Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Buďme připraveni na „sebeobranný proces“ především západních společností

Že útok v Paříži provedli radikální islamisté, je nesporné.  Selhala dlouhodobě přijímaná, ale neúčinná opatření řízená z Bruselu.

Podceňování bezpečnosti EU je výsledkem odtržení Bruselu od reality ve zbytku Evropy a překrucování názorů na to co je to vlastně demokracie. V důsledku působí proti zájmům celé Evropy a jednotlivých států. Evropa evidentně zasahovaná na různých místech útoky teroristů - buď jednotlivců, nebo celých skupin, nechává své hranice otevřené a své bezpečnostní schopnosti nemá mnoho let dobudované, a to i přesto že v minulosti přijala řadu rozhodnutí a iniciativ.

Nehledě na to, zda útok provedli lidé, kteří přišli do Evropy jako „imigranti“ nebo byli v Evropě etablováni již dříve, rozhořčení lidí se obrátí proti imigrantům, především islámského vyznání.

Nedělejme si plané naděje, že Česká republika je mimo ohrožení, i když určitě není v „první linii“.

Co můžeme očekávat?

 • Radikalizaci zejména západoevropských společností a růst síly nacionalistických a jiných radikálních stran, které svým politickým vlivem převáží nad skutečně demokratickými stranami.  Logicky to bude mít vliv na politiku států.
 • Bude převládat přístup k posílení suverenity států. Existence „Schengenu“ je významně ohrožena.
 • Celkově se ve společnostech zvýší odpor k menšinám, islámským především. To vytvoří již tak vysoké napětí ve státech zejména Západní Evropy. Ve státech významně zasažených migračními vlnami, tou poslední především, to povede k oboustranným násilnostem, kterých se postupně budou zúčastňovat i běžní občané. Nelze vyloučit v Evropě rozsáhlé násilí na menšinách, cíleně na islámskou. Tím se zrychlí spirála násilí.

Co má Česká republika zdokonalit v bezpečnostním systému?

 • Buďme připraveni, že nejsme úplně mimo „problém“. Když ne dnes, tak pod tlakem nacionalistických organizacích v sousedních státech ČR bude islámská migrace směřovat do států s méně radikální komunitou, tou je jistě i Česká republika. Důsledkem bude hlubší radikalizace i české společnosti a posílení radikálních stran podobně jako tomu bude v Západní Evropě.
 • I nadále musíme posilovat schopnosti zpravodajských služeb, nemůžeme podceňovat ofenzivní složky zpravodajských služeb.  Mezinárodní spolupráce bude muset být mnohem významnější.  Bude to sice nepříjemné, ale buďme připraveni, že přijde i další posílení práv všech zpravodajských složek.
 • Musí se změnit politika PČR. Celkově musí být posílena její přítomnost ve veřejném prostoru. Je nezbytné, aby byl výcvik mnohem více zaměřen na schopnost rozhodného zásahu, nesmí se opakovat podobná situace jako při zásahu na šíleného střelce v Uherském Brodu. Česká společnost musí změnit přístup ke službě v policii. Nestačí jen heslo „Pomáhat a chránit“ ale jak česká veřejnost, tak sami policisté musí chápat svoji službu jako poslání a ne zaměstnání.    
 •  PČR musí být vyzbrojena účinnými zbraněmi. V podobných případech jaké známe z Paříže, nestačí spoléhat jen na zásahovou jednotku. I řadové hlídky musí být vybaveny automatickými zbraněmi typu nám známého Škorpionu. Proti samopalu je pistole jen málo účinná.
 • Armáda musí urychleně pokračovat v modernizaci, především pozemních sil. Nemáme k dispozici desítky let, ale jen jednotlivé roky. Buďme připraveni na to, že dříve nebo později budeme požádáni o účast v pozemní operaci na Středním východě a to mnohem významnějšími bojovými silami, než jen několika malými jednotkami, často nebojového charakteru, tak jak tomu bylo v minulosti.   
 • I přesto, že Ministerstvo obrany spolu s armádou věnuje zvýšenou pozornost rozšíření schopností armády budováním sboru aktivních záloh, je nutné tomuto tématu věnovat mnohem větší pozornost. A to nejenom rezortem MO, ale vedením státu. Aktivní zálohy jsou jedinou silou schopnou velmi rychle zvýšit kapacity armády a tedy i celého bezpečnostního systému ČR. Při uchování bojových kapacit jádra armády pro nasazení mimo území ČR nebo k jiným bojovým aktivitám, jednotky aktivních záloh teritoriální obrany budou plnit úkoly posílení ochrany důležitých objektů či posílení policie ČR. Znamená to ale dát této kategorii vojáků odpovídající váhu, zajistit účinnou legislativní a finanční podporu a nečekat s vyzbrojením moderními zbraněmi a výcvikem až bude pozdě. Dnes Ministerstvo předpokládá nábor až 5 tis. aktivních záloh, v roce 2002 ve VIZI Armády ČR 2015 byl navrhován počet až 10 tisíc, a to právě s ohledem na jejich budoucí nezastupitelnou roli.
 • Armáda se musí vrátit k mnohem rozsáhlejšímu a komplexnějšímu systému zdravotnické služby. Jak systému vojenských nemocnic, tak systému polních nemocnic, především však zajistit tolik zdravotnického personálu, který bude možné ve velmi krátké době použít v případě velmi velkých počtů zraněných.
 • Systém pohotovosti (dosažitelnosti), který byl v armádě téměř zrušen z důvodu nedostatku financí, se musí obnovit. Není možné, aby se dosažitelnost vojáků počítala v jednotkách hodin (samozřejmě, že omezený počet velitelů a vojáků je zařazen do systému vyšší pohotovosti). 
 • Nejenom policie a armáda, ale i ostatní složky bezpečnostního systému musí vybudovat funkční systém svolávání. Současná praxe používání mobilních telefonů je sice pohodlná, nicméně jednoduše narušitelná.

Česká republika bude muset přijmout mnoho dalších opatření směřujících ke zvýšení bezpečnosti a určitě nebudou moc příjemné. Například důsledná ochrana kritické infrastruktury státu a to ne jen formálně, ale fakticky.  Až odezní první vlna reakcí na útoky a kdy zaznívají zpravidla velmi radikální návrhy opatření, nemělo by úsilí i rezolutnost opadnout a mělo by být pokračováno v systematické práci na zvýšení opatření bezpečnosti ČR.  

Autor: Jiří Šedivý | sobota 14.11.2015 21:20 | karma článku: 40,41 | přečteno: 3551x
 • Další články autora

Jiří Šedivý

Ukrajinu pravděpodobně čeká další zklamání z neúspěchu na bojišti

Není to tak dlouho, co drtivá většina analytiků předpovídala kolaps ruské obrany a spektakulární vítězství ukrajinských vojsk v nejdříve jarní ofenzívě 2023, a pak když nezačala brzy na jaře, letní ofenzívě. Opak se stal pravdou.

14.1.2024 v 16:20 | Karma: 41,38 | Přečteno: 8004x | Diskuse | Politika

Jiří Šedivý

Ukrajinci se nesmí držet sovětské doktríny, jinak bude vítězství velmi bolestné

Od konce minulého roku probíhá diskuse o tom, kdy a jak bude účinná jarní ukrajinská ofenzíva. Až nelogicky optimistické názory deformovaly skutečný obraz stavu ukrajinských vojsk k takové ofenzívě připravených.

25.7.2023 v 12:30 | Karma: 26,61 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Politika

Jiří Šedivý

Válka o Ukrajinu v lednu nebude

Zaručené zprávy z úst některých politiků ale i vojáků o tom, že Rusko v lednu napadne Ukrajinu jsou neuvážené a situaci jen zhoršují. Tím vlastně nahrávají ruskému vládci Putinovi.

25.12.2021 v 9:55 | Karma: 27,83 | Přečteno: 1521x | Diskuse | Politika

Jiří Šedivý

Příliš výbušná krize na běloruských hranicích

Krize na východním křídle Severoatlantické aliance se dostala do nové fáze. Se zneužitím migrantů si zatím neumíme efektivně poradit.

29.11.2021 v 9:00 | Karma: 23,86 | Přečteno: 613x | Diskuse | Politika

Jiří Šedivý

Tálibán nám vystavil vysvědčení o naší „práci“ v Afghánistánu (2. část)

„Úprk US Army z Afghánistánu“ jsou časté titulky, především sdělovacích prostředků, které moc nefandí USA nebo obecně NATO.

16.8.2021 v 9:11 | Karma: 35,14 | Přečteno: 8976x | Diskuse | Politika
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  10:50

Sledujeme online Řada zemí čelí problémům s počítačovými systémy, které agentura Reuters označila za globální IT...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Zdrogovaný muž dal pěstí policistovi, při útěku poškodil zaparkovaná auta

19. července 2024  15:51

Z policejní kontroly v jednom domě v Holešově na Kroměřížsku se stalo pořádné drama. Muž, kterého...

Akcie viníka IT kolapsu nejprve slétly dolů, odpoledne začaly ztráty umazávat

19. července 2024  11:39,  aktualizováno  15:46

Cena akcií společnosti Crowdstrike, která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti v...

Zpožděné lety odletěly z Prahy, trable s odbavením má sedm aerolinek

19. července 2024  10:38,  aktualizováno  15:43

Sledujeme online Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďovaly se kvůli němu...

Nominaci na eurokomisaře vláda oznámí ve výhodné chvíli. Má tři kandidáty

19. července 2024  15:39

Nominaci na eurokomisaře vláda podle mluvčí kabinetu Lucie Ješátkové oznámí ve chvíli, kdy to bude...

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

 • Počet článků 57
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 3374x
Armádní generál v záloze, někdejší náčelník generálního štábu AČR a velitel českého kontingentu IFOR (Bosna a Hercegovina).

Seznam rubrik