málem skončila v Paříži, neb ve Francii se stávkovalo a nebylo nikoho, kdo by na Orly jaksi odbavil naše letadlo.
Ale než mi můj osud umožnil vstoupit do jejího obýváku, musel jsem nejdříve přistát po pětihodinovém letu v San Francisku, kde naše letadlo muselo asi půl hodiny kroužit nad sanfranciským zálivem, aby teprve potom dosedlo na runway, kdy nám cestujícím bylo umožněno vystoupit, a bylo to v odbavovací hale mezinárodního letiště v San Francisku, které jsem dosud znal pouze z akčního filmu Bullitův případ, kde jsem se s matkou viděl poprvé po deseti letech. Odtud mě pak ve svých černých kožených kalhotách a bundě odvezla tím svým postarším sporťákem domů do Monterey, kde jsem se asi půl roku učil anglicky, než jsem odjel na jih do Los Angeles, abych se jaksi osamostatnil, neboť matka si myslela, že to tak má být, což si dneska myslím také, neboť mladý muž musí na zkušenou.
Tak tomu byvalo i za Rakouska. Nakonec i můj dědeček musel ve svých necelých 17 letech ze Vsetína do Vídně, kde se v Prátru vyučil krejčím, než byl povolán na italskou frontu do Dolomitů, odkud jaksi svévolně dezertoval, když se bez jakéhokoliv předchozího povolení c & k armády vypravil pěšky zpátky domů na Vsetín, kam pokradmo putoval několik týdnů, hlavně v noci, aby ho nechytili četníci, a kde ho pak moje prababička schovávala ve stodole až do 28. října 1918.
A právě to bylo doma u mé matky, kde jsem objevil obrovskou knihovnu plnou knížek nakladatelství 68 Publishers a Konfrontace. Tyto knížky jsem začal číst a vzdělávat se o tom, jak to vlastně v tom mém drahém Československu vlastně bylo. V této knihovně mě mimo jiné zaujal reklamní letáček nakladatelství 68 Publishers, kde Josef Škvorecký recesisticky parafrázoval Fučíka, a potažmo svým způsobem i Bibli, neb vytvořil slogan: „LIDÉ, ČTĚTE!“
A já dnes říkám a opakuji po něm: „LIDÉ, ČTĚTE!“
Vykašlete se na internet a čtěte obyčejné knihy! Má to svůj význam, neboť toho, kdo si navykne pravidelně číst, hned tak neopijí rohlíkem a hned tak neskočí na lep různým šarlatánům.
A to je asi všecko, co chci dneska říct.
Jan Šefranka
Příležitost

Tak si říkám, co je to ta příležitost a jak ji člověk pozná. V dnešní době si lidé představují příležitost v podobě pracovního pohovoru, nebo setkání s atraktivní krasavicí, případně krasavcem.
Jan Šefranka
Broučkové

Říkalo se: "Poturčenec horší Turka." Po roce 1948 se u nás začaly napodobovat sovětské vzory. Mnoho lidí si stále na tu dobu u nás dobře pamatuje. A někteří převzali myšlenková paradigmata sovětských soudruhů.
Jan Šefranka
Kam to všechno povede?

Tak se mi postěžovala, kam to všecko povede. Myslela tím tu svou novou známost, kde se všechno vyvíjelo slibně. Potkala nového kluka a ten na ni byl hodný. Často se scházeli a on jí říkal, že by s ní chtěl chodit. Jí se to líbilo.
Jan Šefranka
O ambicích jednoho pana moderátora

To máme zase krásnej den! Od brzkého rána se dozvídám samé novoty! Tak například jeden pan moderátor údajně prohlásil, že by chtěl býti českým prezidentem.
Jan Šefranka
Procházka po Příkopech aneb jak jsem potkal perského šáha

Tak už hodně let chodím ulicí Na Příkopě. Už se asi ani nedá říct, kdy to bylo poprvé. Ale nevadí. Povím vám o jedné takové procházce.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Hra na oliheň Korejcům nepřijde brutální. Je to pro ně běžný thriller, říká koreanistka
Premium Hra na oliheň. Seriál, který šokoval svět. A zatímco většinu diváků ohromil svou brutalitou,...
Od porcelánu po sendviče. Jak vypadá menu v evropských vlacích
Nároky na služby železničních dopravců se zvyšují a zdaleka se už netýkají jen pohodlných sedaček a...
Jsou jen dva druhy kávy, malé a velké espresso, říká šéf slavné kavárny
Premium Silvio Spohr, provozovatel Café Louvre, odhaluje, jak se mu podařilo obnovit noblesní kavárnu v...
Pracujících seniorů rychle přibývá. Ženou je životní náklady i touha být aktivní
Premium Starších lidí v práci za poslední roky strmě přibývá, motivují je peníze i snaha o aktivní stáří....

Provozovna/nebytové prostory Štěpánská Praha 1
Štěpánská, Praha 1 - Nové Město
137 500 Kč/měsíc
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 448x